Objevte zdravé typy čínských čajů

0
503

I když svůj dům zaplníte armádou čističek vzduchu a vydezinfikujete každý povrch, na který dosáhnete, nejlepším způsobem, jak zabránit onemocnění, je mít v první řadě silné a zdravé tělo. I když to zní jako nedosažitelný cíl, existuje jedna věc, kterou byste mohli přidat do svého pitného režimu, abyste zlepšili své zdraví: čínské sypané čaje.

Čínský čaj, bohatý na antioxidanty, je známý svými mnoha prospěšnými účinky na zdraví, mezi něž se počítá například hubnutí, snížení rizika cukrovky a cholesterolu. V létě byste měli pít ochlazující čaje (zelený a bílý) a v zimě hřejivé čaje (tmavý oolong, červený a pu-erh).

Zelený čaj

Zelený čaj pochází z Číny, ale je běžně spojován i s mnoha dalšími kulturami v Asii, především s Japonskem, kde je oblíbeným nápojem matcha (jemně mletý zelený čaj). Lístky zeleného čaje procházejí krátkým procesem oxidace a je považován za nejzdravější čaj, který lze pít, protože je plný antioxidantů a živin, které mají silné účinky na organismus.

Mezi jeho přínosy patří zlepšení mozkových funkcí, podpora odbourávání tuků a snížení rizika vzniku rakoviny. Většina druhů zeleného čaje má obecně méně kofeinu než káva, ale i tak je ho více než dost na to, aby vás udržel vzhůru, proto se ho snažte nepít před spaním.

Bílý čaj

Bílý čaj se vyrábí ze  sušených a nezralých čajových lístků ze stejných čajovníků jako zelený čaj. Jedná se o nejméně zpracovanou formu čaje, při níž se používají pouze první čajové pupeny vyrostlé z keřů. Protože jsou lístky velmi jemné, musí se čaj připravovat při nízkých teplotách (60-70 °C), aby se zabránilo převaření a zhořknutí.

Díky jeho předpokládaným zdravotním účinkům jako prostředku proti stárnutí spolu s vlastnostmi vyhlazujícími pleť je bílý čaj pro mnohé vhodnou volbou. Z mnoha různých druhů čínských čajů nejúčinněji ničí choroboplodné zárodky a dokáže také bojovat proti volným radikálům. Je známé jJeho působení jako prevence zubního kazu a podpora dobrého stavu ústní dutiny.

Žlutý čaj

Při výrobě zeleného čaje listy po zpracování, pomletí a stočení zežloutnou, pokud nejsou správně usušeny. Zpočátku lidé tuto chybu považovali za špatný zelený čaj, ale postupně si oblíbili jeho odlišnou chuť a stal se jedním ze šesti hlavních druhů čínského čaje.

Žlutý čaj je zpravidla neoxidovaný, ale žlutá barva vzniká velmi lehkou fermentací. Jedná se o náročný proces, jehož zvládnutí trvá mnoho let, což je důvodem, proč se vysoce kvalitní žlutý čaj těžko shání. Žlutý čaj se doporučuje pro udržení zdraví jater, takže všichni víkendoví pařiči by se měli zásobit! Může také zmírnit záněty a pomoci vám s trávením.

Čaj oolong

Výsledkem jedinečného procesu vadnutí čajových lístků a speciálního procesu sušení a oxidace je čaj oolong. Čaj oolong může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, snížit riziko vysoké hladiny cholesterolu, předcházet cukrovce, snižovat záněty, podporovat zdravý mozek a předcházet ztrátě kostní hmoty. Uvádí se však, že čaj oolong brání vstřebávání železa v těle, proto je lepší pít čaj mimo jídlo, aby se omezil jeho vliv v této oblasti.

Černý čaj

V Číně se čaj, který známe jako „černý“, označuje jako „červený“. Lístky černého čaje procházejí podobným procesem oxidace jako některé jiné druhy čaje, ale po delší dobu, což vede k tomu, že lístky a následně i nálev mají mnohem tmavší barvu.

Polyfenoly obsažené v černém čaji navíc mohou přispívat k udržení zdravých střev tím, že podporují množení přátelských bakterií a potlačují růst bakterií špatných. To znamená, že černé čaje mohou působit také jako diuretikum a pomáhat odstraňovat přebytečnou vodu z těla, což vám může pomoci shodit pár kilogramů, případně pomoci při střevních obtížích.

Postfermentované čaje

Postfermentované čaje (pu-erh, heicha) jsou všechny tmavší druhy čaje vyrobené z lístků, které prošly jedinečným procesem. Čerstvě natrhané čajové lístky jsou vystaveny vlhkosti a kyslíku po delší dobu, dokonce déle než u černých čajů. Pu-erh je dokonalým příkladem tmavých čajů, jejichž fermentace trvá od jednoho roku až po 20 let.

Čaj pu-erh plně oxidovaný s následným procesem fermentace, má nižší obsah antioxidantů, ale kofein, vitaminy, aminokyseliny a fosfolipidy v tmavém čaji jsou užitečné pro podporu zdravého trávení, regulaci metabolismu tuků, stimulaci sekrece žaludečních šťáv a zvýšení chuti k jídlu.

Tmavý čaj má také silné funkce při odbourávání tuků a trávení, což je skvělé během jídla nebo po něm. Fermentovaný čaj pu-erh však může časem nepříjemně zbarvit zuby (postačí zvýšená zubní hygiena, případně časté pití čisté vody).

Čínské květinové čaje

Čína má vedle čajových lístků vyhlášenou pověst také pro své květinové čaje. O květech se věří, že mají spoustu různých zdravotních vlastností a používají se i v čínské medicíně. Mnoho lidí možná zná „kvetoucí čaj„, kdy se svazek sušených čajových lístků obalí sušenými květy a po vhození do sklenice s horkou vodou svazek rozkvete. Zde jsou některé z nejoblíbenějších květových čajů a jejich prospěšné účinky:

Jasmín: reguluje hladinu stresu, podporuje trávení a zmírňuje menstruační bolesti.

Květ chryzantémy:snižuje krevní tlak, odstraňuje toxiny a zlepšuje zrak. Lidé, kteří jsou nachlazení, by se jí však měli vyhnout.

Květ osmanthu: Zlepšuje celkové zdraví plic, rozptyluje chlad a vlhkost v těle a zmírňuje bolesti žaludku. Těhotné ženy by se mu však měly vyhnout.

Ibišek: Skvěle snižuje vysoký krevní tlak.

Růže: Zlepšuje krevní oběh, ale to znamená, že by se jí měly vyhnout ženy v období menstruace.

Zimolez: Detoxikuje organismus a zmírňuje horko – ideální pro letní měsíce.

Lilie: Zvlhčuje plíce, léčí kašel a závratě a pomáhá s pročištěním žaludku.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here