Connect with us

Zdravý životní styl

Objevte zdravé typy čínských čajů

Published

on

I když svůj dům zaplníte armádou čističek vzduchu a vydezinfikujete každý povrch, na který dosáhnete, nejlepším způsobem, jak zabránit onemocnění, je mít v první řadě silné a zdravé tělo. I když to zní jako nedosažitelný cíl, existuje jedna věc, kterou byste mohli přidat do svého pitného režimu, abyste zlepšili své zdraví: čínské sypané čaje.

Čínský čaj, bohatý na antioxidanty, je známý svými mnoha prospěšnými účinky na zdraví, mezi něž se počítá například hubnutí, snížení rizika cukrovky a cholesterolu. V létě byste měli pít ochlazující čaje (zelený a bílý) a v zimě hřejivé čaje (tmavý oolong, červený a pu-erh).

Zelený čaj

Zelený čaj pochází z Číny, ale je běžně spojován i s mnoha dalšími kulturami v Asii, především s Japonskem, kde je oblíbeným nápojem matcha (jemně mletý zelený čaj). Lístky zeleného čaje procházejí krátkým procesem oxidace a je považován za nejzdravější čaj, který lze pít, protože je plný antioxidantů a živin, které mají silné účinky na organismus.

Mezi jeho přínosy patří zlepšení mozkových funkcí, podpora odbourávání tuků a snížení rizika vzniku rakoviny. Většina druhů zeleného čaje má obecně méně kofeinu než káva, ale i tak je ho více než dost na to, aby vás udržel vzhůru, proto se ho snažte nepít před spaním.

Bílý čaj

Bílý čaj se vyrábí ze  sušených a nezralých čajových lístků ze stejných čajovníků jako zelený čaj. Jedná se o nejméně zpracovanou formu čaje, při níž se používají pouze první čajové pupeny vyrostlé z keřů. Protože jsou lístky velmi jemné, musí se čaj připravovat při nízkých teplotách (60-70 °C), aby se zabránilo převaření a zhořknutí.

Díky jeho předpokládaným zdravotním účinkům jako prostředku proti stárnutí spolu s vlastnostmi vyhlazujícími pleť je bílý čaj pro mnohé vhodnou volbou. Z mnoha různých druhů čínských čajů nejúčinněji ničí choroboplodné zárodky a dokáže také bojovat proti volným radikálům. Je známé jJeho působení jako prevence zubního kazu a podpora dobrého stavu ústní dutiny.

Žlutý čaj

Při výrobě zeleného čaje listy po zpracování, pomletí a stočení zežloutnou, pokud nejsou správně usušeny. Zpočátku lidé tuto chybu považovali za špatný zelený čaj, ale postupně si oblíbili jeho odlišnou chuť a stal se jedním ze šesti hlavních druhů čínského čaje.

Žlutý čaj je zpravidla neoxidovaný, ale žlutá barva vzniká velmi lehkou fermentací. Jedná se o náročný proces, jehož zvládnutí trvá mnoho let, což je důvodem, proč se vysoce kvalitní žlutý čaj těžko shání. Žlutý čaj se doporučuje pro udržení zdraví jater, takže všichni víkendoví pařiči by se měli zásobit! Může také zmírnit záněty a pomoci vám s trávením.

Čaj oolong

Výsledkem jedinečného procesu vadnutí čajových lístků a speciálního procesu sušení a oxidace je čaj oolong. Čaj oolong může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění, snížit riziko vysoké hladiny cholesterolu, předcházet cukrovce, snižovat záněty, podporovat zdravý mozek a předcházet ztrátě kostní hmoty. Uvádí se však, že čaj oolong brání vstřebávání železa v těle, proto je lepší pít čaj mimo jídlo, aby se omezil jeho vliv v této oblasti.

Černý čaj

V Číně se čaj, který známe jako „černý“, označuje jako „červený“. Lístky černého čaje procházejí podobným procesem oxidace jako některé jiné druhy čaje, ale po delší dobu, což vede k tomu, že lístky a následně i nálev mají mnohem tmavší barvu.

Polyfenoly obsažené v černém čaji navíc mohou přispívat k udržení zdravých střev tím, že podporují množení přátelských bakterií a potlačují růst bakterií špatných. To znamená, že černé čaje mohou působit také jako diuretikum a pomáhat odstraňovat přebytečnou vodu z těla, což vám může pomoci shodit pár kilogramů, případně pomoci při střevních obtížích.

Postfermentované čaje

Postfermentované čaje (pu-erh, heicha) jsou všechny tmavší druhy čaje vyrobené z lístků, které prošly jedinečným procesem. Čerstvě natrhané čajové lístky jsou vystaveny vlhkosti a kyslíku po delší dobu, dokonce déle než u černých čajů. Pu-erh je dokonalým příkladem tmavých čajů, jejichž fermentace trvá od jednoho roku až po 20 let.

Čaj pu-erh plně oxidovaný s následným procesem fermentace, má nižší obsah antioxidantů, ale kofein, vitaminy, aminokyseliny a fosfolipidy v tmavém čaji jsou užitečné pro podporu zdravého trávení, regulaci metabolismu tuků, stimulaci sekrece žaludečních šťáv a zvýšení chuti k jídlu.

Tmavý čaj má také silné funkce při odbourávání tuků a trávení, což je skvělé během jídla nebo po něm. Fermentovaný čaj pu-erh však může časem nepříjemně zbarvit zuby (postačí zvýšená zubní hygiena, případně časté pití čisté vody).

Čínské květinové čaje

Čína má vedle čajových lístků vyhlášenou pověst také pro své květinové čaje. O květech se věří, že mají spoustu různých zdravotních vlastností a používají se i v čínské medicíně. Mnoho lidí možná zná „kvetoucí čaj„, kdy se svazek sušených čajových lístků obalí sušenými květy a po vhození do sklenice s horkou vodou svazek rozkvete. Zde jsou některé z nejoblíbenějších květových čajů a jejich prospěšné účinky:

Jasmín: reguluje hladinu stresu, podporuje trávení a zmírňuje menstruační bolesti.

Květ chryzantémy:snižuje krevní tlak, odstraňuje toxiny a zlepšuje zrak. Lidé, kteří jsou nachlazení, by se jí však měli vyhnout.

Květ osmanthu: Zlepšuje celkové zdraví plic, rozptyluje chlad a vlhkost v těle a zmírňuje bolesti žaludku. Těhotné ženy by se mu však měly vyhnout.

Ibišek: Skvěle snižuje vysoký krevní tlak.

Růže: Zlepšuje krevní oběh, ale to znamená, že by se jí měly vyhnout ženy v období menstruace.

Zimolez: Detoxikuje organismus a zmírňuje horko – ideální pro letní měsíce.

Lilie: Zvlhčuje plíce, léčí kašel a závratě a pomáhá s pročištěním žaludku.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?

Published

on

By

Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.

Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?

Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?

Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.

Co jíst před odběrem krevní plazmy?

Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.

Co pít před odběrem krevní plazmy?

Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.

Co nejíst a nepít před odběrem?

24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.

Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.

Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Kabbala náramky: tradice, symbolika a moderní použití

Published

on

By

Kabbala, starodávná židovská mystická tradice, je fascinujícím oborem duchovního poznání, který sahá až do středověkých židovských komunit. Tato tradice se zaměřuje na hlubší porozumění Božích záměrů, struktury vesmíru a lidské duše. Kabbalah náramky jsou jedním z mnoha symbolických předmětů, které se s tímto učením pojí, a staly se populárními nejen mezi praktiky Kabbaly, ale také mezi širší veřejností.

Symbolika a tradice

Kabbala náramky, často označované jako „Kabbalah náramek„, jsou obvykle vyrobeny z červené voskované šňůrky nebo hedvábí a nosí se na levém zápěstí. Červená barva je považována za ochranný štít proti negativní energii, známé jako „Ayin Hara“ nebo „zlé oko“. Podle tradice má levá ruka, která přijímá energii do těla a duše, zvláštní význam.

Nositelé těchto náramků věří, že je chrání před negativními vlivy a přinášejí jim štěstí a pozitivní energii. Tradičně se červený náramek svazuje na levé zápěstí při speciálním obřadu, často za přítomnosti duchovního vůdce nebo milované osoby. Tento akt je doprovázen modlitbami a požehnáními, které posilují ochranné vlastnosti náramku.

Moderní použití

V současné době se kabbala náramky staly módním doplňkem nejen mezi příznivci Kabbaly, ale i mezi širokou veřejností. Mnoho celebrit a známých osobností je nosí jako symbol ochrany a spirituality. Tímto způsobem se kabbala náramky dostaly do povědomí široké veřejnosti a získaly popularitu po celém světě.

Designy těchto náramků se také vyvinuly a modernizovaly. Kromě tradičních červených nitek lze nalézt kabbala náramky ozdobené různými přívěsky, korálky a drahými kameny, které mají posilovat jejich duchovní a ochranné vlastnosti. Některé náramky obsahují symboly jako Hamsa (ochranná ruka), Davidova hvězda nebo hebrejské písmena, která mají zvláštní význam v Kabbale.

Jak si vybrat a nosit kabbala náramek

Pokud zvažujete pořízení kabbala náramku, je důležité vybrat si takový, který rezonuje s vašimi osobními přesvědčeními a potřebami. Můžete se poradit s odborníkem na Kabbalu nebo si vybrat náramek podle jeho designu a symboliky. Nosit jej na levém zápěstí je klíčové, protože tato strana těla je považována za přijímací.

Závěrem lze říci, že kabbala náramky jsou nejen módním doplňkem, ale i silným duchovním nástrojem, který propojuje starodávné tradice s moderním životem. Ať už hledáte ochranu, štěstí nebo jen zajímavý módní prvek, kabbala náramky mohou být skvělou volbou.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Anorexie či bulimie: Boj s neviditelnými démony, který lze s pomocí vyhrát

Published

on

Anorexie a bulimie nejsou jen abstraktní pojmy, které se zmiňují v novinových článcích nebo v televizních dokumentech o dívkách, které kvůli kráse ztratily zdraví. Právě, za všemi příběhy se skrývají skuteční lidé, kteří bojují často skrytě a zažívají neskutečný psychický teror bez vidiny jasného vítězství.

O poruchách příjmu potravy se mluví v souvislosti s modelkami, herečkami a mladými ženami, ale v poslední době se nevyhýbají ani mužům toužícím po štíhlosti nebo dokonce ani dětem, které podléhají vlivu sociálních sítí. Kde mohou lidé s těmito potížemi najít pomoc? Naštěstí už nemusí cestovat jen do Prahy, v jihomoravské metropoli je dostupná diskrétní pomoc.

Poruchy, které nejsou „jen“ o jídle

„Pořádně se najez, přidej si knedlíky, jsi hubená jako lunt.“ Tyto hlášky babiček a maminek rozhodně mladým dívkám v jejich souboji s anorexií nebo bulimií nepomohou. Omezování v jídle totiž patří mezi komplexní poruchy příjmu potravy.

Současná doba je velmi náročná a mladý člověk žije nejen svůj skutečný život, ale rovněž působí ve virtuálním světě. Online prostor je zásadním faktorem, který za nárůstem pacientů s poruchami příjmu potravy stojí, ale samozřejmě není jediným důvodem. Roli hrají i problémové vztahy, stres a věčný tlak na výkon či vzhled. Napovědět, že dotyčný trpí některou z těchto poruch, mohou drobné signály, jako jsou vyhýbání se jídlu, dramatické výkyvy hmotnosti nebo nepatřičné chování při stravování.

Závislost na přejídání jako únik

Mezi nejobvyklejší psychickou poruchu patří psychogenní přejídání. Na psychoterapii Brno umí odborníci s touto závislostí na přejídání nebo naopak na držení přísných dietách pomoci. Lidé s touto poruchou unikají před stresem nebo jinými problémy konzumací velkého množství jídla. Potrava zmírňuje psychickou bolest, ale vede k sebeobviňování a trestání dietami.

Při těchto potížích je třeba identifikovat hlubší emocionální problémy, které k tomuto chování vedou a následně vybudovat pevné stravovací návyky. Základní léčba trvá přibližně tři měsíce a stojí na humanistické psychologii či kognitivně-behaviorální psychoterapii.

Anorexie jako nebezpečný tanec s hladem

Nejznámější formou poruchy příjmu potravy je anorexie, patří také mezi nejnebezpečnější a může skončit fatálně. Toto onemocnění je často spojené s malým sebevědomím a perfekcionismem, úzkostmi z tloustnutí, přičemž lidé trpící anorexií mají abnormálně zkreslené představy o svém těle a hmotnosti.

Extrémní omezování jídla a přílišné fyzické aktivity mohou vést k naprostému vyhladovění a vyčerpání, podle statistik až 15 procent případů končí fatálně. Pomoc musí stát na intenzivní psychoterapii a léčbě stravovacích poruch, současně je nutná podpora rodiny a širokého okolí.

Bulimické záchvaty a neviditelné utrpení

Mentální bulimie je onemocnění, kdy se lidé skrytě přejídají, po těchto záchvatech dochází k pocitům viny a zahanbení a potrava končí vyzvracením v záchodové míse. Někdy trvá dlouhé roky, než si dotyčný uvědomí, že potřebuje pomoc terapeuta, s jehož pomocí se identifikují škodlivé myšlenkové vzorce týkající se jídla a těla jako takového. Tento neviditelný démon může tyranizovat duši měsíce i léta, je proto potřeba počítat s delším časem pro uzdravení. V každém případě je důležité nebagatelizovat žádnou formu poruch příjmu potravy a vyhledat pomoc co nejdříve.

5/5 - (1 vote)
Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net