S cukrovkou se musíte naučit žít

0
690

S cukrovkou se dá žít plnohodnotný život. S jistými omezeními se ale cukrovkáři musí smířit.

Příznaků diabetu je hned několik. Jak se zvyšuje hladina cukru v krvi, zvyšuje se i objem moči, který je zapotřebí k vyloučení cukru z těla. To způsobuje nejen stálou potřebu močit, ale i trvalou žízeň. Vysoká hladina cukru v krvi a moči snižují také schopnost těla bránit se infekcím. Proto diabetici často trpí infekcemi močových cest, kvasinkovými infekcemi pochvy a kožními infekcemi.

Únava a hubnutí

Protože buňky těla trpí nedostatkem glukózy, je postižená osoba zesláblá a cítí se unavená. Buňky jsou schopny získat určité množství energie z tukových zásob, což má za následek hubnutí. K dalším možným příznakům patří rozmazané vidění, vřídky, zvýšená chuť k jídlu, mravenčení a necitlivost rukou a nohou.

Někdo o diabetu vůbec neví

Výše zmíněné příznaky se objevují u všech neléčených diabetiků závislých na inzulínu, ale pouze u jedné třetiny těch, kteří podávání inzulínu nevyžadují. Mírnou formou tohoto onemocnění tak trpí i lidé, kteří si to vůbec neuvědomují. Nemoc se u nich často objevují, až se dostaví komplikace diabetu.

Stanovení diagnózy

Při podezření na diabetes mellitus slouží lékaři k potvrzení diagnózy vyšetření hladiny glukózy ve vzorku moči. Dalším potvrzením je zjištění významně zvýšených hladin glukózy ve vzorcích krve odebrané ráno po ránu na lačno, nebo dvě hodiny po jídle. V některých případech je třeba provést glukózový toleranční test.

Léčba

Cílem léčby diabetiků je prodloužit jejich život, odstranit symptomy onemocnění a předcházet dlouhodobým komplikacím. Úspěch léčby pak závisí na tom, do jaké míry se udrží udržovat hladiny glukózy v krvi v blízkosti normálních hladin. Svého času bylo toto měření možné pouze v ordinaci lékaře, dnes hladinu glukózy v krvi měří i malé glukometry pro domácí použití.

Udržujte se v kondici

Důležité také je zachování normální hmotnosti, pravidelné cvičení či jiná fyzická aktivita, pečlivé dodržování stanovené diety a v případě nutnosti aplikování inzulinu, popřípadě užívání perorálních antidiabetik. Moderní způsoby léčby v každém případě jsou příslibem minimálně normální délky života.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here