Granátové jablko – Jak oloupat a jíst toto exotické ovoce

0
29291
Granátové jablko
Granátové jablko

Granátové jablko – jaké vlastně je?

Má sladkokyselou chuť, je to aromatické ovoce. Pod jeho tvrdou slupkou je šest až dvanáct pouzder, v každém pouzdře se nachází rosol a v něm jsou semena. V každém plodu je něco kolem šesti set semen. Obsahuje kolem sedmdesáti procent vody, hořčík, železo, vápník, fosfor, také má velké množství sodíku, cukrů, draslíku i kyseliny citronové. Obsahuje i vitamín B,C a v menším množství vitamín A. Šťáva je vhodná pro sportovce a těžce pracující lidé. Také by ho měli jíst lidé, kteří mají horečku, nebo kteří pracují v horku.

Z granátového jablka se používá především šťáva k výrobě džusů a koktejlů. Svoje využití najde i ve studené kuchyni při výrobě salátů. V teplé kuchyni se přidává k rybám, drůbeži a grilovaným masům.

Jako koření se používá v Asii. Asie je rovněž země, kde se nejvíce pěstuje. Mimo to se pěstuje i v celém Středomoří, Argentině a Indii. Írán je země, kde jsou plody nejkvalitnější. Sklizeň probíhá od začátku září, při dobrém počasí i dříve. Končí v listopadu. Plody tam jsou velké a obsahují nejvíce vitamínů.

Stromy mají výšku až pět metrů. V některých krajinách roste i na hustých keřích, které mají obvykle výšku kolem dvou metrů. Není nic neobvyklého, že stromy vydrží růst až dvě stě let. Původním domovem těchto stromů je pobřeží Somálska. Celkem dobře se dá pěstovat i v našich klimatických podmínkách. Pořídit si stromek, nebo keř můžeme ve většině větších, dobrých zahradníků. Plody se dají dobře a dlouho skladovat.

Plod granátového jablka na stromě
Plod granátového jablka na stromě

Široké využití v medicíně

Hojně je toto ovoce využíváno v čínské medicíně. U rakovinových nádorů zabraňuje tvoření dalších metastáz. Dokáže potlačovat tvorbu nových cév, které rozvíjející nádor potřebuje pro svoji výživu, takže nádorovou buňku vyhladoví. Využívat se dá i při odbourávání obezity.

NĚCO DOBRÉHO?

Granátové jablko má i pozitivní vliv na imunitní systém. Také dokáže dobře ovlivnit míru stresu. Pomáhá tělu, aby se vyrovnalo s mnoha civilizačními chorobami. Výborně dokáže ovlivnit tvorbu červených krvinek. Pomáhá kostem a zubům, je i prospěšný při tvorbě ledvinových kamenů. Má i dobré protizánětlivé vlastnosti, také bojuje proti infekcím. Používá se i při hubení parazitů, ale i na podporu nervové soustavy a léčbě zánětů. Plody mají projímavý účinek, dobře uvolní zácpu.

Tip: Více o granátovém jablku na Wikipedii

Při snědení přepážky, naopak zastavíme průjem, výborně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob a snižuje dost významně cholesterol. Také snižuje krevní tlak. Zamezuje kornatění tepen. Pozitivní výsledky má i při výskytu hemeroidů a křečových žil. Granátové jablko bylo už dávné minulosti považováno za elixír mládí, viz portál Celostní medicíny.

Má totiž velmi pozitivní vliv na kůži. Dodnes se používá na výrobu mnoha kosmetických výrobků. Používal se už ve starém Egyptě, jako elixír mládí. Mají ho rádi i lidový léčitelé, hlavně v zemích, kde se pěstuje, o jeho léčivých účincích vědí už dávno. Pro Egypťany byly symbolem nesmrtelnosti. Dokonce se s nimi dali i pohřbívat.

Jeho vynikající vlastnosti jsou prokazatelné. Olejíček z ovoce je dobrý proti vráskám. Olej se doporučuje používat i vnitřně. Doporučovaná dávka je jedna lžička denně. Má také výborné antioxidační vlastnosti. Ty ochraňují buňky před negativním působením kyslíkových radikálů a přispívají k celistvosti sliznic tenkého střeva a žaludku.

Oloupané granátové jablko
Oloupané granátové jablko

Oloupání granátového jablka

Pozor bychom si měli dávat před potřísněním šťávou. Ta se nedá z oblečení vyprat. I proto se tato šťáva dříve používala na barvení textilu. Granátové jablko má krásný vzhled, ale dost špatně jde oloupat. Slupka není jedlá a je dost tvrdá. Vše, co je uvnitř už jedlé je.

Způsobů, jak oloupat slupku je více. Určitě ale musíme počítat s tím, že nám to zabere dost času. Někdo uprostřed zakrojí, a vařečkou otloukává slupku. Tím se zároveň uvolní i semínka. Další způsob je, že odkrojíme takzvaného bubáka, zhruba s centimetrem slupky. Semínka jsou v jakýchsi pouzder, a právě ty od sebe pomalu oddělíme tak, abychom měli pět částí. V každé části je shluk semen. Semínka nám potom vypadávají samy. Ve starověku bylo toto ovoce symbolem lásky. Třeba v Turecku házela nevěsta jablkem, a kolik semínek z něj vypadlo, tolik se říkalo, že bude mít dětí. Tohle ovoce symbolizovalo hojnost a plodnost.

Video – jak oloupat granátové jablko

Granátové jablko má nahořklou chuť

Šťáva z něj je nahořklá, ale vylepšit ji můžeme zázvorem, nebo citronem.

Využití najdeme i v kuchyni. Že je zralé, poznáme podle toho, že je červené, nebo nažloutlé. Když stárne, tak hnědne. Když se nám podaří koupit opravdu čerstvé, bez problému nám v chladu vydrží i půl roku. Při manipulaci s ním, si někteří lidé berou rukavice, protože dokáže nevzhledně zabarvit kůži na rukou. Zabarvení jde špatně umýt.

Moc pěkně vypadá to, když kolem okraje talíře nasypeme semínka. Se semínky se dají ozdobit i dorty a deserty, přimíchat je můžeme i do ovocných, nebo zeleninových salátů. Výborný je i chia pudink. Říká se, že je nabitý zdravím. Potřebovat na něj budeme tři polévkové lžíce chia semínek, dvě stě ml kokosového mléka, jednu čajovou lžičku medu, jednu čajovou lžičku pšeničných klíčků, dvě polévkové lžíce granátového jablka, půlku banánu, borůvky, maliny, jahody, mandle.

GRANÁTOVÉ JABLKO V OBCHODĚ

Začneme tím, že chia semínka nasypeme do misky, zalijeme kokosovým mlékem a necháme nabobtnat, dokud semínka nevytvoří jednu želé souvislou vrstvu. Potom pokapeme medem a posypeme pšeničnými klíčky. Chia vrstvu ozdobíme plátky banánu a ostatním ovocem. Jako poslední dáme mandle a misku dáme do ledničky vychladit. Chutná to výborně.

Granátové jablko
Granátové jablko

Zdravá výživa z granátového jablka

Když zajdeme do obchodu se zdravou výživou, narazíme tam na různé produkty z granátového jablka. Koupit si tam můžeme sto procentní BIO šťávu, která je velkým pomocníkem proti různým chorobám. Tato šťáva je v medicíně používaná už po tisíciletí. Šťáva je pouze ze zralého ovoce, bez přidání cukru a vody. Také neobsahuje žádné konzervační látky. Tato šťáva obsahuje pro naše tělo mnoho prospěšných látek. BIO šťáva pochází z ekologického zemědělství v jižním Turecku.

Tam sbírají plody postupně, podle toho, jak dozrávají, a proto je tato šťáva pouze ze zralých a čerstvých plodů, což zaručuje sto procentní kvalitu šťávy. Doporučuje se brát každý den tři až čtyři lžíce této šťávy. Zdravých výrobků z granátového jablka je mnoho. V poslední době je novinkou mýdlo z něj. Koupíme ho též v prodejně se zdravou výživou, i když do výživy nepatří. Prodává se ve sto gramovém balení.

Kdo toto mýdlo jednou vyzkouší, tak určitě nebude již chtít jiné. Je to mýdlo, které nás okouzlí svou vůní hned, jak ho rozbalíme. Voní krásně, jako rozkvetlá louka. Má vysoký obsah glycerolu a vyrábí se z těch nejlepších surovin. Mýdlo výborně čistí pokožku, aniž by docházelo k vysoušení. V mýdle jsou obsaženy sušené luční květy, což mu dává tu nádhernou vůni.

Video – jak si vypěstovat granátové jablko doma

Ovocný čaj z granátového jablka

Tenhle čaj je velice oblíbený. Má vynikající chuť a krásnou vůni. Pořídit si ho můžeme i v lékárnách. Má velmi výrazné aroma. Je to zdravý čaj, který pomůže s léčbou mnoha onemocnění. Vyrábí se přidáváním kořenu lékořice, pomerančové kůry, kyseliny citronové, ibišku, červené řepy, šípku, bezinky a kořenu čekanky.

Svoje místo najde v každé rodině. Na přípravu čaje si připravíme šálek, do kterého nasypeme dvě zarovnané čajové lžičky čaje, zalijeme vroucí vodou, necháme vylouhovat deset minut. Potom čaj přecedíme a můžeme podávat. Vychutnáme si čaj s vědomím, že děláme něco dobrého pro svoje zdraví.

4.6/5 - (7 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here