Kustovnice čínská – Goji – Charakteristika a kde nakoupit

0
4213

Kustovnice čínská, známá také jako goji (godži), se používá v celé Číně po staletí. Mezi tamními obyvateli se traduje, že pokud se po celý rok pije čaj z plodů kustovnice, přinese to dokonalé zdraví a dlouhý věk.

Kustovnice čínská, známá také jako goji [godži], se používá v celé Číně po staletí. Mezi tamními obyvateli se traduje, že pokud se po celý rok pije čaj z plodů kustovnice, přinese to dokonalé zdraví a dlouhý věk. Existuje více než čtyřicet odrůd kustovnice. Plody – malé bobule oranžové až červené barvy, se chuťově blíží brusinkám a višním. Mohou se jíst syrové, sušené, připravuje se z nich šťáva, sirupy, víno nebo čaj.

Plody dlouhověkosti

Kustovnice čínská patří mezi klenoty tradiční čínské medicíny, je považována za nepostradatelnou součást stravy a má pověst nejmocnější potraviny proti stárnutí. Pozitivně ovlivňuje celou řadu životně důležitých funkcí včetně duševní pohody. V Číně se říká, že „kdo každé ráno sní hrst plodů této rostliny, a bude mít lepší nápadu a po celý den bude šťastný“. Kustovnice kromě bohaté škály cenných živin obsahuje celou řadu zdraví prospěšných látek, například velké množství beta-karotenu (provitaminu A), vitamínu C, některé vitaminy skupiny B a mnoho důležitých minerálních látek a stopových prvků, například železo, vápník zinek a selen. Obsahuje i řadu fytochemických látek, například zeaxantin, který posiluje zrak, uklidňuje podrážděné oči a zlepšují ostrost vidění.

Podle čínské tradice plody kustovnice léčí všechno! Výrazně posilují obranyschopnost organismu proti nemocem, působí protizánětlivě, příznivě harmonizují činnost jater a ledvin a uvolňují energetické blokády. Zlepšují krvetvorbu, mají vliv na snižování vysokého krevního tlaku, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, triglyceridů i krevní glukózy, čímž prospívají i diabetikům. Zvlhčují plíce, čímž působí proti astmatu a některým druhům alergií. Podporují sexuální funkce, dokonce mohou omezit rozšiřování lupénky a dalších kožních onemocnění. Také bylo zjištěno, že extrakt z kustovnice brzdí šíření rakoviny, zvyšuje účinnost léčby a působí preventivně proti této vážné nemoci.

Pro zdravou dobrou chuť

Sušené plody kustovnice jsou nejen zdravé, ale lze je využít při přípravě celé řady pokrmů, koláčů, dezertů nebo čaje. Zkuste připravit rychlé müsli, stačí jen ovesné vločky, plody kustovnice a oříšky podle vašeho výběru. Vaše snídaně tak bude nejen zdravá, ale také levná alternativa hotových a předražených ranních cereálií, které jsou navíc plné tuků a cukrů. Výborné „zobání“ k televizi získáme smícháním sušených plodů kustovnice, slunečnicových a dýňových semínek, mandlí, rozinek a banánových chipsů. Zdravý a chutný čaj připravíme ze směsi drcených šípků a sušených plodů kustovnice. Necháme vyluhovat, scedíme a osladíme medem.

Výrobky z této bylinky:

  • Kustovnice čínská – sušená
  • Bylinný čaj z kustovnice čínské
  • Sirup z kustovnice

Rozcestník pro výběr zde.

AUTOR:

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here