Nápoje a děti – Nápoje v pitném režimu dětí

0
2447

Informace o pitném režimu u dětí a rozdílech oproti dospělým lidem a jejich nápojovém režimu…

Lidské tělo je tvořeno z velké části vodou. Čím je člověk mladší, tím větší podíl v jeho těle voda zaujímá – zatímco u seniorů je to 45 % a u dospělých okolo 50 %, u dětí je procento vody daleko vyšší a u kojenců dosahuje dokonce až 85 %. Protože je dětské tělo tvořeno vyšším podílem vody než tělo dospělého, je daleko citlivější na její ztráty. Stejně velká ztráta tekutin může být pro dospělého naprosto normální, ale pro dítě může mít nedozírné následky. V případě nedostatečného příjmu tekutin se zpravidla objevuje žízeň. U malých dětí nebo naopak u starších lidí se však pocit žízně nemusí projevit naplno, proto je důležité jejich pitný režim hlídat a tekutiny jim opakovaně nabízet. Potřeba tekutin, kterými se rozumí veškeré tekutiny včetně těch v potravinách, se u dětí a dospělých liší. Dá se říci, že se s věkem snižuje.

Nápoje a děti – Věková skupina a doporučené denní množství přijatých tekutin

  • novorozenci – 90-150 ml/1 kg tělesné váhy
  • kojenci 1-12 měsíců – 150-120 ml/1 kg tělesné váhy
  • děti do 6 let – 1 000 ml + 50 ml na každý kilogram nad 10 kg tělesné váhy
  • děti 7-15 let – 1 500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy
  • dospělí – 2 500 ml a více

Příjem tekutin by měl být rozdělený rovnoměrně do menších dávek během celého dne – není dobré vypít doporučené množství tekutin během časově krátkého úseku, protože pak jsou kladeny zvýšené nároky na orgány, které musí tekutiny zpracovat. Nedostatek tekutin u dětí může způsobit v průběhu dne únavu, bolesti hlavy, vyčerpanost nebo nepozornost ve škole. V případě dlouhodobějšího nedostatku tekutin však může dojít i k onemocněním ledvin a k celkovému kolapsu organizmu. Důležitá je také správná teplota nápojů podávaných dětem – obecně platí, že by měly být přiměřeně teplé, tj. asi 20-25 ?C. Vychlazené nebo naopak velmi horké nápoje nejsou pro organizmus příliš vhodné, protože se tělo může s výrazným tepelným rozdílem hůře vyrovnávat.

Nápoje a děti – Co ano a co ne…

Výběr nápojů souvisí s věkem, zdravotním stavem, životosprávou a pohybovou aktivitou dítěte. Základ každého pitného režimu by měla tvořit neperlivá voda, nad ostatními nápoji podávanými dětem by rodiče měli přemýšlet. Měli by se vyvarovat levných limonád, které sice mívají přitažlivý obal a relativně slušnou cenu, ale této ceně bohužel odpovídá i jejich kvalita. Většinou jsou sycené, obsahují velké množství cukru, kukuřičného sirupu, umělých sladidel a barviv. Velká spotřeba těchto nápojů může vést až k nadváze a u geneticky disponovaných dětí může vyvolat hyperlipoproteinemii (zvýšená hladina krevních tuků) a hypercholesterolemii (zvýšená hladina cholesterolu v krvi). Nápoje s vyšším obsahem fruktózy a sorbitolu (umělé sladidlo) mohou vyvolat zase průjmy. Pro pitný režim dětí není vhodné ani velké množství minerální vody, silného černého čaje nebo černé kávy, bylinkové čaje, které mají vysloveně léčebné účinky, ovocné džusy a šťávy s přidaným cukrem, konzervanty a umělými barvivy a samozřejmě alkoholické nápoje.

MUDr. Alexandra Moravcová, dětská obezitoložka a endokrinoložka, Poradenské centrum Výživa dětí (tisková informace)

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here