Jídelníček na hubnutí – co musí splňovat

0
1923

Dámy, ruku na srdce. Která z Vás nikdy nechtěla zhubnout nějaké to kilo? Už jako malé holčičky posloucháme, jestli máme nějaké kilo navíc. Nejprve je to: „Jaký má buclatý tvářičky.“ Jenže pokud se z toho tak zvaně nevytáhneme, posloucháme to celý život. Někomu to nevadí, naučí se se svými špíčky žít. Někdo je z toho ale nešťastný a chce to řešit.

Pak hledáme různé varianty a možnosti, jak shodit nadbytečná kila. Internet je plný různých diet, které nám nabízejí, že bez cvičení zhubneme na naši vysněnou váhu. Co víc, existují firmy, které se zabývají prodejem „hubnoucích“ koktejlů. Ty nám slibují nejen, že zhubneme bez cvičení, ale navíc k tomu ještě můžeme normálně jíst vše, co máme rádi.

Proč je tedy stále tolik obézních lidí, když je to tak jednoduché?

Skutečnost je jiná

Pokud chcete skutečně zhubnout, a hlavně zhubnout napořád, budete muset upravit jídelníček. Dietní jídelníček by měl obsahovat důležité živiny, jinak tělo hubnout nebude, ale naopak bude ukládat.

Co musí obsahovat hubnoucí jídelníček

 • Sacharidy – v dietním jídelníčku by neměly nikdy chybět složené sacharidy. Najdeme je v celozrnném pečivu, v těstovinách, v rýži, v luštěninách, v bramborách (proto není vhodné vynechávat z jídelníčku úplně veškeré přílohy)
 • Bílkoviny – při hubnutí nesmí chybět v jídelníčku dostatek kvalitních bílkovin. Nejlépe stravitelné jsou živočišné. Dopřejte si kvalitní libové maso. Občas může být hovězí, častěji krůtí, králičí, kuřecí… Nezapomínejte na kvalitní a čerstvé ryby. Jogurty konzumujte okolo 3% tuku a ideálně kysané a neochucené. Sýry vybírejte méně tučné. Pozor na tavené – obsahují tavící soli – odvápňují kosti. Další bílkoviny obsahují luštěniny a obiloviny. Dále také sója.
 • Zelenina a ovoce – Zeleninu střídáme. Doporučuje se alespoň půl kilogramu zeleniny denně. Různé saláty či dušenou. Vždy přidáme kapku oleje – uvolní se nám vitamíny rozpustné v tucích. Ovoce stačí 1 – 2 kousky denně. Obsahuje dost cukrů – určitě ho ale nevynechávejte úplně. Dodá Vám vitamíny, vlákninu a vodu.
 • Zdravé tuky – i při hubnutí je třeba dodávat tuky do jídelníčku. Pokud je vynecháte, může dojít k dost závažným zdravotním problémům – nedostatek vitamínů (A, D, E, K) navíc nedostatek esenciálních kyselin může vést k nesoustředěnosti, poruchám psychiky apod.
 • Vláknina – jedna z nejdůležitějších složek stravy. Doporučené množství je 30g za den. Většina lidí příjme sotva polovinu. Vláknina přispívá k prevenci rakoviny tlustého střeva, pomáhá s vyprazdňováním.
 • Tekutiny – pijte dostatek tekutin. Ideální je čistá voda. Doporučuje se denně vypít asi 0,5l tekutin na každých 15kg hmotnosti. Pokud Vám nechutná čistá voda, můžete si ji ochutit citronem, meduňkou či mátou, limetkou nebo šťávou z pomeranče. Dále si můžete dopřát ovocné a bylinkové čaje, případně zelený čaj.

Co by naopak v jídelníčku na hubnutí chybět mělo

 • Jednoduché cukry – sušenky, bonbóny, sladké nápoje, šťávy, apod.
 • „špatné“ tuky – transmastné kyseliny – jsou obsažené ve ztužených tucích (koblihy, koláče, krémy do sušenek apod.) Přebytek živočišných tuků – tučné maso, sádlo jen v omezeném množství, chipsy a další smažené pochoutky
 • Alkohol – pokud chcete hubnout, budete muset vynechat alkohol. Jinak se tělo nemůže věnovat spalování tuků, ale odbourávání alkoholu.
 • Fast food – při hubnutí zapomeňte na stravování se ve fast foodech. Jídla zde připravená obsahují velké množství tuků a sacharidů (jednoduchých)
 • Tučné mléčné výrobky – raději vybírejte mléčné kysané výrobky do 3% tuku (ale ne odtučněné)

Pokud si nevíte rady s jeho sestavením, můžete se obrátit na odborníky. Poradce pro výživu Vám může sestavit jídelníček na míru. Ten bude odpovídat přesně Vašim potřebám.

Vyvarujte se zkoušení různých jídelníčků, které najdete na internetu. Ty nejsou složené pro Vás, takže nebudou splňovat Vaše energetické nároky. Můžete samozřejmě vyzkoušet složení jídelníčku jako inspiraci, ale nikdy si nic nevažte podle univerzálního jídelníčku.

Raději si osvojte zásady zdravého životního stylu a budete mít vyhráno.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here