Hubnutí chůzí – hubněte zadarmo!

0
5614

Chcete zhubnout? Choďte. Chůze je nejúčinnější pohyb na hubnutí. Navíc je to přirozený pohyb. Vhodná je pro každého. Chodit můžou staří i mladí. Chodit můžete, i když máte problémy se zády nebo s krční páteři. Chodit mohou i maminky po problematickém porodu, které chtějí zhubnout, ale cvičit zatím nemohou.

Chůze je aerobní pohyb a jako taková také účinně spaluje tuky. Chodit můžete každý den. Nemusíte chodit na extra dlouhé procházky. Důležité je, abyste se stále pohybovali v jedné tepové frekvenci a to takové, která je vhodná pro Vás, abyste ideálně spalovali.

Tepová frekvence vhodná pro spalování tuků

Abyste hubli, musíte dostat tělo do spalovací tepové frekvence. Tu si buď můžete sami vypočítat anebo si můžete pořídit tepový měřič, který se dá sehnat za pár korun, a ten ji spočítá za Vás. Pokud byste chtěli přesně znát svou tepovou frekvenci (ne jen orientační), můžete si každé ráno měřit svůj klidový tep a po týdnu si zjistit průměrný klidový tep. Z toho pak můžete vypočítat, v jaké tepové frekvenci se máte pohybovat.

Ještě přesněji se dá tepová frekvence, která je vhodná pro spalování tuků, změřit u lékaře na speciálním přístroji. Lékař Vás nechá provést zátěžový test.

Pro běžného člověka ale stačí, když se bude hýbat takovou rychlostí, aby se zapotil, ale stále byl schopen komunikace. To znamená, žádné velké zadýchávání se.

Ideální je, když s sebou vezmete na procházku partnera nebo kamarádku. Můžete si povídat a přitom hubnout.

Jen chůze Vás ale nezachrání před nadváhou ani obezitou. Pokud chcete hubnout chůzí, musíte také změnit svoje stravovací návyky.

Jak se správně stravovat?

 • Jezte často a malé porce (doporučuje se mezi jídly nechávat asi 3 hodiny pauzu)
 • Jídlo by mělo být pestré (snažte se střídat snídaně i svačiny, abyste nejedli stále to samé)
 • Při hubnutí potřebujete dostatek bílkovin, abyste nepřišli o svalovou hmotu. Proto dbejte na přísun kvalitních bílkovin. Například maso, sýry, mléčné výrobky.
 • Nezapomínejte na sacharidy. Jsou zdrojem energie. Jsou v celozrnném pečivu, rýži, bramborech apod.

Pro koho je chůze přínosem?

Pokud pracujete jako servírka, chůzí asi nezhubnete. Jelikož „běháte po place“ několik hodin v kuse, měla byste vyhledat jiný pohyb. Velkým přínosem bude chůze pro:

 • Staré lidi
 • Lidi po úrazech
 • Lidi s různými zdravotními problémy
 • Maminky po porodu
 • Pro lidi s velkou obezitou

Výhody chůze

 • Je zadarmo. Nepotřebujete k ní žádné speciální vybavení. Stačí Vám pohodlná obuv a můžete vyrazit. Proto je vhodná i pro lidi, kteří nemají peníze na navštěvování drahých fitness center.
 • Můžete chodit kdekoliv a kdykoliv. Nejste odkázáni na nějaký areál či nějaké pomůcky.
 • Vhodná pro všechny. Chodit může každý. Někteří lidé, kteří trpí bolestmi zad, by se měli vyvarovat například běhu. Ale chodit mohou.
 • Ideální spalovací pohyb

I chodit musíte umět. Chodit byste měli vzpřímeně.

 

Vyzkoušejte Nordic walking neboli severskou chůzi

Tento styl pochází s Finska. Co to vlastně je ta severská chůze? Je to chůze s holemi. Vypadají podobně jako hole lyžařské. Někteří lidé dokonce lyžařské hole používají. Díky Nordic Walking zapojíte všechny svalové skupiny, které se běžné chůze neúčastní. Zapojíte prsní a ramenní svaly a také horní část zad, mezilopatkové svaly a celé ruce. Důležité ale je, abyste zvolili vhodnou výšku holí.

Tento způsob chůze je čím dál více oblíbený a někteří dokonce zkouší i jezdit na in-linech s holemi.

Velkou výhodou použití hůlek, je kromě zapojení dalších svalových skupin i to, že neotékají ruce. Někteří lidé mají totiž při chůzi problémy s otékáním prstů na rukách. Pokud použijete hůlky, tento problém odpadá. Navíc Vás hůlky udrží stále ve vzpřímené poloze.

4.5/5 - (2 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here