Čínská medicína

0
1972

Krátké představení a užitečné informace o tom, co je to vlastně čínská medicína a na jaké filozofii je založena…

Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny

 

Čínská medicína, alternativní či přírodní medicína je pro mnohé u nás stále ještě velkou neznámou. Krátké představení čínské medicíny si můžete přečíst níže.

Čínská medicína vychází z poznání, že nejlepším prostředkem proti pohromě je vyhnout se jí, nejlepším způsobem léčení nemoci je prevence.V praxi to znamená, že posláním čínské medicíny je ochrana lidského života a zajištění vhodných podmínek.V jejím pojetí je každý z nás samotný ekosystém, který zároveň žije uvnitř jiného ekosystému. Rovnováha sil uvnitř nás určuje naše vnitřní klima, zdraví či nemoci.

Čínská medicína – přírodní medicína

Východní filozofie je založena na předpokladu, že veškerý život probíhá uvnitř kruhu přírody. Poněvadž vše je propojeno v kruhu, je zdraví chápáno v širokém smyslu a je jím definovaná celá bytost v rámci společenského i přirozeného pořádku. Co je dobré pro přírodu, je dobré i pro lidstvo, co je dobré pro jednotlivce, je dobré i pro celek, co je dobré pro mysl, je dobré i pro tělo atd. Poškodit část znamená poškodit celek. Co je špatné pro srdce, je špatné pro tělo, co škodí jednomu, škodí všem, co zraňuje zemi, zraňuje i člověka.

A naopak-uzdravovat se a pečovat o zdraví těla a mysli znamená pěstovat pocit pohody širšího celku, země a veškerého života na zemi. Moderním lidem může konzultace čínského lékaře připadat exotická, protože klade důraz na podrobné prozkoumání pacientova vzhledu a na pečlivý pohovor, na jejichž základě jsou určeny příznaky a základní příčiny nemoci.

Mnoho věcí se dá vyvodit ze způsobu chůze pacienta, jeho chování, držení těla, barvy kůže, výrazu tváře apod. Důležitý je pohmat, zaměřený na měření pulsů a pozorování jazyka.

To vše pomáhá určit diagnózu. Po určení diagnózy lékař stanoví léčbu pomocí akupunktury, bylin, diety či cvičení. Kromě odvarů (TANG) se čínské byliny předepisují také pomocí prášků (SAN) a pilulek (WAN). U starých taoistů byla velice oblíbená tonizační vína.

Ačkoli někteří lidé odmítají čínskou medicínu jen proto, že neodpovídá modernímu lékařskému modelu, je nám jasné, že je to systém sám o sobě, zcela odlišný od zdravotních trendů považovaných za holistické nebo alternativní. Je to systém, který přetrval staletí nejen proto, že jeho techniky dosáhli hmatatelných výsledků, ale také proto, že je ztělesněné pomyšlení filozofie, které propojuje mnoho aspektů života.

AUTOR: Mgr. Jana Krameriová, Centrum Integrované Medicíny
Autorka je absolventka PřDF, Londýnské školy klasické homeopatie a studia čínské medicíny při ČSBS, působí v Centru Integrované Medicíny Praha.

AUTOR:

Doporučujeme – TradičníČínská.cz

Vyzkoušejte informační portál o tradiční čínské medicíně TradičníČínská.cz.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here