Jak se na akné dívá přírodní čínská medicína a co doporučuje, aby akné nebylo takovým problémem…
První příznaky akné se vyskytují u chlapců i dívek v pubertálním věku a mohou vás pozlobit až do dospělosti.
Projevy akné se zpravidla vyskytují v horní polovině těla od zad, ramen přes záda až po obličejovou část a vlasy. Jde o onemocnění mazových žláz zapříčiněné hormonální nerovnováhou.
Z hlediska tradiční čínské medicíny je popis následující: jedná se o vnitřní horko–energie JANG – krev horká jako oheň, díky tomu vnitřní plyny pronikají do kůže, ta pálí a svědí. Díky hormonům, špatné stravě, pálivým a tučným jídlům, sladkostem jsou plíce suché, žaludek horký; krev rozvádí toto horko do horní části těla, kde kůží proniká ven a podle množství tohoto tepla vzniká menší či větší množství pupínků – akné. Dalo by se to volně přeložit, že vlastně akné je jako jehla rostoucí z vnitřní kůže na povrch a podle intenzity tepla se vzniklý kráter s tukovým mazem rozšiřuje. V místě průniku na povrch vzniká mazová zátka, která v okolí popraská kůži, kde vznikne zarudnutí a následně zánětlivý projev akné. To by se dalo označit jako malé zrnko rýže.
Jak na akné – důležitá je prevence
Preventivní opatření podle tradiční čínské medicíny jsou: Omývat obličej pouze teplou vodou, nepoužívat často mýdla, pokud tak s obsahem síry, vyvarovat se sladkostí a alkoholu, omezit přísun tuků, cukrů a pálivých jídel. Jíst hodně ovoce a zeleniny, dodržovat pravidelný a vydatný spánek a správný pitný režim.
Proto při léčbě akné tradiční čínská medicína léčí příčiny nemocí, což je od plic a žaludku až po krev. Tradiční bylinná směs se skládá z 11 druhů bylin, které pomáhají při trávení, „čistí“ horko, přenáší vlhkost, upravují stolici a moč, které odvádí teplo ven, upravuje energii žaludku a plic, pomáhají „rozhýbat“krev a odstranit „virus“ z těla.
Dr. Zheng, Konzultační centrum pro zdraví a dlouhověkost, www.zheng4.cz