Čím si zakrýt nos a pusu místo roušky?

0
137

Místo roušky, která je dnes na mnoha místech povinná, si své dýchací cesty můžete zakrýt i jinými způsoby. Některé z nich jsou výrazně pohodlnější, některé dokonce i značně účinnější než obyčejná látková i chirurgická rouška. Které to jsou?

Nano respirátory nabízí téměř stoprocentní ochranu před viry

Roušky chrání především vaše okolí ve chvíli, kdy vy vydechujete kapénky obsahující nebezpečné viry. Pokud ale chcete celou taktiku otočit a začít chránit primárně sebe, musíte sáhnout po vyšší ochraně, kterou nabízí právě nano respirátory. Nano respirátorů existuje více druhů, společné mají to, že jsou schopné zachytit drtivou většinu (až 99,9 %) virů z vašeho okolí. Mimo ně i různé bakterie, smog a prach.

Respirátory, o nichž se v posledních týdnech velmi často hovoří a jež možná jednou budeme muset nasazovat na své obličeje místo roušek, jsou ty s minimální certifikací FFP2. Většinou jsou jednorázové, jejich použití se omezuje zhruba 8 hodinami. Můžete si však pořídit i respirátory, které lze používat opakovaně. Některé druhy jsou tzv. samosterilizační, ty nabízí ochranu až na celý týden. Jiné lze zase dezinfikovat. Po použití je stačí nastříkat dezinfekcí ve spreji nebo na pár minut vložit do trouby (70 °C), a jejich ochranná funkce se obnoví.

Antivirový šátek je nejpohodlnějším řešením

Roušky a respirátory se nejčastěji uchycují pomocí gumiček za uši či kolem hlavy. Jejich pravidelné nošení tak může být pro někoho velmi nekomfortní. Mnohem pohodlnější variantou jsou antivirové šátky. Tyto nákrčníky, které lze nad nosem a ústy uchytit pomocí pružné gumičky a brzdiček, vás nejen netlačí za ušima, jsou zároveň velmi prodyšné a dobře odvádí pot. Lépe se pod nimi dýchá, jsou vhodné i pro alergiky a astmatiky a hodí se i pro sportovní výkony.

Viry (i bakterie, pyl apod.) zachycují spolehlivě díky membráně a obsahu mikročástic stříbra. A co více, pro běžné používání vám stačí jeden jediný antivirový šátek. Lze ho totiž opakovaně prát.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here