Roušky budou ještě potřeba, nakupte nebo ušijte si vlastní

0
260

Koronavirus z našeho světa jen tak nezmizí. I aktuálně jsou denní přírůstky nakažených často dost vysoké, minulý týden v pátek přibylo více než 300 nových případů za den. Přísné podmínky jsou zatím nastavovány lokálně, ale je velmi pravděpodobné, že na podzim bude povinné nosit roušky v MHD a na některých jiných místech po celé republice. Navíc nikdy nevíte, kdy se dostanete do okresu s vysokou nákazou. Roušky prostě ještě budou potřeba.

Jestli jste veškeré roušky, které jste na jaře používali, již vyhodili, nebo už nejsou v hezkém stavu, je čas opatřit si nové. Ze sortimentu obchodů nevymizely, navíc teď máte čas vytvořit si vlastní.

Pro ušití roušky nemusíte být švadlenka a nepotřebujete šicí stroj

Textilní roušky mají spoustu výhod. Zejména se dají používat opakovaně, takže šetří vaši peněženku i přírodu, jelikož snižujete množství odpadu. Bavlna je šetrná k pokožce a jako bonus si můžete vybrat vzor či barvu přesně podle svých představ, protože galanterie mají bohatou nabídku látek. Bavlněné látky byste měli prát na 90 °C a žehlit, dají se také vyvářet ve vodě. Jen pamatujte, že pokud si místo látkových šňůrek našijete gumičky, ty se mohou při vyšších teplotách poničit.

Po internetu koluje celá řada střihů a návodů na ušití roušky. Skládanou roušku určitě zvládnete ušít i bez šicího stroje, stačí jehla, nit a trocha trpělivosti. Základní postup může být například takový:

  1. Připravte si čtverec látky o rozměrech 20 × 20 cm a dva pruhy látky o šířce 3,5 cm a délce asi 1 m.
  2. Dva protilehlé okraje ohněte zhruba o 1,5 cm a prošijte, aby se okraje netřepily.
  3. Látku poskládejte jako harmoniku, zažehlete a přišpendlete.
  4. U dvou pruhů látky složte okraje ke středu, zažehlete, do přehybu pak vložte čtvercový díl a zabezpečte špendlíky.
  5. Sešijte čtvercový díl a pruhy látky.
Na závěr roušku ještě vyperte a usušte. Pak je připravena chránit vás i vaše okolí.

Kde pořídit hezké látky a jiné potřeby?

Vydejte se do galanterie, a jestliže ve svém okolí žádnou neznáte, objednejte si potřeby pohodlně online. Například galanterie Mikaton.cz má bohatý výběr látek, koupíte tam i jehly a nitě. Pro šikovné ručičky se hodí například i krajky či nášivky – roušku si můžete ozdobit přesně podle svých představ. A pokud svému umu nevěříte, v online galanterii se dají koupit i již hotové roušky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here