Víte, jaký je rozdíl mezi respirátory FFP2, N95 a KN95?

0
794

V současné době jsou respirátory velice skloňovaným tématem, ostatně není se čemu divit, protože pandemie onemocnění COVID-19 je opět na vzestupu. Lékařské chirurgické roušky neposkytují dostatečnou ochranu, a proto se doporučuje používání respirátorů. V následujících řádcích vám prozradíme, jaké jsou rozdíly mezi jednotlivými označeními.

Evropská unie rozděluje respirátory na několik tříd ochrany, které označuje zkratkou FFP (Filtering Face Piece).

FFP1

Přestože jsou respirátory se stupněm ochrany FFP1 stále lepší než chirurgické roušky, neposkytují požadovanou ochranu proti virům. Vhodné jsou spíše pro truhláře, zedníky či stavební dělníky, neboť respirátory zachytí hrubší prach a nečistoty.

FFP2/N95/KN95

Další možností jsou respirátory FFP2, označované i jako N95, KN95 a P2. Prvotně byly respirátory nařízeny v domovech pro seniory a pečovatelských domech, později byly doporučeny všem. Česká vláda vyžaduje nošení těchto respirátorů v autobusech, vlacích i supermarketech. Poskytují nositeli určitou úroveň ochrany před viry.

FFP3/N99/EN149/P3

Perfektní a účinnou ochranu před kapičkovými aerosoly, bílkovinnými molekulami, viry, bakteriemi, plísněmi, a dokonce i před nebezpečným prachem, jako jsou azbestová vlákna, poskytují respirátory FFP3 (známé i jako N99, EN149 a P3). Kvalitní respirátory FFP3 chrání uživatele i před vysoce infekčními patogeny, mezi které patří třeba i spalničky a tuberkulóza.

Antigenní testy

Zakoupit si můžete i antigenní testy, abyste sami v pohodlí domova zjistili, jestli jste nakažení, nebo nikoliv. V okamžiku, kdy se vám objeví pozitivní výsledek, je nezbytné zavolat svému praktickému lékaři a informovat ho o této skutečnosti. Lékař vás zřejmě pošle na PCR test, který nákazu potvrdí, a potom musíte dodržet izolaci.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here