Zdravá strava a speciální výživa jsou pro aktivní sportovce nutností

0
3550

Aktivní a vrcholoví sportovci musejí více než běžní lidé dbát na správnou výživu, pitný režim a dostatečnou regeneraci. Jejich organismus je vystaven větší zátěži, kvůli které tělu hrozí riziko přetížení, devastace a předčasného ukončení sportovní kariéry. A tak jsou výživoví poradci v mnohých profesionálních týmech po rehabilitačních pracovnících, masérech a trenérech nejdůležitějšími postavami.

Obsah článku

Výživový poradce je ideálem mnoha sportovců

Bez kondičních a nutričních specialistů, kteří v souladu s tréninkovým a regeneračním plánem vymýšlejí individuální stravovací a pitný režim, se mnohá mužstva prostě neobejdou. Za sportovce kluby mnohdy vynakládají nemalé částky, a tak zbytečné únavové zranění či komplexní výpadek hráče by znamenal ztráty v klubové pokladně přesahující desetitisíce korun.

Pozor na správnou výživu již v mládežnických kategoriích

Co však mají dělat sportovci, kteří aktivně – několikrát týdně – sportují a víkendy tráví na zápasech a turnajích, avšak nutriční poradce by se jim také hodil? Vždyť podívejme se na atlety, volejbalisty a rugbisty. Myslíte, že mají ve svém napjatém rozpočtu finance i na výživové poradce? Těžko. V některých týmech dokonce trenéři trénují mládež zcela zdarma. Ovšem už u aktivně sportujících dětí je třeba znát správný jídelníček a vyváženou stravu, jelikož jejich vývoj během sportu by mohl být nesprávným stravováním ohrožen.

Doplňky stravy konzultujte s odborníky

Dospělí, již navštěvují svoje sportovní kluby a centra, většinou znají známého specialistu, se kterým mohou probrat správnost a vyváženost stravy, případně výživových doplňků. Na jejich doporučení se tak mohou zásobit kvalitními iontovými nápoji, energetickými gely a tyčinkami. Pokud je třeba, dodávají svému organismu doplňky stravy jako například l-carnitin a BCAA. Každý doplněk je vhodný pro konkrétní typ cvičení nebo sport, a tak je konzultace s cvičitelem, trenérem a ideálně speciálním odborníkem více než žádoucí.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here