Umění přípravy čaje

0
1770

Chladný a sychravý podzim přináší i příjemné okamžiky, mezi které se určitě řadí klidná odpoledne, kdy se po práci naložíte do horké koupele s mořskou solí nebo se zachumláte do teplé deky s knížkou a čajem. A právě na čaj se dnes zaměříme. Jak si připravit ten nejlepší čaj, který vás povzbudí a zahřeje?

Kvalitní čaj

Pokud si čaj na podzim chcete vychutnat co nejlépe, pořiďte si určitě sypaný čaj. Jedině on vám dokáže zaručit opravdovou chuť i kvalitu čaje, kterou byste u sáčkových čajů jen stěží hledali. Sypané čaje lze koupit ve specializovaných prodejnách, kde si můžete koupit čisté i aromatizované černé, zelené, bílé, ovocné či bylinné čaje nebo speciality jako je matté, rooibos nebo čaj lapacho. Jak připravit ty nejzákladnější druhy čaje černý, zelený, bylinný a ovocný?

Černý čaj

Tento druh čaje zalévejte vodou, která vře, tedy má 100 °C. Dávkování čaje dodržujte dle etikety čaje, doporučuje se ale dvě plné čajové lžičky na jeden hrnek. Čaj nasypte do hrníčku se sítkem, přelijte jej vroucí vodou a nechte louhovat 2-3 minuty. Déle černý čaj louhovat nenechávejte, uvolnily by se z něj třísloviny, které by zničily chuť čaje. Černý čaj můžete pít také s mlékem, ne každému však takováto kombinace chutná.

Zelený čaj

Dá se říci, že zelený čaj je choulostivější, než ten černý. Zelený čaj vděčí své barvě nižší oxidaci lístků na sluníčku, které proto nezčernaly, ale zanechaly si svoji zelenou barvu. Kvůli tomu zelený čaj zalévejte pouze vodou o teplotě do 70 °C. Zelený čaj se obvykle louhuje 2 minuty, jsou však druhy, u kterých jejich nejlepší chuť vynikne po pouhé půl minutě louhování. Zelený čaj funguje jako skvělý ranní nakopávač místo kávy.

Bylinný

Bylinné čaje je třeba louhovat déle, obvykle 10-15 minut, aby se z nich uvolnily zdraví prospěšné látky. Bylinky dobře opláchněte, vložte do konvice na čaj a zalijte je vroucí vodou. Nechte louhovat a poté bylinný čaj usrkávejte po celý den, aby byly jeho účinky maximální.

Ovocný

Ovocný čaj vlastně žádný čaj neobsahuje. Je vyroben z ibišku, květů, a několika druhů ovoce, které čaji dodávají barvu i chuť. Abyste tyto atributy, tedy barvu i chuť, získali, musíte čaj zalít vroucí vodou a nechat louhovat asi 15 minut. Po této době bude již čaj plný chuti ovoce. Navíc je skvělé to, že vše, co po dopití čaje v hrnečku zůstane, můžete sníst!

Abyste si mohli i doma připravovat skvělý čaj, pořiďte si kvalitní rychlovarnou konvici, která dokáže vodu ohřát na různé stupně. Dokáže to například nerezová varná konvice Orava VK-3818 W, která elektrickou regulací zvládne ohřát vodu na 40 °C, 55 °C, 80 °C, 95 °C a 100 °C. Objem varné konvice je 1,8 litru a má moderní design v nerezovém provedení. Varná nádoba na odnímatelném 360° otočném podstavci a topné těleso má překryté deskou z ušlechtilé oceli. Varná konvice Orava VK-3818 Wdisponuje automatickým vypnutím. Líbí se vám tato varná konvice a rádi byste si ji pořídli domů? Může být vaše na www.orava.czza 999 Kč!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here