Stomatologie v Praze proti kazům důsledně a účinně

0
981Že běžné vrtání zubních kazů už nahradily jiné technologie, se můžeme přesvědčit v ordinacích stomatologie v Prazekteré disponují velmi moderními přístroji. Záchovná stomatologie se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou zubního kazu spolu s komplikacemi, které mohou narušení zubní skloviny doprovázet.

Stomatologie a její prostředky k odhalení zubního kazu

Stomatologové v dnešní době kombinují více způsobů pro detekci zubního kazu.

Zubní sonda a zrcátko

Běžnou zubní sondou zubař odhalí pouze viditelné změny, které bakterie způsobily. V tomto případě je kaz již v pokročilém stadiu. Při vyšetření sondou a zrcátkem unikne pozornosti až 30 % zubních kazů.

Bite wing

Jedná se o citlivější metodou spočívající v pořízení rentgenového snímku. Pomocí snímku lze rozpoznat čtyři stádia zubního kazu – od raného zasahujícího méně než do poloviny zubní skloviny až po pokročilé stádium zasahující do dentinu, který se nachází pod sklovinou. Metoda je vhodná na odhalení kazů pod existujícími plombami a kazů mezizubních.

Laser

Při detekci s laserovým paprskem o určité vlnové délce dochází k fluorescenci odpadních látek bakterií a kazy pak doslova svítí. Avšak laser také může poskytnout falešně pozitivní výsledek.

Odstranění zkažené tkáně

Aby nedocházelo k postupu bakterií do hlubších částí a nedošlo k rozšíření do okolí, musí se poškozená tkáň odstranit. Místo může být znecitlivěno lokálním anestetikem pro pohodlí pacienta.

Zubní vrtačka

Nejběžněji se zkažená tkáň odstraňuje broušením za pomoci vysokorychlostní vrtačky poháněné mikromotorem, nebo vzduchovou turbínkou.

Zubní laserová vrtačka

Tato vrtačka na rozdíl od té klasické postrádá rotační aparát, který je nahrazen laserem. Vysoká teplota vaporizuje poškozenou tkáň a zároveň ničí bakterie, čímž zabrání jejich dalšímu postupu. Jedná se o bezbolestný zákrok, který je možné použít pouze u určitých kazů.

Ozón

Toto silné oxidační činidlo má baktericidní účinek, během kterého zneutralizuje odpadní látky bakterií a umožní remineralizaci zubu. Jedná se o bezbolestnou proceduru použitelnou u kazů zasahujících pouze do skloviny. U hlubších kazů je možné využít baktericidních účinků. Vyléčení jednoho zubu se cenově pohybuje kolem 2 000 Kč.

Rozpoznání napadené tkáně od zdravé

Aby se zubař ujistil, že veškerá poškozená tkáň byla odstraněna a zároveň že není třeba vrtat dál do již zdravé tkáně, může použít jednu z následujících metod.

Karies detektor

Jedná se o roztok na bázi potravinářského barviva výrazné barvy (červenofialová, modrofialová). Obarvuje pouze napadenou tkáň, nebo přesněji produkty rozpadu kolagenních vláken.

Fluorescenční metody

Využívají fluorescenčních schopností odpadních metabolitů bakterií. Na rozdíl od detekce zde nedochází k falešně pozitivním výsledkům, jelikož se aplikuje už v částečně vyvrtaném místě.

Výplňový materiál (plomba)

Zubaři mají na výběr ze tří základních materiálů, které se od sebe liší různými vlastnostmi. Při výběru by se měly vzít v potaz estetické nároky pacienta, kazivost zubů a místo aplikace.

Amalgám

Kovově vypadající amalgámové plomby mají baktericidní účinky a jsou velmi odolné a pevné.

Kompozitní pryskyřice

Kompozitní pryskyřice mají bílou barvu a jsou tak při běžném pohledu těžko zpozorovatelné. Nedoporučuje se u chrupu, který se snadno kazí.

Skloionomerní cementy

Tato výplň má bílou barvu, avšak nepůsobí tak přirozeně jako kompozitní pryskyřice. Její výhodou jsou baktericidní účinky.

Prevence proti zubnímu kazu

Aby docházelo k co nejmenším zásahům ze strany zubaře do pacientova chrupu, je nezbytné chodit na prohlídky jednou za půl roku. Pacient musí dbát na hygienu, kterou stále doprovází spousta mýtů. Chrup by se neměl čistit pouze běžným kartáčkem, ale také kartáčky mezizubními a ústní vodou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here