S podzimem přichází rýma a kašel

  0
  1259

  Už je to tak, přišel podzim a s ním úbytek denního světla, ranní mlhy, déšť, začínající mráz, vítr a plískanice. Velké teplotní změny a časté přechody z vnitřního do vnějšího prostředí se projevují zvýšeným výskytem infekčních onemocnění. Nejčastěji se setkáváme s různými typy viróz a dalších nemocí z nachlazení. Běžnými příznaky bývají zánět nosohltanu provázený rýmou, bolestí hlavy a někdy i zvýšenou teplotou. Stačí krátký pobyt na místech se zvýšenou kumulací osob na úřadech, v prostředcích hromadné dopravy či u lékaře a za několik dní se i u nás projeví nepříjemný kašel, zimnice a další symptomy.

  Pomoc z přírody

  Právě nemoci dýchacích cest jsou nejčastějším onemocněním v tomto období. Nejprve se většinou snažíme odstranit akutní potíže běžně dostupnými přípravky, které najdeme v domácnosti. Typickým prostředkem užívaným při prvním náznaku choroby bývá teplý čaj s medem a citronem. Ti z nás, kteří dávají přednost bylinkám, jistě najdou ve spíži sušený šípek, květ černého bezu, lípy nebo heřmánku. Naše babičky s oblibou připravovaly cibulový sirup, kdy nadrobno nakrájenou cibuli zakapaly medem či posypaly cukrem a nechaly několik hodin odstát. Tekutinu, která se v mističce mezitím vytvořila, po lžičkách užívaly.

  Jak zvládnout nepříjemný suchý kašel

  Při zánětu horních cest dýchacích s dráždivým kašlem jsou doporučovány slizovité drogy, které tlumí reflex kašle. Mezi základní byliny tohoto typu se řadí proskurník lékařský, květy slézu přehlíženého nebo lesního, listy jitrocele kopinatého, nať majoránky či listy a květy podbělu. Na žádné vesnické zahrádce nesměla chybět vysoká rostlina slézu s tmavomodrými až fialovými květy, z níž byl připravován osvědčený přípravek pro usnadnění odkašlávání. Sušené květy se zalily studenou vodou a nechaly přes noc máčet, ráno se tekutina zahřála na požadovanou teplotu a po douškách popíjela.

  Účinná a rychlá léčba

  V lékárnách najdeme širokou škálu medikamentů vhodných při léčbě nemocí z nachlazení. Můžeme si vybrat, zda nám nejvíce vyhovuje cucat léčivé pastilky či užívat kapky nebo sirup na kašel. Velice oblíbené a účinné jsou například přípravky Vicks, které obsahují látku dextromethorfan a výtažky z medu. Podrobnější informace o léku získáme z příbalového letáku, či na www.vicks.cz/cs-cz/pripravky-vicks/leky-na-kasel/sirup-na-suchy-kasel-vicks-meddex. Úleva od suchého kašle přichází téměř okamžitě a vydrží až po dobu šesti hodin. Obecně jsou v průběhu léčby doporučovány klidový režim a dostatečný přísun tekutin.

  Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here