PROBIOTIKA, PREBIOTIKA A SYMBIOTIKA PRO POSÍLENÍ IMUNITY

0
1567

Uvádí se, že 80 % naší imunity je v našem břiše. Tedy konkrétněji bych nastínila, že se jedná o stav našich střev a jejich osídlení přátelskými bakteriemi. Pokud máme tedy v pořádku tuto část těla, často se nám dobře vede i navenek – cítíme se fajn, máme lepší náladu, energii a třeba se nám i lépe hubnou přebytečná kila. Je to všechno se vším, že? Pod pojmy probiotika, prebiotika a symbiotika (též synbiotika) si stále spousta lidí neumí představit nic konkrétního, tak se na to pojďme dnes podívat více zblízka.

Mikrobiom

Pod tímto slovem si můžete představit (pokud to Vaše fantazie dokáže) cca 1-1,5 kg bakterií žijících v našem těle, jejichž počet se pohybuje okolo 350 triliónů mikrobiálních buněk! Téměř všechny se vyskytují v našem tlustém střevě, kde pojídají nestrávené zbytky potravy – tedy vlákninu. Všechny se nějakým způsobem významně podílejí na našem zdravotním stavu, protože zasahují do řady imunitních reakcí.

Složení mikrobiomu se mění v závislosti na naší stravě, vlivem stresu, dobou spánku, přítomností domácích mazlíčků nebo i pohybovou aktivitou. Jeho kvalitu i kvantitu naopak ničí průmyslově zpracované potraviny, užívání antibiotik, stres, nadměrný příjem cukru a tuků.

Probiotika

Tento pojem označuje všechny živé mikroorganismy mající příznivý vliv na zdraví hostitele, jsou-li přijímány ve správném množství. Nejznámější zástupci jsou bakterie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium, Streptococcus, Lactococcus a Enterococcus.

V jakých potravinách jsou probiotika

Bohatými potravinami na přírodní probiotika jsou například:

zakysané mléčné výrobky (kefíry, acidofilní mléka, kyšky, některé jogurty, podmáslí)

sýry (brynza, ementál, eidam, čedar, plísňové sýry a všeobecně zrající sýry)

kvašená zelenina (kysané zelí, kvašené okurky, pickles, nakládané houby)

Dále to může být i mléčný nápoj vyrobený houbou zvaná kombucha. Dají se samozřejmě doplnit i formou kasplí nebo sirupů, jež koupíte v každé lékárně nebo drogerii a na většině eshopů.

Probiotika jako doplněk stravy

Nejlepší probiotikum prodávané v lékárně za dostupnou cenu je Biopron Forte. Biopron Forte je doplněk stravy ve formě tobolek, který obsahuje kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o prebiotické fruktooligosacharidy. Užívat ho mohou dospělí i děti.

Podívejte se i na další výběr probiotik z lékáren zde.

Proč brát probiotika?

Střevní mikroflóra výrazně svým složením ovlivňuje proces trávení i vstřebávání, zajišťuje zároveň ochrannou bariéru střeva, podporuje naši imunitu a bakterie rovněž poskytují živiny (vitamíny B a K a některé mastné kyseliny).

V praxi fungují hlavně proti průjmu, a to ať už se jedná o průjem z cestování do exotických zemí (doporučují se užívat preventivně již před odjezdem), tak i proti průjmu vznikajícím při užívání již zmíněných antibiotik či u jakýchkoliv jiných průjmových onemocněních. Pomáhají též při nadměrném nadýmání.

Probiotika doporučuji koupit online z některé z ověřených lékáren např. eshopu Dr. Max.

Prebiotika

Ve škole nám říkali, že prebiotika jsou potravou pro probiotika. A víceméně se to tak dá říct. Jedná se v podstatě o zdraví prospěšnou vlákninu (např. inulin), tedy nestravitelnou složku potravy, která má příznivý vliv na rozvoj střevních bakterií. Většinou se jedná o oligosacharidy nebo polysacharidy.

Jak fungují prebiotika?

Upravují viskozitu tráveniny, urychlují pasáž zažívacím traktem, snižují pravděpodobnost osídlení parazity, dočasně váží složky potravy (lipidy, cukry, žlučové kyseliny, toxické látky), zvyšují pocit plnosti, jsou prevencí zácpy, snižují glykemickou křivku, podporují růst probiotik a tím pozitivně ovlivňují zdraví hostitele a mnoho dalšího.

Symbiotika

Symbióza je vzájemně prospěšný vztah dvou organismů. Což platí i zde – symbiotika jsou kombinací probiotik a prebiotik a spolu dohromady mají synergický účinek. Příkladem je třeba ovocný jogurt, který obsahuje bifidobakterie a  oligofruktózu. Lepší variantou než ochucený jogurt je ale kvalitní bílý, klidně plnotučný jogurt, ke kterému si sníme nějaké ovoce. Podávání symbiotik má tedy největší efekt, větší než podávání každé složky zvlášť (Gopal, Prasad, & Gill 2003).

Jak vybrat kvalitní doplněk stravy v rámci probiotik?

Je pár zásad, které byste si před nákupem měli zapamatovat:

  • čím více bakterií, tím lepší – kvalitní produkt by měl obsahovat ideálně 10 miliard jednotek a více
  • ideální je kombinace co největšího počtu kmenů bakterií, alespoň 10 různých
  • účinnost přípravku se zvyšuje přítomností oligosacharidů (prebiotik)
  • balení by mělo být ideálně ve skle a skladované v lednici
  • záleží i na formě – tekutá je vždy lépe vstřebatelná
  • seznam nabízených probiotik z lékáren

Závěrem

Takže co na závěr? Symbiotika rozhodně nepodceňujte a dejte jim šanci při průjmových a zažívacích potížích (preventivně i v rámci terapie), nebraňte si jim ani v případě alergií a při onemocnění horních dýchacích cest, vždy je užívejte, pokud budete nuceni brát antibiotika a v neposlední řadě jim náleží místo v prevenci (jaro, podzim) chřipek a nachlazení. Dbejte na správné zdroje ze stravy a dejte šanci i doplňkům stravy.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here