Oslaďme si život….trochu zdravěji

0
2279

Bez cukru si většina z nás neumí představit běžný den. V dnešní době se cukr vyskytuje ve většině potravin a konzumujeme ho obrovské množství. Což náš organismus nepříznivě zatěžuje a nejde jen o nadváhu a zubní kaz. Pokud mluvíme o bílém rafinovaném cukru, který je nejpoužívanější má jeho nadměrná konzumace za následek poruchy imunitního systému, alergie a poškozuje střevní mikroflóru. Bílý cukr je chemickou rafinací zbaven většiny vitamínů, minerálů a stopových prvků. Při jeho konzumaci přicházíme o zásadité minerály a zatěžuje nám ledviny, srdce a játra. Dále způsobuje vysoký cholesterol, cukrovku, nedostatek vitamínů a minerálů v těle a onemocnění srdce.

Umělými sladidly však problém nevyřešíte, neboť jsou vyráběna chemicky a zvyšují chuť k jídlu.

Alternativa rafinovaného bílého cukru

Hnědý cukr:

To že je cukr hnědý ještě neznamená, že se jedná o přírodní třtinový cukr. Hnědý cukr z cukrové řepy pouze neprošel rafinací a chemickým bělením. Jsou v něm sice obsaženy minerální látky, ale není o moc zdravější než bílý cukr.

Přírodní třtinový cukr:

Ano to je konečně ten, pro nás zdravější hnědý cukr. Je znám svou zlatavou barvou a vyšší pořizovací cenou. Vyrábí se krystalizací z třtinové šťávy a osahuje zbytkovou melasu. V té se nacházejí cenné minerály, které se při běžné výrobě cukru ztrácejí. Podle množství melasy rozlišujeme druhy třtinového cukru – od téměř bílého cukru až po tmavý melasový cukr.

Rýžový sirup:

Je zdrojem vitamínů B a neobsahuje fruktózu neboli ovocný cukr. Která není vhodná zejména pro cukrovkáře. Můžeme ho využít pro pečení a doslazování jogurtů a tvarohů. Bohužel se nehodí na slazení čaje a kávy.

Sirup z agáve:

Přírodní sirup z mexické rostliny agáve, který vzniká šetrnou technologií odpařováním, při čemž zůstávají zachovány nutriční hodnoty. Je znám vysokou sladivostí a proto stačí přidávat do pokrmů a nápojů malé množství. Nezvyšuje tak rychle hladinu cukru v krvi, jako běžný bílý cukr.

Javorový sirup:

Je získáván z mízy javoru, nejčastěji javoru cukrového. Javorová míza totiž obsahuje velké množství cukrů a metodu nařezávání kmenů pro získání mízy používali již indiánské kmeny dávno před objevením Ameriky. Javorový sirup například obsahuje vápník, železo, draslík, mangan.

Med:

Je v našich podmínkách nejčastější alternativou bílého cukru a známým lidovým lékem. Má antibakteriální účinky a rychle se tráví. Je výborný pro přípravu pokrmů, ale i oslazení kávy či čaje.

Cukr je pro náš život nezbytný, protože obsahuje sacharidy. Pokud ho konzumujeme v přiměřeném množství a občas si dopřejeme dort, zmrzlinu či čokoládu nic tím nezkazíme. Nejlépe uděláme, když sacharidy dopřejeme tělu v dopoledních hodinách a při večeři, která by měla být bohatá na bílkoviny, cukr vynecháme.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here