Nedaří se vám otěhotnět? Uvažujte nad léčbou neplodnosti

  0
  1776

  Zatímco věk prvorodiček se posouvá do vyšších ročníků, plodnost většiny párů rok od roku závratně klesá. Zdá se to jako neřešitelný problém, ale možnosti dnešní medicíny jsou obrovské. Poruchami plodnosti se zabývá moderní reprodukční medicína, která v současné době prožívá velký boom. Specializovanou kliniku na léčbu neplodnosti najdete dnes téměř v každém velkém českém městě. Svěřte se do rukou specialistů a pořiďte si děťátko ze zkumavky!

  Kdy kontaktovat odborníky?

  Začínáte-li se snažit o miminko, běžně se stává, že se nepodaří otěhotnět hned první měsíc po vysazení antikoncepce. Většina párů si svůj uzlíček vyslouží až po pár měsících snažení, není tedy potřeba plašit předčasně. Pokud však vaše pokusy trvají více než rok, je na místě uvažovat nad vhodně zvolenou léčbou neplodnosti, tu vám naordinuje odborník. Specialista z centra asistované reprodukce, jak se těmto klinikám často říká, si pomocí sofistikovaných diagnostických metod a špičkové techniky posvítí na příčinu vašeho problému.

  Příčiny neplodnosti a stanovení metody

  Asistovaná reprodukce přináší ověřené metody, jak dopomoci párům k miminku. Jejich úspěšnost se pohybuje od 50 do 70 %. Základem vhodně zvolené léčby je přesné stanovení diagnózy. Problém lze najít u jednoho z partnerů nebo u obou. Muži se nejčastěji potýkají s nedostatečnou kvalitou spermií, ženy trpí nemocemi vaječníků a poruchami menstruačního cyklu, jež výrazně snižují šanci otěhotnět. Nejznámějším způsobem asistované reprodukce je umělé oplodnění, kdy dochází k vytvoření embrya v laboratorních podmínkách. K tomu lze využít vlastních/darovaných vajíček a spermií. V případě, že mají problém oba partneři a žena je schopna donosit dítě, se používají i darovaná embrya.

  Možnosti léčby neplodnosti

  Při klasickém umělém oplodnění „ve zkumavce“, v lékařských kruzích známém jako „in vitro fertilizace“ (odtud zkratka IVF), dochází v laboratoři k spontánnímu proniknutí spermie do vajíčka. Používanější metodou je pak ICSI (Intracytoplasmická injekce spermie), kdy lékař vpraví spermii rovnou do vajíčka. Embryum, které se zdárně začne vyvíjet, se posléze zavede do dělohy budoucí matky. Tyto metody patří k těm složitějším. Někdy stačí vyzkoušet pouze jednu z neinvazivních technik a dostaví se úspěch. Takovou je například podpora ovulace, což je způsob léčby zaměřující se na zefektivnění dozrávání vajíček, nasazuje se při ní hormonální léčba. Páry jsou posléze poučeny o tom, kdy je ideální se znovu pokusit o dítě, aby léčba byla úspěšná. Dalším neinvazivním prostředkem je IUI (Intrauterinní inseminace), při němž se spermie zavedou přímo do dělohy ženy.

  Doprovodné možnosti léčby

  Součástí klasického umělého oplodnění bývá také PICSI metoda, ta umožňuje použít pro asistovanou reprodukci ty nejkvalitnější spermie. Po oplodnění přichází na řadu monitoring embrya v laboratorním inkubátoru, v němž se embryo kultivuje a průběžně sleduje. Při kultivaci embryí se vybírá nejvhodnější adept na přenos do dělohy pomocí genetické diagnostiky. Když je embryo kultivováno čtvrtý den, je připraveno na asistovaný hatching, který napomáhá vlastnímu uchycení v děloze. V případě nutnosti se vám tedy dostane kompletního servisu, odborníci nabízí kvalitní podporu početí od začátku do konce.

  Kdo vám pomůže to zvládnout?

  Samozřejmě existují i alternativní nelékařské techniky podporující početí, ty také přispějí k úspěšné léčbě. Jedná se zpravidla o tělesná cvičení, masáže a akupunkturu. Jejich účinnost je diskutabilní, ale při opravdu závažných onemocněních a problémech jsou minimálně vhodným doplňkem pro nastolení duševní pohody. Některé kliniky si nicméně zakládají na holistickém přístupu k pacientovi, nabízejí proto služby specializovaného psychoterapeuta, ten vám taktéž pomůže překlenout náročné období snažení o děťátko, které se občas neobejde bez neúspěchů a opakovaných pokusů.

  Zdroj: www.ivf-kv.cz

  5/5 - (1 vote)

  ZANECHAT ODPOVĚĎ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here