Nebojte se endoprotézy! Moderní kloubní náhrady pacienty téměř vůbec neomezují!

0
374

Trpíte nesnesitelnou bolestí kloubů, na niž medikamenty nezabírají? Možná vás jí zbaví až operace. V některých případech jediným řešením bývá náhrada kyčelního kloubu neboli endoprotéza.

Kyčelní kloub je mimořádně stabilní kulový kloub nacházející se mezi pánví a horním koncem stehenní kosti. Ta je připevněna k pánvi tuhými vazy, které kloub stabilizují a umožňující mu nést celou váhu horní poloviny těla. Ale také provozovat náročné sportovní aktivity.

Hýčkejte si své klouby! Vždyť vás celý život nosí!

Z toho důvodu je také kyčelní kloub jedním z vůbec nejvíce zatěžovaných kloubů těla. A dalo by se říci s omezenou životností. Kyčle trpí úrazy, zánětlivými procesy a degenerativními změnami. Stejně tak je může postihnout celá řada chorob, v jejichž čele stojí osteoartróza a revmatoidní artritida.

Kloubní náhrady od českého výrobce

U nejtěžších forem tohoto onemocnění často bývá jediným řešením endoprotéza, ať již částečná či úplná náhrada kyčelního kloubu. Ty nejkvalitnější v České republice vyrábí například společnost Beznoska, s.r.o.

Cervikokapitální a totální endoprotéza kyčelního kloubu

Endoprotéza se dělí na dva druhy. První je cervikokapitální totální endoprotéza kyčle, při níž dochází k nahrazení pouze hlavice stehenní kosti. Druhou pak totální endoprotéza kyčelního kloubu, při níž je pacientovi spolu s hlavicí nahrazena i stehenní jamka.

Průběh zákroku

Ve stehenní kosti se vyhloubí otvor, do něhož se vsadí kulová část kloubní náhrady. Načež se v případě endoprotézy cementované části protézy fixují ve správné poloze v kosti speciálním kostním cementem. Možné však jsou i endoprotézy necementované a hybridní.

Jakou endoprotézu zvolit?

Cementovaná endoprotéza, jež se vyrábí ze směsi kobaltu a chromu (popřípadě keramického materiálu), je vhodná pro starší pacienty, u nichž se po operaci nepředpokládá tak bohatý aktivní život. Kostní cement totiž jamku a dřík v podstatě zafixují a výrazně omezí její pohyb. Na rozdíl od endoprotézy necementované, které se bez kostního cementu obejdou. Hybridní endoprotéza pak představuje zlatou střední cestu. Jamka je připevněna bez cementu a dřík s kostním cementem.

Konkrétní formu konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. A operace se nebojte. Chcete přeci žít bez bolesti, nebo ne?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here