Bolí vás záda? Už nemusí!

0
553

Bolest zad je v dnešní době civilizační chorobou. Záda bolí nejen starší lidi, kteří by na nějaké to dloubnutí v zádech měli mít po ránu nárok, ale stále častěji se snižuje věk těch, kteří si na bolesti zad stěžují. Nezřídka jde už i o teenagery.

Ti většinou mají problémy s krční a hrudní páteří, či s bolestmi ramen. Většinou je to způsobeno neustálým nadužíváním telefonů, tabletů a notebooků. K tomu se přidá hrbení se ve škole a je na problém zaděláno. Mladí mají tu výhodu, že stačí omezit čas trávený hraním počítačových her, upravit ergonomicky jejich studijní místo a několik návštěv u fyzioterapeuta. Obvykle je za bolestí zad v mladém věku svalová dysbalance, popřípadě skolióza.

U starších pacientů bývají bolesti zad hůře upravitelné, fyzioterapie je dlouhodobá, ne-li doživotní, protože tyto bolesti bývají spojeny především s degenerativními změnami v oblasti páteře, či kyčlí a křížokyčelního skloubení. Třeba chondróza, osteochondróza, výhřezy plotének, či srůstání obratlů a zhoršená pohyblivost v pokročilých stádiích Bechtěrevovy nemoci.

Někdy jsou bolesti zad pouze signálem jiného onemocnění, proto pokud vás záda bolí déle než 14 dní a běžně dostupné rady na vaši bolest nezabírají, měli byste své bolesti probrat s odborným lékařem, anebo alespoň s fyzioterapeutem. Věděli jste, že bolest v horní části zad může být způsobena poruchami aorty, nádorů na hrudi a zánětem páteře? Bolest na pravé straně v hrudní části páteře může být projekcí problému s játry?

Dalším onemocněním, které se hlásí jako problém se zády, je endometrióza. Endometrióza je gynekologická porucha, která postihuje výhradně ženy. Tento stav způsobuje, že výstelková tkáň dělohy se vyskytuje mimo dělohu. Mezi typické příznaky patří bolestivý menstruační cyklus s úpornou bolestí v pánevní oblasti. Bolesti dolní části zad, zejména při menstruaci. Bolest pánve a zad může být u endometriózy chronická a během menstruace se zhoršuje a stává se bez analgetik nesnesitelnou.

Bolest zad může být také způsobena neobyčejně obyčejnou příčinou, a to výběrem špatné matrace. Víte, že v posteli trávíte třetinu života a tak byste na výběru kvalitní matrace neměli šetřit? Tento problém má ze všech příčin bolestí páteře a velkých kloubů nejsnadnější řešení. Stačí pořídit kvalitní ortopedickou matraci s paměťovou pěnou a přikoupit kvalitní rošt. A máte po problému se zády.

Bohužel ostatní – fyziologické – příčiny bolesti zad tak snadné řešení nemají. Ale i tak je spousta způsobů, jak jim předcházet, nebo je zmírnit. Operace zad by měla být až posledním řešením, pouze v případě, kdy má pacient kořenové bolesti, či jeho bolesti jsou natolik nesnesitelné, že na ně už nezabírají běžná analgetika a musí dostávat opiáty.

Pokud jde o předcházení bolesti zad, je zde spousta způsobů, jak se jim vyhnout. Mezi první a nejdůležitější, je správné držení těla a ano i správně chodit se musíte naučit. Dobrý fyzioterapeut vám pomůže se zbavit špatně naučených pohybových stereotypů.

Optimální váha je samozřejmostí, dále se musíte zaměřit na dostatečný pitný režim, a kvalitní kloubní výživu. Pitný režim udržuje vazy a ploténky hydratované. Výživa pro klouby, jako je například Alavis, zase zásobují chrupavky a kloubní pouzdra kolagenem, chondroitinem a glukosaminem, což jsou látky, které jsou přirozenou součástí kloubní chrupavky. Pomůžou vám si zachovat přirozený rozsah pohybu i do vysokého věku.

Cvičíte-li, dbejte na to, abyste cvičili správně a nepřetěžovali jste některé svalové skupiny více než ty ostatní. Svalové dysbalance vedou ke špatnému držení těla. Pozor si také dejte na správné zvedání břemen. Výhřez meziobratlové ploténky je velmi bolestivá věc a je také jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé navštěvují neurochirurga.

U bolesti zad, stejně jako u všech onemocnění platí pravidlo, že se vyplatí problémům předcházet, než je řešit.

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here