Jak zvládnout cukrovku?

0
725

Vrátili jste z lékařské ordinace s diagnózou cukrovka? Nepropadejte panice, k níž není důvod. Toto onemocnění se totiž dá zvládnout a rizika případných vážných komplikací minimalizovat. S tím vám pomůže i speciální jídelníček pro diabetiky.

Cukrovka, odborně diabetes millitus je porucha způsobovaná nedostatečnou nebo zcela chybějící produkcí hormonu inzulínu v pankreatu (slinivce břišní). Inzulín je důležitý hormon umožňující absorbci glukózy, kterou buňky nezbytně potřebují k produkci energie. Proto ho v některých případech je zapotřebí tělu dodávat. Pravidelně si měřit hladinu glukózy v krvi a také se zaměřit na správný jídelníček pro diabetiky.

Co je inzulínová deficience?

Při inzulínové deficienci dochází k nadměrnému vzestupu hladiny glukózy v krvi (hyperglykémii). Ta pak způsobuje polyurinii (vylučování velkého objemu moči) a nadměrnou žízeň. Neschopnost organismu využívat nebo uskladňovat glukózu vede také k úbytku hmotnosti, pocitu hladu a únavě.

Komu cukrovka hrozí?

Diabetes mellitus má tendenci postihovat určité rodiny a lze tedy předpokládat jeho dědičný charakter. Nicméně tímto způsobem onemocnění jen malá část pacientů. Předpokládá se proto, že v těchto případech jde o opožděný následek virové infekce, která poškodila slinivku břišní před řadou let.

Stanovení diagnózy

Při podezření na cukrovku slouží lékaři k potvrzení diagnózy vyšetření hladiny glukózy ve vzorku moči. Dalším potvrzením je zjištění významně zvýšených hladin glukózy ve vzorcích krve odebrané na lačno nebo za dvě hodiny po jídle.

Léčba

Cílem léčby diabetiků je prodloužit jejich život, odstranit symptomy onemocnění a předcházet dlouhodobým komplikacím. Úspěch léčby záleží na tom, do jaké míry se podaří udržovat hladiny glukózy v krvi v blízkosti normálních hladin. Zejména prostřednictvím zachování normální hmotnosti, pravidelného cvičení a pečlivého dodržování stanované diety, jejímž cílem je správná hladina glukózy v krvi.

Bez diety se nic nezmění

Jídelníček pro diabetiky najdete například na stránce fitdia.cz. Jeho provozovatel je sám diabetik, vyzná se ale i ve fitness a stravování, takže veškeré informace tu máte z tzv. první ruky. A doprovozené osobní zkušeností.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here