Jak poznám, že mám cukrovku?

0
4873

Existuje mnoho nemocí, ať už trpíte jakoukoliv vždy je nejlepší, když na ní přijdete co možná nejdříve, protože čím dříve na nemoc přijdete, tím efektivněji a rychleji se můžete léčit. Pravdou je, že mnoho nemocí mohou mít společné znaky a někdy je poněkud těžké je odhalit.

Co je to cukrovka?

Cukrovka je nemoc a jak, už název napovídá, tak cukrovka se pozná tím, že vaše tělo má nadměrnou hodnotu cukru v krvi. To znamená, že jde o nějakou poruchu metabolismu sacharidů. Toto onemocnění může postihnout každou osobu, ať už jde o muže či ženu a také v každém věku. Obecně lze cukrovku dělit, protože existuje několik typů. Jednak je to cukrovka v těhotenství, která většinou bývá jen chvilková a není závažná, většinou je vyvolána hormony a procesy s nimi spojeny. Pak je stařecká cukrovka, která se objevuje velice často, protože mnozí senioři mají vyšší hladinu cukru, než zdraví dospělí jedinci a také to není nic zásadního. A pak je tak vážná a ta je způsobena nedostatkem produkce inzulínu, což je hormon slinivky břišní. A tato cukrovka by se měla léčit, protože může být nebezpečná, často se léčí tím, že si lidé musí píchat inzulín.

Jak poznám, že mám cukrovku?

Nejčastěji se cukrovka pozná podle rozboru krve, kterou nařídí lékař třeba při preventivní prohlídce, zejména u starších lidí anebo u lidí, kteří měli někdy s krví nějaké problémy a podobně. Avšak cukrovka má své příznaky, podle kterých se poznává cukrovka trochu hůře, protože její projevy mohou vypadat neškodně anebo mohou být podobné i jiným onemocněním. Jedním z příznaků je nadměrné pocení a také velká žízeň. Člověk s touto nemocí dokáže vypít několik litrů za den a od toho se také odvíjí to, že častěji chodí na toaletu. Dalším projevem je únava, častá ospalost. Dokonce některé cukrovky mohou způsobit i průjmy či snížena chuť k jídlu, takže půjdou i kila dolů. A dost často cukrovku poznáte podle svědění kůže, ať už jde o klasické svědivé vyrážky či plísně v oblasti nohou a podobně. A také se říká, že lidé s touto nemocí občas necítí končetiny anebo mají pocit mravenců v nohou.

Měření cukrovky

Zda máte podezření, že byste cukrovku mohli mít i vy, tak byste to určitě neměli podceňovat a raději navštivte lékaře. On vám odebere krev a nechá z ní udělat rozbor, protože tak se cukrovka pozná nejlépe. A vy budete mít jistotu. Dokonce někteří staří lidé si přístroje na měření cukrovky kupují domů, aby poznali cukrovku a také hladinu cukru v krvi. Avšak většinou jde o lidi, kteří už ví, že cukrovku mají a chtějí si jí měřit, aby měli svůj cukr pod kontrolou a třeba tak poznali, zda mají jíst léky a podobně. A jestli patříte mezi ty, kteří si se svým životem zahrávají, protože se bojí lékařů, tak zkuste navštívit někoho, kdo tento přístroj má, abyste poznali, zda cukrovku máte či ne. Jde o jednoduchý princip, kdy stačí jemnou jehličkou propíchnout špičku prstu a přístroj naměří hodnotu cukru.

Cukrovka je vážná věc, ale dá se s ní žít. Jen jí musíte odhalit a podle toho změnit svůj život, někomu stačí dieta a pohyb, jiný potřebuje inzulín.

3.7/5 - (3 votes)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here