Jak nechat odpočinout psychiku? 10 tipů, jak na klidnější život

0
613

Potřebujete si odpočinout od každodenních starostí a nechat svou hlavu odpočívat? Pak čtěte dál!

V době, kdy je všechno rychlé a starostí přibývá je občas opravdu těžké najít si čas na odpočinek. Přitom právě odpočívání je cestou k tomu se takzvaně nezbláznit. Odpočinkem ulevíme nejen svému tělu, ale především mysli, což je kolikrát ještě důležitější. V tomto článku se zaměříme na to, jak efektivně odpočívat, aby to ocenila naše hlava i tělo.

Obsah článku

1. Cestujte

Nejspíš každý z nás má nějaké místo, o kterém vždy snil, že ho za svůj život navštíví. Pokud jste to ještě neudělali, tak nemůžeme říct jiného než zkrátka cestujte! Cestování je určené pro každého a nemusíte nutně jezdit na druhý konec světa, abyste poznali nová místa. Právě při cestování a poznávání nových míst přijdete na nové myšlenky a necháte tak svoji hlavu kvalitně odpočinout od všech trablí a starostí, se kterými se každodenně potýkáme.

2. Najděte si čas pro sebe

Tuto radu můžete slyšet ze všech možných stran. To však znamená, že je velice důležitá a nedá se jí vyhnout. Jednou za čas je opravdu potřeba “vypnout” a věnovat se pouze sama sobě a svým koníčkům a zálibám, ať už se jedná o čtení knížky či masáž. Hlavní je, abyste se při této aktivitě uvolnili, navodili příjemnou atmosféru a vyřadili ze své hlavy veškeré negativní myšlenky. Dobré je si tento čas vyhradit každý den, i kdyby třeba na pouhou půlhodinu.

3. Hýbejte se

V boji s dobrou psychikou je velmi dobré vsadit na pohyb. Ať už se jedná o procházku nebo přímo cvičení a sport. Při sportování, neboli obecně pohybu, se zvyšuje uvolňování hormonu endorfinu, který patří do skupiny “hormonů štěstí”. Právě tyto hormony mají na svědomí naši náladu a to, jak se cítíme. Endorfin snižuje riziko úzkostlivých stavů, zbavuje stresu, tlumí bolest a naopak přispívá k pocitu dobré nálady a štěstí.

4. Zkuste meditaci

Pokud nejste zrovna fanoušky sportování, máme tady pro Vás malý tip – zkuste meditaci! Při meditování se zlepšuje kontrola nad myšlenkami, snižuje se množství stresu, zlepšuje spánek, zvyšuje soustředění a v neposlední řadě se díky němu cítíme dobře.

5. Nepodceňujte stravu

Rady jako “jezte zdravě” se na Vás řítí z každé strany a zdá se, že jiný způsob jedení ani není ten správný, než jíst pouze zdravé věci. Ale je tomu opravdu tak? Každý z nás si přeci občas dopřeje něco sladkého či slaného, co není úplně zdravé. Není to nutně špatně, pokud je to v rozumné míře. Jak se říká, nic se nemá přehánět a to platí i u stravy. Klíčem je rovnováha, kterou si nastavíte. Strava je spojená také s naší psychikou, tudíž je opravdu důležité na ni nezapomínat a řídit se tím, co naše tělo, nejen v danou chvíli, potřebuje.

6. Zařiďte si uklidňující prostor ke spaní

Ložnice je místem odpočinku, místem, kam se rádi schováme, když si potřebujeme odpočinout. Z toho důvodu by měla mít příjemnou atmosféru a především design, který k tomu dopomůže. Skvělou volbou by mohla být například světlá ložnice ve skandinávském stylu. Tento styl je jednodušší, avšak právě díky tomu zajišťuje potřebný pocit komfortu. Skandinávského stylu dosáhnete díky podlaze z přírodních materiálů, masivnímu dřevěnému nábytku a vyšší postele, kterou zdobí malý stolek umístěný vedle ní. Důležitým prvkem je velké množství volného prostoru, který Vás nechá volně dýchat.

7. Spěte dobře

Když už jsme se zmínili o ložnici, nesmíme zapomenout věnovat se také spánku, bez kterého zkrátka není naše tělo schopné příliš dobře fungovat. Nedostatečný spánek nás velmi negativně ovlivňuje co se týče soustředění a produktivity. Čas od času se ale stává, že nelze usnout díky velkému množství stresu. Oblíbené CBD oleje Vám s tím dokáží pomoci díky svým zázračným účinkům na lidské tělo.

8. Rozvrhněte si čas

Někdy máte povinností tolik, že nevíte co dřív. Velkým pomocníkem jsou v tomto případě různé rozvrhy a kalendáře, do kterých si zapíšete všechno, co potřebujete udělat a zároveň si k daným činnostem nastavíte prioritu. Důležité úkoly by se měly dělat co nejdříve, protože často zaberou nejvíce času. Pokud budete přecházet od nejdůležitějších k méně důležitým, bude se Vám pracovat lépe a Vaše hlava nebude přemýšlet nad tím, co všechno ještě zbývá dodělat.

9. Nebojte se říct o pomoc

Pokud se obáváte, že danou aktivitu nejste schopni splnit nebo něco stihnout, nebojte se říct o pomoc. Předejte své aktivity někomu jinému, kdo je za Vás schopen je vyřídit. Samozřejmě máme na mysli aktivity se střední nebo nízkou prioritou, se kterou může pomoci rodina nebo přátelé.

10. Věnujte se rodině a přátelům

Čas strávený s rodinou a přáteli je tím, který všichni potřebujeme. Popovídat si, zasmát se a na chvíli neřešit starosti a pouze užívat přítomnosti jeden druhého. Udržovat zdravé vztahy jako lidé potřebujeme. Věnujte této aktivitě více času, vyplatí se to.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here