K dostatku vitamínu D v těle potřebujeme víc než jen sluníčko

0
456

Zdrojem vitamínu D je sluneční záření, díky němu si ho naše tělo umí vyrobit. Bez něj se neobejdeme, účastní se mnoha důležitých procesů v našem těle, proto je důležité ho mít stále dostatek. Někdy ale množství, které si tělo samo vytvoří, nestačí a musíme vitamín D doplňovat i jinak.

Pro zdravé kosti

V letních měsících na naši pokožku dopadá slunečních paprsků více, protože dny jsou dlouhé a také mnoho času trávíme venku, ale mimo pár teplých měsíců už můžeme mít s jeho dostatkem problém. Vitamín D má velký význam pro naši imunitu, kosti i klouby a také nervovou soustavu a zuby. U dětí může jeho nedostatek způsobit křivici, nemoc, která se projevuje těžkou poruchou tvorby kostí a dochází k jejich měknutí a deformacím, což způsobuje problémy s chůzí i přirozeným zakřivením páteře. Dříve proto děti dostávaly ve škole pravidelně rybí tuk, který je na obsah vitamínu D velmi bohatý, dnes musí jeho doplňování hlídat rodiče. U dospělých je pak jeho nedostatek provázen bolestmi zad, svalů a kloubů, u žen také často osteoporózou. Abychom se vyhnuli těmto nepříjemným zdravotním problémům, musíme vitamín D doplňovat. Ve stravě ho najdeme v tučných mořských rybách, vejcích, mase a mléčných výrobcích a potravinových doplňcích.

I pro vegetariány

Vitamín D je nezbytný pro zdravý a bezproblémový život. Vykytuje se ve dvou formách, jako vitamín D2 rostlinného původu a vitamín D3 živočišného původu. Ten je čtyřikrát účinnější, ale forma D2 je vhodná pro vegany a vegetariány. Kromě kostí a svalů je velmi výraznou součástí správného fungování imunitního systému, jeho příjem bychom tak měli zvýšit i v době výskytu respiračních onemocnění.

Některé vitamíny si naše tělo vyrobit umí, některé mu musíme sami dodávat a u některých nejlépe funguje kombinace obojího. K vytváření vitamínu D nám pomůže pobyt venku na sluníčku, přesto je ale vhodné se nespoléhat jen na něj a doplňovat ho i stravou.

 

 

 

 

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here