Kvalitní potraviny obohatí náš jídelníček

0
425

Některé suroviny do svého jídelníčku zařazujeme častěji něž jiné, protože nám zkrátka chutnají, a další objevujeme. Názor na potravinu nám může dost ovlivnit její kvalita i čerstvost, což platí především u masa, ryb a ovoce.

Prospěšné rybí maso

Ryby jsou pro naše tělo velmi prospěšné a v jídelníčku bychom je měli mít minimálně dvakrát týdně. Maso ryb je plné kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin a je skvělým zdrojem vitamínu D, navíc je dobře stravitelné.

Pravidelná konzumace ryb snižuje riziko srdečního infarktu a cévní mozkové příhody, zpomaluje zhoršování mozkových funkcí a chrání zrak. Přesto se v naší republice jí ryb málo, jen kolem 5,5 kilogramu na osobu za rok, z toho 1,3 kg ryb sladkovodních. Většina ryb se u nás konzumuje na konci roku s ohledem na vánoční tradice. Pro porovnání, v EU je průměrná spotřeba 20 kilo ryb na osobu a rok. Aby nám ryba chutnala co nejvíce, musíme dbát na čerstvost a kvalitu. Sladkovodní ryby je ideální koupit na sádkách, kde máme záruku toho, že jsou opravdu čerstvé, a pokud tuto možnost nemáme, stejně jako u mořských, raději bychom měli zvolit mražené ryby.

Na pultech supermarketů často vidíme ryby, které vypadají čerstvé, ale většinou jde jen o rozmrazené produkty. Ryba začne být čtvrtý den po ulovení zdravotně závadná, na přesun od moře až na náš stůl tak mají dodavatelé jen omezený čas, a je tak téměř nereálné dovážet skutečně čerstvé ryby. To samé platí o mořských plodech, ať už dáváme přednost chobotnici, krevetám v těstíčku nebo mušlím.

Čerstvé ovoce z mrazáku

Ve vyváženém jídelníčku nesmí chybět dostatek ovoce, které dodají vitamíny a vlákninu. Maruška z pohádky by to dnes měla jednoduché. V obchodech i uprostřed zimy seženeme jahody nebo hroznové víno i mnoho dalších druhů, které u nás mají sezónu až o několik měsíců později. Většinou je ale chuť nevalná a chybí vůně, protože na cestu se vydá ještě nedozrálé. Pak je lepší volbou mražené ovoce, které je zamrazené hned po sklizni a zachová si tak typické vlastnosti, chuť i vůni.

A zapomenout samozřejmě nesmíme na zeleninu, u které se také vyplatí využít mraženou variantu a na čerstvé si počkat na sezónu. Rozdíl v chuti je obrovský.

Mražení patří mezi nejšetrnější způsoby uchování potravin. Když nemáme možnost využít ty opravdu čerstvé, může být právě mrazák naším skvělým pomocníkem pro přípravu zdravých a vyvážených jídel.

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here