Jak grilovat zdravě? Pomůže elektrický gril a dodržování některých zásad

0
1336

V posledních letech patří grilování mezi velmi oblíbenou letní zábavu, která je propagovaná a podporovaná ze všech stran. Jakmile se blíží letní sezóna, v obchodech se objevují různé tipy grilů, sady grilovacího náčiní, maso připravené na grilování. Začít grilovat ale není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Představíme vám tedy základní zásady, jak grilovat zdravě, a nabídneme i tipy na zdravá jídlu z grilu.  

Vyberte si dietní maso

Na téma grilování už se vyjadřovalo mnoho odborníků na výživu a lékařů. Shodují se na tom, že grilování samo o sobě neškodí, podstatné ale je, abyste si grilované pochoutky nedopřávali příliš často a také je připravovali správným způsobem. Všechno začíná už správným výběrem surovin. Nejdietnějším masem pro grilování je bílé drůbeží, tedy předem vším krůtí, které obsahuje nejméně tuku, a dále kuřecí. Dlužno dodat, že u krůtího a kuřecího masa představuje největší podíl tuku kůže. Lze to vyřešit tím, že těsně před doděláním kůži odstraníte, na mase se pak vytvoří kůrka, která nasaje chuť z kůže – ta je totiž u drůbeže velkou pochoutkou. Výbornou dietní variantou jsou rovněž ryby, jak mořské, tak i sladkovodní. V případě, že se rozhodnete pro červené maso, volte libové kousky. Z hovězího je vynikající na grilování mleté, ideálně když si ho sami namelete. U vepřového sahejte také po libovém.  

Nekupujte hotové polotovary

Chcete-li grilovat zdravě, rozhodně se vystříhejte nákupu marinovaného masa z obchodu. Maso v již připravené marinádě nemusí být vždy zcela čerstvé, to ale mnohdy poznáte až ve chvíli, kdy balíček otevřete a vnitřek příliš nevoní. Aromatická marináda totiž dokáže mnohé překrýt. Proto je mnohem lepším postupem vybrat si dobré, kvalitní, čerstvé maso a zpracovat a naložit ho podle vlastního uvážení.   

Jak zpracovávat maso na gril?

Krůty a kuřata je třeba rozdělit na menší porce. U ryb stačí porcovat jenom ty větší, menší je možné nechat vcelku. Vepřové na plátky či na kousky. Z mletého hovězího se dají vytvořit ochucené kuličky či válečky. Nejvhodnější je grilování na grilovací mřížce, dá se ale grilovat i na alobalovém tácku. Další možností je rovněž zabalení masa do alobalu. Nejde sice již o grilování, ale z pohledu zdravé výživy jde o zdravý proces. O tepelnou přípravu masa se totiž postará horká pára a vzduch. Obejdete se zcela bez tuku, ale přitom bude výsledný pokrm dokonale propečený. Hliníkový obal navíc uchová veškerou šťávu, která se z masa uvolní.  

Vynechte hotové marinády

Otázkou je také kořenění masa. Vyhněte se nákupu již hotových marinád. Většinou v nim bývá hodně soli a konzervantů, také mnoho skrytých cukrů. Když si ale marinádu připravíte sami, je to mnohem zdravější.

Přinášíme několik tipů: 

Marináda na kuřecí: Jednu polévkovou lžíci medu smíchejte s 3-4 lžícemi kečupu, přidejte 2 lžíce oleje (například řepkový, slunečnicový, olivový). Nasekejte nadrobno 3 stroužky česneku a jednu malou cibuli. Přidejte pár kapek kvalitní sójové omáčky, několik lístků najemno nasekaného oregana a bazalky a trochu osolte. Vymíchejte směs, do které naložíte kousky masa na cca 1 hodinu.  

Ostrá marináda: Milovníci ostrého si mohou dopřát marinádu třeba na vepřovou krkovici, která sestává z cca 4 polévkových lžic dijonské hořčice, 2 dcl olivového oleje. Přidejte několik snítek tymiánu, jednu kávovou lžičku soli a lžičku. Vytvořte směs, do které maso vložte na hodinu.  

Pivo se hodí na kuře i na vepřové: Univerzální marinádou, použitelnou jak na kuřecí, tak na vepřové, je pivní. Do 150 ml piva přimísíte 3-4 lžíce kečupu. Přidáte jednu kávovou lžičku hořčice, jednu nadrobno nasekanou cibuli, najemno nasekanou chilli papričku, dva prolisované nebo nadrobno nasekané stroužky česneku, sůl, pepř. Případně můžete přidat i trochu rozmarýnu nebo tymiánu.  

Na ryby stačí bylinky: U ryb je naopak mnohdy lepší nechat vyniknout přirozenou jemnou chuť masa, nepřebíjet ji ostrým kořením a marinádami a podtrhnout ji jenom bylinkami vloženými do rybího bříška.  

Vsaďte na zeleninové saláty

Zdravým doplňkem ke grilovanému masu jsou zeleninové saláty. Čím více, tím lépe. Nemusíte zůstat u klasického šopského, tady se fantazii meze nekladou. Stejně tak se dá zelenina i velmi dobře grilovat. Hodí se k tomu na plátky nakrájené lilky, cukety, kukuřice, rajčata, ale i brambory, papriky, cibulky. Také zeleninu je možné před grilováním marinovat.  

Na dresinky a dipy používejte jogurt

Ugrilované maso a zeleninu namáčejte do dresinků a dipů. I zde platí, že je mnohem lepší připravit si je doma než využívat kupované, obsahující zbytečně mnoho barviv, soli, konzervantů a látek zvýrazňujících chuť. Místo majonézy používejte jogurt. Skvělé je připravit si třeba svoji domácí hořčici nebo kečup. Na hořčici potřebujete 500 g bílých a černých hořčičných semínek, 250 ml jablečného octa, 150 g cukru a trochu soli. K rozdrceným nebo rozemletým semínkům přidáte ostatní ingredience a vymícháte hladkou směs. Výborný česnekovo- petrželkový dip nachystáte z 250 ml zakysané smetany či jogurtu, 5 prolisových stroužků česneku, 3 polévkové lžíce nadrobno nasekané petrželky. Chutný je i dresink z červené papriky. Potřebujete na něj 250 g červené papriky, 5 lžic jogurtu, ½ citronu a cukr, sůl a pepř dle chuti.  

Správný výběr grilu je základem

Zlatým hřebem grilování je samozřejmě výběr zařízení, na kterém budete provádět tepelnou úpravu. Stolní gril má celou řadu variant. Vhodné jsou elektrické kontaktní grily, se kterými můžete pracovat i doma, nemají žádné zplodiny. Zdravý způsob grilování nabízejí rovněž vodní grily, u nichž je pod grilovací mřížkou vodní lázeň. Maso tak upravuje směs vodní páry, tepla a kouře a tuk tak odkapává do vody. Tím pádem nevznikají karcinogenní látky. U grilů s lávovými kameny zase tuk nasáknou tyto kameny, které se po skončení grilovacího procesu vypalují. U klasických grilů na dřevěné uhlí je ale třeba mít se na pozoru, protože u nich tuk odkapává na uhlí a výsledkem jsou karcinogenní zplodiny. U plynových grilů je odvod tuku také šikovně vyřešen.

 

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here