Jak dlouho trvá nidace

0
4428

Proces otěhotnění je velmi složitý, dělí na různé fáze, při každé z nich se může leccos pokazit a místo malého človíčka se dočkáme samovolného potratu. Abychom se na plánované rodičovství mohli řádně připravit je důležité rozumět nejen celému procesu otěhotnění, ale také tomu, jak funguje menstruace, ale i to, jak funguje ženské i mužské tělo.

Už v době, kdy se rozhodneme, že se pokusíme o miminko, bychom měli dbát na zdravý životní styl, zbavit se zlozvyků, jíst dostatek vitamínů – především kyseliny listové, která je pro celý proces početí zdravého potomka extrémně důležitá. Proč? Protože ovlivňuje nejen vývoj nervové soustavy budoucího mrňouska, ale podílí se na dělení buněk obecně.

Nidace není jen slovo ze slovníku

Pojďme se na vznik človíčka podívat od začátku. Nikoliv od Adama a Evy, ale od ovulace. Proces kdy se uvolní vyzrálé vajíčko, se nazývá ovulace. Když se podaří a spermie oplodní vajíčko, sestupuje do dělohy. Tam se začne uhnízďovat a propojovat se s tělem matky. Právě tento proces se nazývá odborně nidace. Do laické češtiny lze přeložit jako uhnízdění. Nidace, neboli uhnízdění je extrémně kritickým obdobím, ne všem blastocystám se podaří v děloze uhnízdit. Takové vajíčko se odplaví při další menstruaci a nedá se to ani nazývat potratem v pravém slova smyslu. Ale nebudeme strašit, pojďme se podívat na to, co se děje, když se nidace povede a „budoucí miminko“ se zavrtá do výstelky maminčiny dělohy.

Uvnitř vajíčka se začnou dělit buňky. Každá jedna má svou důležitou funkci. Postupně se k původnímu obalu blastocysty začne tvořit zárodečný stvol, který se postupem času vyvine v pupečník, který propojí miminko a maminku na zbylé měsíce těhotenství a zajistí miminku dostatek živin, aby mohlo zdárně prosperovat. Tomuto se říká nidace, dalo by se říct, že je to proces, kdy se miminko propojí s maminkou a začne získávat živiny od maminky, protože do doby nidace získává vajíčko výživu ze svých zásob a část prostřednictvím děložní sliznice.

K nidaci obvykle dochází mezi 6. – 12. dnem těhotenství, trvá v průměru čtyři až šest dní. Poté co dojde ke zdárné nidaci, začne tělo budoucí maminky produkovat HCG hormon, jehož hladina postupně roste a je pak detekovatelná pomocí těhotenského testu prováděného za použití ranní moči. To je důvod, proč provádění těhotenského testu dříve, než je doporučovaných 14 dní po skončení poslední menstruace nemá smysl. Každé ženské tělo je jiné, některé ženy ovulují až těsně před menstruací, ty tak otěhotnění zjistí relativně dříve, ale na těhotenský test nespěchejte.

Vyhnete se tak nejen zklamání, ale zbytečného nervování při snaze počít miminko. Psychická pohoda a klid jsou pro zahnízdění miminka velmi důležité.

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here