Jak vytáhnout klíště

1
1410

I když pomalu končí doba, kdy jsou klíšťata aktivní, je dobré se dozvědět, jak vytáhnout klíště tak, abychom nezvýšili riziko nákazou nepříjemnými nemocemi, která klíšťata přenáší. V našich končinách je to především borelióza, encefalitida a ehrlichióza.

Existuje spousta babských rad pro odstranění klíštěte – od extrémního vypálení hořící cigaretou, až po udušení klíštěte vazelínou, či olejem nebo přetření lakem na nehty. Ale takto si jen říkáte o to, abyste byli nakažení.

Chcete-li bezpečně odstranit klíště, vše, co opravdu potřebujete, je špičatá pinzeta a dobré oči. Než se dáte do odstraňování klíštěte, připravte si k ruce vše, co budete potřebovat. Pinzetu, desinfekci, nejlépe s obsahem jódu, pokud na ni nemáte alergii, na chalupě si postačíte i s alkoholem.

Jakmile budete mít své nástroje, postupujte takto:

Očistěte oblast kolem klíštěte alkoholem.

Dejte pinzetu přímo na kůži, abyste mohli chytit klíště co nejblíže u hlavy.

Pomalu a pevně zatáhněte. Netahejte a nekruťte klíštětem. Snažte se vyvinout stálý tah přímo kolmo nahoru.

Znovu očistěte oblast kousnutí a ruce si vydesinfikujte desinfekcí s obsahem alkoholu nebo alespoň mýdlem a vodou. I když vytahujete klíště domácímu mazlíčkovi, vždy si vydesinfikujte ruce a všechny použité nástroje.

A to je vše. Pokud se vám při vytažení klíště odlomí část hlavičky a zůstane v ráně, je to v pořádku. Můžete tento zbytek zkusit odstranit pinzetou, ale pokud to nejde, není to žádný problém. Vaše pokožka se o to postará. Funguje to na stejném principu, jako když máte třísku.

Co mám dělat s vytaženým klíštětem?

Máte dvě možnosti: Nechte ho otestovat nebo se ho zbavte. Pokud chcete klíště zaslat k testování, které vám pomůže zjistit, zda klíště bylo infikované. Uzavřete klíště do nádobky s víčkem, poté pošlete poštou k otestování.  Některé společnosti provádějí testování klíšťat, ale pokud si nejste jisti, kam klíště poslat, zeptejte se svého lékaře.

Pokud nechcete klíště nechat testovat, zbavte se ho:

Uložte jej do nádoby s alkoholem nebo mýdlovou vodou

Spláchněte ho do toalety

Pevně ​​jej zabalte do samolepicí pásky a poté vyhoďte

Některé babské rady tvrdí, že je nutné klíště spálit, to ale může vést k potřísnění vašich rukou.

Ať se již klíštěte zbavíte jakkoliv, vyhněte se pokušení rozdrtit ho prsty. To je další způsob, jak dostat některou z nemocí, které klíšťata přenáší.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Sdílejte
Předchozí článekJak zhubnout břicho
Další článekJak vyčistit stříbro

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here