Fair Trade – o co se jedná a proč je dobré jej podporovat

0
3020

Stále populárnější a dostupnější jsou potraviny (a jiné výrobky) označené známkou FAIRTRADE. O vlastně jde se dovíte v článku…

Jednou z možností jak pomoci zemím třetího světa je nakupování a podpora výrobků s ochrannou známkou FAIRTRADE. Často se jedná o potraviny nebo bipotraviny vyrobené přirozenou cestou tak, aby nebyly zdravotně závadné pro spotřebitele. Více informací o tom, co je to Fair Trade přinášíme níže.

Česky je výraz Fair Trade většinou překládán jako „spravedlivý obchod“. Jedná se o určitou formu obchodu s výrobci z rozvojových a chudých zemí. Ochrannou známku FAIRTRADE nesou zejména potraviny pocházející z chudých oblastí světa – povětšinou ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky.

Co je cílem Fair Trade?

Zásadním cílem Fair Trade je zajistit chudým pěstitelům a výrobcům možnost důstojné obživy a na druhé straně spotřebitelům všude na světě nabídnout k nákupu kvalitní výrobky. Systém Fair Trade znamená prospěch více než 5 milionům pěstitelů, zaměstnancům a jejich rodinám, dohromady z celkem 49 rozvojových zemí. Fair Trade rovněž dbá na zamezení zneužívání známky. Dodržování standardů FAIRTRADE monitoruje Mezinárodní organizace pro značení FAIRTRADE (FLO International). V češtině se více můžete informovat na stránkách www.fairtrade.cz, popřípadě v angličtině na www.fairtrade.eu.

Zásady Fair Trade

Přímé obchodní vztahy

U výrobků s ochrannou známkou FAIRTRADE nakupují dovozci od pěstitelů tak přímo, jak jen je to možné. Tímto zboží neprochází přes překupníky a prostředníky, což znamená, že pěstitelé mají daleko větší (a důstojný) podíl z konečné ceny, kterou zaplatí spotřebitelé kdekoli na světě.

Spravedlivá cena

Demokraticky a svobodně organizované skupiny a družstva pěstitelů a výrobců a pěstitelů dostanou zaplaceno cenu, která jednak pokrývá jejich výrobní a provozní náklady, a jednak je důstojná pro živobytí. Pěstitelé mají před obdobím sklizně dokonce možnost úvěru, což je v prostředí rozvojových států normálně nemožné a proto unikátní a velmi důležité.

Environmentální udržitelnost

Škodlivé agrochemikálie případně geneticky upravené plodiny jsou v případě výrobků se známkou FAIRTRADE naprosto vyloučeny. FAIRTRADE podporuje udržitelné výrobní a pěstitelské postupy, které umožňují zachovat ekosystémy pro budoucnost a nezpůsobují negativní efekty na zdraví jak spotřebiltelů tak pěstitelů.

Slušné pracovní podmínky

Ti, co pracují na výrobě Fair Trade výrobků pracují v důstojných a bezpečných podmínkách. Je jim vyplácena mzda dostačující pro živobytí, dětská práce pro děti nebezpečná je samozřejmě zakázána.

Rozvoj komunit

Zisky z Fair Trade bývají investovány zpravidla do rozvojových projektů a do projektů podporujících růst a schopnosti organizace. Jedná se například o projekty podporující dostupnost zdravotní péče, infrastrukturu, školení, vzdělávání a zvyčování kvality produkce v rozvojových oblastech.

FAIRTRADE výrobky v ČR

V České republice se setkáte zhruba se stovkou výrobků certifikovaných známkou FAIRTRADE, zejména ve speciálních Fair Trade obchodech, obchodech se zdravou výživou, biopotravinami a stále více i v klasických obchodech.

Další informace najdete na www.fairtrade.cz

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here