Na nespavost přírodou

0
2762

Ještě než sáhnete po prášku na spaní, zkuste některý z vonných olejů a k němu si uvařte bylinkový čaj.

Ještě než sáhnete po prášku na spaní, zkuste některý z vonných olejů a k němu si uvařte bylinkový čaj.

Usínáte dlouho nebo se v noci vzbudíte a už nezaberete? V první řadě popřemýšlejte nad svým životním stylem – pracujete přespříliš, jíte tučná a těžká jídla, jezdíte všude autem? Že by se neměl člověk na noc přejídat, pít kávu a jít si těsně před spaním zaběhat nebo se pustit do psaní diplomové práce, ví snad každý. Čím lze podpořit zdravý spánek, aniž by člověk polykal návykové prášky?

Vonné oleje

Provoňte byt pomocí aromalampy nebo si dejte koupel (teplá koupel pomůže už sama o sobě a je příjemnou přípravou na spaní). Královnou mezi bylinkami pro zklidnění je jistě levandule. Ale ne každému voní a raději ji vynechte, pokud máte nízký tlak (většinou také lidem s nízkým tlakem levandule nevoní). Proti nespavosti můžete také zkusit meduňku, santalové a cedrové dřevo, růži, neroli nebo ylang ylang. Můžete také pár kapkami oleje provonět polštář nebo prostěradlo, anebo pověsit v ložnici vonné sáčky s voňavými bylinkami.

Čaje

V mnoha obchodech se  zdravou výživou seženete směsi podporující dobrý spánek. Mezi bylinky se zklidňujícím účinkem patří meduňka, třezalka (tyhle dvě klidně smíchejte a ještě přidejte lžičku medu – zaručený uspávací a chutný čaj) anebo třeba heřmánek. Mnoho čajových směsích pro klidný spaní obsahuje i chmel – pokud máte chuť, dejte si jedno malé nebo nealkoholické pivo.

Zklidnění mysli

Pokud jste přetažení a vystresovaní z práce, neumíte přes den vypnout ani na chvíli, půjde usínaní nejspíš hůř a někdy možná ani ten čaj nebo vůně nezabere. Naučte se autogenní trénink nebo před spaním meditujte. Snažte se zklidnit třeba tím, že budete sledovat svůj dech a soustředíte se na klidné a pomalé dýchání. A hlavně si řekněte, že pokud budete odpočatí, bude se vám zítra vše řešit mnohem lépe.

Pokdu ani to nezabere, ještě tu jsou Bachovy kapky nebo homeopatika. Vybírejte podle příslušných potíží nebo se poraďte s odborníkem.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here