Moringa Oleifera – diskuze a zkušenosti

1
6260

Úvodní příspěvek diskuze:

28. 9. 2012 12:13:37 | Nature

Moringa oleifera je najrozšírenejším druhom z rodiny Moringaceae, ktorý je pôvodom zo sub-himalájskej oblasti Indie. Tento rýchlo rastúci strom, tiež známy ako chrenový strom, využívali už starí Rimania, Gréci a Egypťania. Moringa je nízky strom s mäkkým drevom po stáročia využívaný na liečebné i priemyselné účely.

Možnosti použitia Moringy sú veľmi široké, napríklad produkcia biomasy, krmivo pre zvieratá, výroba bioplynu (z listov), domáci čistiaci prostriedok (z drvených listov), živiny z listov (šťava i sušina z listov), tanín na opaľovanie kože, kôra na čistenie zubov a ďasien, čistenie vody ( prášok zo semien). Tiež je známy Moringový olej (30-40%), inak nazývaný Benov olej sladkastej chuti vhodný do šalátov, ktorý sa tiež sa používa v kozmetickom priemysle. Jeden z najznámejších spôsobov použitia je flokulácia nečistôt a čistenie pitnej vody. V poslednej dobe sa často vyžíva ako zdroj vysoko stráviteľných bielkovín, Ca, Fe, vitamínu C, a karotenoidov vhodných pre použitie v mnohých tzv. „rozvojových“ oblastiach sveta, kde je podvýživa veľkým problémom. Moringa bola často využívaná na boj proti podvýžive, najmä u dojčiat a dojčiacich matiek. Listy môžu byť konzumované čerstvé, varené, alebo uložené vo forme sušeného prášku počas mnohých mesiacov bez chladenia a údajne bez straty nutričnej hodnoty. Moringa je obzvlášť sľubná ako zdroj potravy v trópoch, pretože strom je v plnom rozkvete na konci obdobia sucha, kedy býva problém s nedostatkom potravy. Množstvo správ o výživových vlastnostiach Moringy nájdeme ako v populárnej, tak i vedeckej literatúre.
Nutričné vlastnosti Moringy sú v dnešnej dobe už dobre známe, takže niet pochýb o jej nutričných hodnotách ako i zdravotných účinkoch, čo dnes potvrdzujú aj rôzne štúdie a vedecké práce. Z hľadiska fytochemikálií je táto rastlina bohatá na zlúčeniny, ktoré obsahujú jednoduchý cukor, rhamnózu a pomerne unikátnu skupinu zlúčenín nazývaných glukozinoláty a isothiokyanáty. Niektoré špecifické zložky z Moringy boli popísané ako hypotenzívne, protinádorové a majú antibakteriálny účinok. Aj keď tieto zlúčeniny sú relatívne jedinečné, je rodina Moringaceae tiež bohatá na množstvo vitamínov a minerálnych látok, ako aj ďalších bežne uznávaných fytochemikálií, ako sú napríklad karotenoidy (vrátane β-karoténu alebo pre-vitamínu A).
Moringa je vo vedeckej literatúre často spomínaná práve pre svoje antibiotické, hypotenzné, antispasmodické, antiulcer, hypocholesterol a hypoglykemické aktivity, rovnako ako i jej vysoká účinnosť pri čistení vody flokulácia, sedimentácia, antibióza a dokonca aj zníženie niektorých bakteriálnych kmeňov schistosom a cercariae . Keď sa začneme viac zaoberať vlastnosťami a použitím Moringy, môžeme nájsť rôzne zaujímavé články a štúdie. Samozrejme do akej miery tieto tvrdenia korešpondujú s klasickou Alopatickou medicínou necháme na odborníkov a odborné štúdie, ktoré časom vyjasnia niektoré pochybnosti. Početné štúdie však už dnes poukazujú na detoxikačné a antioxidačné vlastnosti enzýmov alebo fytochemikálií izolovaných z Moringy.
Množstvo správ a ekologických štúdií, ktoré tvoria súčasť bohatej histórie tradičnej medicíny potvrdzujú účinnosť Moringy proti širokej palete kožných a vnútorný infekcií. Ďalej boli zaznamenané antibiotické učinky proti Helicobacter pylori a antimikrobiálna aktivita voči širokému spektru baktérií a pliesní. Známe sú tiež štúdie o využívaní Moringy ako podpornej liečbe pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch, kedy listy Moringy vykazujú významné hojivé účinky. Tak isto boli zaznamenané prípady použitia Moringy pri zápale močových ciest a liečbe hemoroidov.
Významné štúdie poukazujú na Moringu ako zdroj srdcových glykozidov, ktoré sa využívajú na liečbu srdcového zlyhania a arytmie a vďaka ktorým má Moringa široké uplatnenie pri liečbe rôznych foriem cievnych a neurologických chorôb. Medzi ďalšie významné vlastnosti pripisované Moringe patrí aj účinná Antiastmatická aktivita, o čom pojednáva aj množstvo vedeckých štúdií. V poslednej dobe sa objavili aj odborné články zamerané na možnosti využitia Moringy pri liečbe niektorých druhov nádorových ochorení. Príroda je dokonalý organizmus, ktorého sme súčasťou a ktorý nám dáva odpovede na množstvo našich otázok. Stačí len správne načúvať. afroplants

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

1 komentář

  1. Ja jsem zacala jist prasky ktere jsem si objednala z jednoho eshopu kde jdou sehnat ruzne veci vyrobene z teto rostliny a je to skvele opravdu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here