Klasický český kvasný lihový ocet – diskuze

0
9473
  • Úvodní příspěvek diskuze:

    5. 1. 2010 14:58:45 | Petr

    Miluji nakládané okurky, papriky, houby, cibulky, … prostě v klasickém kvasném lihovém octu. Nikde nemůžu najít podrobnější informaci o zdravotních účincích kvasného lihového octa, jen občasné střípky typu „lihový je nezdravý, použivejte pouze vinný, jablečný apod.“ Může se k tomu někdo vyjádřit? Díky

  • Z vina mam ocet

    4. 4. 2014 18:06:40 | Goldi

    Podařilo se mi vytvořit 108 litru vín něho octa chuťové velmi dobre ale neni dost silný mužů do nej přidat trochu normálního octa?
  • Re: Z vina mam ocet

    4. 4. 2014 18:10:06 | Golfi

    Mam 108 litru vín něho octa chuťové velmi dobre ale neni dost silné mužů do nej přidat trochu normálního otců?
  • Klasický český kvasný lihový ocet

    15. 9. 2013 13:48:09 | Jirka, octař

    Mezi octem vyrobených v ocetnicích,které byly zčásti naplněny bukovými hoblinami,které umožňovaly oxidaci alkoholu na kyselinu octovou a ocetnicemi submerzními, kam se vzduch vhání a rozptiluje na nejmenší částice není rozdílu. Oba jsou velmi kvalitní.Ovocné octy nejsou získané jen zkvašením příslušného ovoce, ale zpravidla takto vyrobený ocet se tzv. řeže, t.j. smíchá s klasickým přírodním octem v nějakém poměru.
  • Klasický ocet

    19. 10. 2012 09:18:19 | Pável

    K tomuto tématu chci zdělit že octárna Usobí je v konkurzu.Velmi dobrý klasický ocet produkuje octárna v Jindřichově Hradci.
  • Kvasný lihový ocet

    14. 1. 2011 08:34:46 | Kateřina Kozlíková

    Dobrý den. Ráda bych uvedla na pravou míru některá tvrzení z předchozích článků. Především není pravda, že jediným výrobcem kvasného lihového octa v České republice je octárna Úsobí. Octáren, které vyrábějí kvasný lihový ocet, je více, a podle českých zákonů musí být všechno, čemu se říká ocet, vyrobeno přírodním kvasným procesem. I ocet z Bzence je kvasný lihový. To, že se podaří jej vyrobit za poloviční dobu, je díky modernímu zařízení a dlouholetým zkušenostem, které sahají až do roku 1921. Pokud mluvíme o submerzním způsobu výroby, znamená to, že kvašení neprobíhá na hoblinách, ale na bublinkách vzduchu, které se „vznášejí“ ve výrobním tanku. V žádném případě to nemá vliv na kvalitu octa. Spíš bychom si měli dát pozor na „syntetický ocet“ (i ten se bohužel objevuje na našem trhu dovezený ze zahraničí). Syntetický ocet není vyrobený přírodním kvašením, ale chemickou cestou, jedná se vlastně o naředěnou kyselinu octovou. Ta sice není zdraví škodlivá, ale může výrazným způsobem zkazit vaše s láskou zavařené okurky, které mohou být gumové, našedlé a chuťově horší. Pokud tedy máme udělat pořádek v pojmenování, pak všechny octy vyrobené podle českých zákonů a v Čechách, jsou kvasné (tedy přírodní). Ty se pak dále dělí na lihové (z lihu), vinné (z révového vína) a ovocné (z jablečného vína).
  • Re: Ocet hoblinový kvasný lihový

    1. 1. 2011 12:31:21 | M. Faltýnek

    Bydlím již cca 26 let v Německu. Nyní mi poslal ksmarád z Česka recepty na utopence a nakládané sýry. Je k tomu potřeba ocet kvasný lihový, který se v Česku dá běžně koupit v každém obchodě. Rád bych věděl, zda v Německu existuje ocet stejného chem. složení, identický s tímto českým octem. Zatím jsem tu objevil jen ocet jablečný, vinný a balsamiko ocet a domnívám se, že tyto octy nejsou vhodné pro utopence a pod. Může mi někdo poradit ? Nebo musím ocet pokaždé vozit z Česka ?
  • Re: Ocet hoblinový kvasný lihový

    14. 8. 2011 13:59:16 | Jana

    K článku L. Faltýnek. Bydlím v Německu již 16 let a zavařuji okurky jen do lihoveho octa z Čech s Dekem nebo Novou. Jednou jsem zavařila do octa z Německa a všechny se mi zkazily. Letos mi , ale moje kamarádka v Německu dala recept na bezvadné Senfgurken k tomu používá Gurkenmeister/Kaufland, Edeka/ je to nějaká směs s kořením, 750 ml za 0,99€ k tomu si přidává koření, jablečná štáva atd. pokud by jste chtěl recept ozvěte se. Okurky, nebo cukety se vkládají do nálevu a to celé horké se plní do sklenic tzv. s kopečkem, aby byl nálev ve sklenici až přetéká. Uzavře se a otočí. Bez sterilizování. Zatím se nic nestalo. Snad jsem mohla pomoci.
  • Ocet hoblinový kvasný lihový

    2. 10. 2010 22:39:58 | Šimák Bohuslav

    Jediným výrobcem octa kvasného lihového je firma v Úsobí na Vysočině okres Havlíčkův Brod používají metodu,která vznikla v roce 1854 v Přibyslavi.Ocet se vyrabí přírodní metodou a jen z přírodních komponentů,proto ma blahodárné účinky nalidský organismus.Ocet Bzenecký je výráběn submerzní metodou,kde je vše urychleno adoba kvašení je zkrácena polovinu než má být ve skutečnosti.Ocet český od vyrobení nestrácí svou kvalitu,aroma a ani vzhled.Jemný zákal je důkazem přítomnosti přírodních kultur což,není na závadu.Není agresivní vůči konzervované zelenině.Uchovává kvalitu zavařených okurek,paprik,hub,atd.Je vhodný jako doplněk do váší kuchyně.V žádném případě použití není škodlivý.Udržuje mikrofloru vašeho organismu a v letním období,když se zředí s vodou a malým množstvím cukru stane se z něho osvěžující napoj.Mám s tím jen ty nejlepší zkušeností.Teď,ale o již zmiňovaném octu z Úsobí
  • Re: Ocet hoblinový kvasný lihový

    16. 1. 2012 13:33:35 | tomas

    Kam Vás vede slepá vášeň, ocet kvasný lihový se vyrábí po celé ČR – sice už mnoho octáren zaniklo , ale přece se některé dochovaly a vyrábějí : Bzenec, Ostrava-Třebovice, Opava a další. Zřejmě jste dlohou nevytáhl paty ze svého kraje.
  • Zkušenost s lihovým octem

    4. 9. 2010 07:57:29 | Hana

    Dobré ráno, hledám to, co Vy. Od včera mám dobrou zkušenost s lihovým octem. Přidala jsem asi půl litru do prohřáté koupele ve vaně před zalehnutím do postele. Ihned po koupeliodezněly jakékol-li bolístky kloubů v celém těle, ztuhlost. Cítila jsem velkou lehkost celého těla, duševní harmonii, rovnováhu teploty těla, pocit pružnosti, vláčnosti. Spalo se mi lépe, bez probouzení. Jinak tento ocet zředěný vodou je prevencí proti zánětu dásní, tiší bolest zubu. Je mi 46, ale vzhledem k tomu, že ač sportuji a snažím se o zdravý živ, styl mám právě začínající obtíže s klouby a psychicky jsem citlivější bez zvl. odolnosti, koupel z lihového octa si budu dopřávat nadále. Rovněž uvítám příspěvky od dalších čtenářů. Děkuji. Hana.
  • Klasický český kvasný lihový ocet

    5. 1. 2010 14:58:45 | Petr

    Miluji nakládané okurky, papriky, houby, cibulky, … prostě v klasickém kvasném lihovém octu. Nikde nemůžu najít podrobnější informaci o zdravotních účincích kvasného lihového octa, jen občasné střípky typu „lihový je nezdravý, použivejte pouze vinný, jablečný apod.“ Může se k tomu někdo vyjádřit? Díky
  • Re: Klasický český kvasný lihový ocet

    24. 5. 2011 15:16:47 | pgjed

    Všechny octy jsou „lihové“, jenom ten líh může být různého původu.Ocet obecně vzniká bakteriální oxidací etylalkoholu na kyselinu octovou. Zdrojem etylalkoholu pro výrobu octa mohou být různé druhy kvasného lihu ( kvasný líh melasový, bramborový, nebo obilný, víno hroznové i ovocné, pivo, pálenky…). Vyrábí se buď v tzv. hoblinových ocetnicích, nebo v submerzních ocetnicích, kde vše probíhá jenom v kapalné fázi, proces je rychlejší. Příchutě se octu dodávají až během následného zpracování surového octa (filtrace, ležení, barvení kulérem, ředění na potřebnou koncentraci, míchání partií octa).
  • Re: Klasický český kvasný lihový ocet

    16. 1. 2012 13:34:37 | tomas

    pá n bude asi octař?
Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here