Děti a bolest zad – co za ní nejčastěji stojí?

0
667

Bolavá záda by se dnes dala označit za civilizační chorobu. Netrpí jí ovšem jen dospělí, ale čím dál častěji si na bolesti stěžují také děti, a to dokonce už v předškolním věku. Co za nimi stojí a lze jim předejít?

Nepohodlné židle

V některých školách bohužel i dnes najdeme staré nevyhovující židle, což je alarmující, když si uvědomíme, že páteř se formuje hlavně v období od první do třetí třídy. Děti si pak „vypěstují“ vadné držení těla, které se projevuje odstávajícími lopatkami, předsunutými rameny a hlavou. Když k tomu všemu ještě vezmeme v úvahu, že děti na židli jenom klidně nesedí, ale všelijak se vrtí, kroutí, houpou a rozvalují, na problémy je zaděláno. Dlouhodobé setrvávání v takových povolených pozicích totiž není tělu přirozené, což dává jasně najevo – vedle bolesti zad se mohou navíc začít ozývat i bolesti hlavy. Ve škole sice neovlivníte, na čem vaše ratolest sedí, ale doma můžete. Pořiďte jim kvalitní židli a dohlížejte na to, jestli se na ní nehrbí.

Nedostatek pohybu

Děti nemají tolik pohybu, kolik by jejich tělo potřebovalo. Není divu, když ve škole mají jen dvě hodiny tělesné výchovy týdně, zbytek času stráví v lavici a po návratu domů zasednou k televizi nebo počítači. Avšak lidské tělo není k sezení naprogramované, obezita či problémy s páteří tak na sebe nenechají dlouho čekat. Chcete-li jim u vašich ratolestí předejít, veďte je ke sportu. Ovšem pozor, nikoli k jednostrannému, ale k takovému, u něhož zapojí všechny svaly, rozvinou svou sílu, rychlost, obratnost, ohebnost. Choďte na procházky, podnikejte společně různé výlety, nechte je běhat, lézt po stromech nebo balancovat na spadlých kmenech.

Nekvalitní batohy

Rovněž při výběru batohu do školy buďte dostatečně obezřetní. Na trhu je jich sice velké množství, ale ne všechny disponují potřebnou kvalitou. Podle čeho se tedy při nákupu řídit, abyste nešlápli vedle? Školní batoh by měl mít ergonomicky tvarovaná a polstrovaná záda, chybět by mu neměly ani hrudní pás, který je již vcelku běžným, ani široké popruhy, pomocí nichž se dá korigovat adekvátní rozložení hmotnosti, ale také bederní pás, který umožňuje odlehčení 50 % zátěže. Podcenit byste neměli ani váhu prázdné tašky do školy, čím bude nižší, tím lépe. Odborníci doporučují, že u dětí na první stupni by neměla přesáhnout hranici 1200 gramů. Vaše ratolesti totiž nosí na svých zádech víc, než by měly, a tak každý gram navíc pořádně pocítí. Snažte se jim proto co nejvíc ulevit, uvidíte, jak vám za to za pár let poděkují!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here