Chřest pro štíhlou linii

0
3141

Jestliže je vaším cílem boj s nadváhou nebo případně zachování vaší stávající linie, preferujete zdravou stravu a nenáročné pokrmy, zkuste ve vašem jídelníčku využít chřest…

Pavlína Perlíková

Jestliže je vaším cílem boj s nadváhou nebo případně zachování vaší stávající linie, preferujete zdravou stravu a nenáročné pokrmy, zkuste ve vašem jídelníčku využít chřest.

Chřest obsahuje řadu příznivých látek – hodně vody, vlákninu, bílkoviny a málo tuků a sacharidů. 100 gramů chřestu má pouze 22 kcal, to znamená, že ho můžeme jíst do sytosti. Dále chřest obsahuje další příznivé látky pro vaši vitalitu, zejména vitaminy skupiny B včetně kyseliny listové (100 gramů chřestu tělu poskytne 37% doporučené denní dávky kyseliny listové), vitamin C, minerální látky (draslík, fosfor, zinek, vápník, železo, hořčík a další) a betakarotén.

Obsah článku

Využítí chřestu ve vaší kuchyni

Chřest můžete ve vaší kuchyni zpracovávat na řadu způsobů. Vyzkoušet můžete například chřestovou krémovou polévku, zapečený chřest se sýrem, využití chřestu do salátů, těstovin nebo jako příloha k masu. Chřest je dobrý také syrový (v této podobě si zachovává všechny výživné látky), ale populární je především jeho tepelné zpracování. Na Zdravá-výživa.net si můžete přečíst recept na chřest s rýží.

Protože energetická hodnota chřestu je velice nízká, vyzkoušejte chřest například hlavně pro večeři, která vás zasytí, přinese psychickou pohodu a nezatíží vaše trávení, jelikož je lehká.

Nízkou energetickou hodnotu má chřest díky vysokému obsahu vody (to znamená zároveň nízky obsah tuků).

Výhody vysokého obsahu tekutin v chřestu

Vzhledem k množství vody je konzumace chřestu dobrá také z dalšího důvodu. Lidé, kteří mají z různých příčin problémy dodržovat pitný režim, by měli zařadit do svého jídelníčku potraviny, které mají právě vysoký obsah vody. Mezi takové patří zejména například okurky, vodní meloun a pak také samozřejmě náš chřest. Pokud svému tělu dodáte dostatek tekutin, a to po celý váš život, vyhnete se předčasnému stárnutí – voda vám pomůže odplavit z těla škodliviny, udržet si pružnou, hladkou a zářivou pleť a v neposlední řadě zůstat v dobré fyzické i psychické kondici.

Chřest seženete jednoduše

Čerstvý chřest je u nás k dostání po celý rok, ale ten nejlepší a nejchutnější chřest je k mání výhradně v sezóně, poloviny dubna do konce června. Nejpopulárnější odrůdy chřestu jsou chřest bílý, zelený a fialový. Chřest se pěstuje v Evropě, zejména ve Francii, Belgii a Itálii, ale najdete jej také u našich slovenských sousedů a u přímo u nás.

Nutriční hodnoty na 100 g chřestu

  • Energie – 94 kJ/22 kcal
  • Tuky – 0,22 g
  • Vláknina – 2,00 g
  • Bílkoviny – 2,40 g
  • Sacharidy – 4,11 g
  • Voda – 92,63 g

AUTOR: Pavlína Perlíková

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here