Znáte nutriční hodnoty lískových ořechů? Zjistíte, proč je jíst

0
1848

Přes 60 % lískových ořechů tvoří tuky. Bát se jich nemusíme, právě naopak. Jde totiž o zdravé tuky. A tedy i zdravé mlsání. Obsahují především mononenasycené tuky a považují se za jeden z nejbohatších zdrojů vitamínu E. A nejen něj.

Lískové ořechy patří mezi naše domácí ořechy. Kdo však nemá zahradu a nevěnuje se aktivněji pěstování, ten si je musí kupovat. Stejně tak i jiné typy exotických ořechů. Lískové oříšky by nám však rozhodně neměly připadat méně atraktivní jen proto, že se dají pěstovat i u nás. Z domácí produkce navíc dostupné téměř nejsou. Pro obchodní distribuci se pěstují zejména v Turecku, ve Španělsku a v Itálii, rovněž v USA. Lískáče, jak se ve zkratce nazývají, mají všestranné využití. Jsou skvělé přírodní i pečené, používají se celé i mleté. Existují cukrovinky či moučníky, u kterých by to bez lískových oříšku nebylo nikdy „to pravé, ořechové“.

Nutriční hodnoty lískových ořechů

20 lískových oříšků má 176 kalorií, což rozhodně není málo, ale jde o kalorie, které stojí za to. Žádné prázdné kalorie. V této porci dostanete do těla až 87 % doporučené denní dávky manganu a 21 % vitaminu E. Dodají vám 24 % DDD mědi a 12 % DDD hořčíku. Když z nich uděláte své denní mlsání, snadno doplníte řadu chybějících důležitých vitamínů a minerálů ve svém denním příjmu. Nejen ty jmenované. Tělu dodáte též fosfor, draslík, zinek, folát, vitamin B6 či vlákninu. Jsou též bohaté na antioxidanty. Ty se nachází především v jemné slupce na jádru oříšku. Takže je raději jezte neloupané, případně střídejte ty loupané a se slupkou.

Srdce jako zvon

Kombinace antioxidantů a zdravých tuků v lískových oříšcích je prospěšná našemu srdci. Mají dokonce schopnost snižovat hladinu „špatného“, tedy LDL cholesterolu. Lískové ořechy prospívají tepnám, srdci a bojují proti různým skrytým zánětům. Zvyšují hladinu vitaminu E v krvi, a naopak, snižují v ní přítomnost tuků. Pro zlepšení stavu srdce se doporučuje denně konzumovat 30 až 70 gramů lískových oříšků. Jelikož jsou velice vhodným doplňkem různých salátů či dezertů, není to problém.

Oříšky proti rakovině

Samozřejmě lískové oříšky nejsou zázračným lékem na rakovinu. Ten v jediném léku či přírodní surovině nebude podle odborníků existovat nikdy. Přesto obrovské množství manganu má schopnost snižovat oxidační poškození, a tím se i postavit proti rakovinovému bujení. Lískové oříšky se zdají být potenciálně užitečné pro léčbu rakoviny prsu, děložního čípku a tlustého střeva. V těchto oblastech probíhají rovněž výzkumy, které však zdaleka nejsou u konce a před sebou mají ještě dlouhou cestu.

Méně zánětů

Záněty v lidském těle způsobují řadu potíží. Obvykle nejsou rozpoznatelné a upozorní nás na ně až zánětlivé markery. Často se vyskytují u lidí trpících nadváhou. Ořechy se ukazují být skvělým pomocníkem proti těmto zánětů. V jejich čele stojí právě lískové ořechy.

Lískové oříšky snižují hladinu cukru v krvi

Podobně jako vlašské ořechy a mandle, mají i lískové ořechy schopnost snižovat hladinu cukru v krvi. Tohle pak příznivě ovlivňuje pacienty s diabetem 2. typu a pravděpodobně by lískové ořechy mohly být velký pomocníkem právě proti tomuto typu cukrovky.

Vláknina, která chutná

Pro naše tělo je vláknina nezbytností a pravdou je, že ta z oříšků nám chutná. Lískové ořechy nám tak umí pomoci se správnou peristaltikou střev. Díky tomu vyhrají náš boj se zácpou.

Když chcete být zdraví, jezte lískové ořechy

Lískové oříšky lze do jídelníčku zařadit skutečně snadno. Stačí si je přidávat do cereálních mixů, do salátů, mlsat je během dnes, ale upotřebení najdou i v klasických jídlech či dezertech. Někdy se je hodí používat pečené a loupané, avšak zcela nejzdravější jsou syrové a se slupkou.

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here