Zelená káva – Hubnutí nebo podvod? Recenze a diskuze

1
6165

Jste milovníky dobré a kvalitní kávy, ale trápí vás problémy s vysokým tlakem, nadváhou nebo celulitidou? Chtěli byste si dopřávat výbornou kávu i nadále a přitom ještě hubnout? Ne, to není sci-fi! To je realita, které může docílit každý v nás v podobě pití zelené kávy. Nebojte, nejedná se o nějakou shnilou nebo naopak nedozrálou kávu, jak by tomu v případě zeleného ovoce třeba mohlo být. Dokonce nejde ani o nikterak speciální druh. Pojďme si tedy o této téměř až zázračné kávě něco povědět.

Hubneme se zelenou kávou

Zelená káva, ve světě známá jako Green Cofee, není žádný speciální druh kávy, ale klasická Arabica, kterou mnoho z nás každodenně pije. V čem je tedy její výjimečnost? Na rozdíl od klasické Arabicy, kterou běžně koupíme v obchodech, jsou zrnka kávy v surové podobě, tedy neopražené. Díky tomu si zachovávají svou původní zelenou barvu, kterou od přírody v průběhu růstu získaly.

Právě teplotní úprava je tím, co těchto zrn udělá klasickou černě zbarvenou kávu, jak ji běžně známe. Tímto pražením se však ze zrn také odvádí důležité a tělu prospěšné složky. Těmito složkami jsou fenolické sloučeniny. Pokud není chemie vaší silnou stránkou, nezoufejte. Mezi fenolické složky patří například kyselina chlorogenová, kterou můžeme nalézt například také v sušených švestkách. Proč je pro nás tato kyselina tak důležitá?

Zelená káva - Hubnutí nebo podvod? Diskuze a recenze
Zelená káva – Hubnutí nebo podvod? Diskuze a recenze

Hlavní výhodou této kyseliny je bezesporu fakt, že napomáhá při štěpení škrobů na jednoduché cukry, čímž u těla posiluje schopnost vstřebávat cukry, které jsou ve škrobu uloženy. Tuto schopnost však běžná pražená káva pražením ztrácí a fenolické sloučeniny se vlivem vysoké teploty ničí. Nejedná se však pouze o dohady, které bychom si zde náhodou vymysleli, ale o vědecky prověřené a prokázané vlastnosti, které byly podrobeny klinickému testování.

Proč je pro nás tak důležité, abychom mohli přijímat jednoduché cukry ze škrobů? Pokud tělo získá jednoduché cukry v té nejjednodušší podobě, nemusí vynakládat zbytečně velké množství energie, kterou potřebuje na postupný rozklad složitých cukrů (polysacharidů). Tím dochází ke snížení kalorického vstupu a tělo tak může přijaté cukry lépe spalovat. Kromě těchto primárních účinků také zelená káva velmi pozitivně působí na žlučník jako prevence proti žlučovým kamenům.

Aby toho ještě nebylo málo, zelená káva navíc obsahuje celou řadu stimulačních látek, které ovlivňují míru přeměny cukru na podkožní tuk. Proto se takto vzniklé jednoduché cukry můžeme jednodušeji spálit a nemusíme se obávat, že bychom po ní tolik přibírali, jako po klasické pražené kávě, která navíc má za následek zpomalování metabolismu, což dále opět vede k dalším problémům s nabíráním tukových zásob.

 

Je zelená káva pouze podvod?

            V poslední době se můžeme na mnoha fórech a diskuzích dočíst různé recenze na zelenou kávu, které nemluví příliš pozitivně. Pravdou ale je, že klinické testy mluví jasně. Opravdu má zelená káva mnoho pozitivních schopností, díky kterým můžeme začít kvalitně hubnout. Proč se však vůbec o těchto negativních recenzích můžeme dočíst?

Největším problémem „neúčinnosti“ zelené kávy není asi tak samotná zelená káva, jako spíše prodejci, kteří se velmi nemorálně snaží na neznalosti společnosti vydělávat. Pod pojmenováním „zelená káva“ však prodávají nekvalitní výrobky, které s opravdovou zelenou kávou nemají moc společného. Kvůli tomu následně mnoho lidí velmi znepokojeno, neboť místo kvalitní zelené kávy, od které měli velké očekávání, získali pouze předražený nekvalitní produkt. Pokud již zelenou kávu kupujeme, měli bychom se ujistit, že obsahuje přinejmenším kyselinu chlorogenovou, která je nedílnou součástí zelené kávy.

Pokud chcete opravdu kvalitní zelenou kávu, u které si můžete být plně jisti její kvalitou a ryzostí, zakoupit ji můžete například u specializovaného prodejce kávy.

Příprava zelené kávy

            Pro přípravu zelené kávy nám plně postačí pomletá zelená káva, kterou zalijeme horkou vodou. Pokud kávu nemáme mletou, nýbrž celá zrna, necháme ji vyluhovat v misce s vlažnou vodou. Tím zrnům pomůžeme, aby změkla, díky čemuž se následně můžeme vyhnout obavám o zničený mlýnek. Na jeden šálek zelené kávy budeme potřebovat přibližně 7g kávy. Toto množství odpovídá přibližně dvěma kávovým lžičkám mleté kávy. Následně nám již stačí kávu zalít vroucí vodou a necháme ji přibližně pět minut louhovat.

Po první přípravě zelené kávy můžete být lehce překvapeni, neboť takto vzniklý nápoj svým vzhledem a také chutí připomíná spíše zelený čaj. Pokud kupujeme kávu nemletou, měli bychom pamatovat na fakt, že budeme potřebovat kvalitní mlýnek na kávu, se kterým můžeme tato zrna pomlít.

Pokud hledáte opravdu silný a kvalitní zdroj kofeinu, můžete si být jisti, že toho u zelené kávy naleznete opravdu velké množství. Zelená káva totiž obsahuje mnohem více kofeinu, než kolik bychom jej mohli naleznout v klasické pražené kávě.  Díky tomu můžete ze zelené kávy získat mnohem více energie a lépe vás nabudí. Pozor by si však měly dát nastávající maminky, neboť přílišné množství kofeinu není vhodné pro vývin plodu.

 

Další výhody zelené kávy

            O tom, že se dá po zelené kávě hubnout, jsme si již říkali. Řeč však ještě nebyla o dalších vedlejších pozitivních účincích, které jsou s pitím zelené kávy spojeny. Říkáte, že nemůžete pít příliš mnoho kávy, neboť trpíte vysokým krevním tlakem? V tom případě byste se měli začít zajímat o kávu zelenou, neboť právě tato káva má velmi pozitivní vliv na snižování krevního tlaku, čímž můžete jednoduše preventivně předejít potížím s krevním tlakem a rizikem vzniku srdečních chorob. Také zelená káva působí jako kvalitní antioxidant, kterým můžete vyčistit tělo od nepotřebných látek, které jinak můžou zatěžovat váš organismus. Jako poslední bychom také mohli zmínit ještě jeho pozitivní vliv na působení mozku, který jde také ruku v ruce s vysokým množstvím kofeinu. Pokud jste tedy student, připravující se na zkouškové období, vězte, že vám může užívání zelené kávy pomoci s učením a dosahováním lepších výkonů.

2.7/5 - (4 votes)

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here