Zdraví je při výběru školního batohu na prvním místě

0
438

Dospělí i děti mají své povinnosti. Dospělí chodí do práce, děti do školy a každý si musí plnit to, co má. Školní batoh je pro děti důležitou součástí výbavy, měl by být ale vybrán s pečlivostí, aby neškodil zádům.

Správné nošení pro zdravá záda

Zatímco ty starší děti se už těší na letní prázdniny, předškoláci by je nejraději zrušili a do školy nastoupili hned. Pro nás rodiče to však znamená více času na přípravu i výběr školního batohu pro prvňáčky a také učení správného nošení. Tedy žádné věšení na jedno rameni, ale oba popruhy patří na ramena, čímž dojde k rozložení váhy a batoh se lépe ponese. K nastavení ramenních popruhů i dalších věcí můžeme využít společné rodinné výlety, kdy máme dítko pod dozorem a můžeme pozorovat, jak batoh nese a případně na místě řešit úpravy.

Nastavení podle potřeby

Každé dítě je jiné a jinak vysoké, výhodou tak jsou batohy s nastavitelným zádovým systémem, které se lépe přizpůsobí konkrétnímu dítěti. Některé děti jsou zvyklé už od mala, mají svůj batoh pro předškoláky a dobře ví, jak vše nosit, jiné je potřeba více učit a ukazovat. Jde ale o jejich záda a jejich správný růst, měli bychom být důslední a správnému nastavení i nošení věnovat dostatek času. Batoh, který dobře sedí na zádech, nenutí dítě se předklánět ani ho netáhne dozadu, a zároveň umožňuje volný pohyb rukou při chůzi i běhu. Batoh nebo aktovka pro prvňáčky musí být kvalitní, s pevnými, ergonomicky tvarovanými zády, které usnadní nošení. Ramenní popruhy musí být nastavitelné a dostatečně široké, zároveň však pohodlné, aby bylo možné zajistit bezproblémové nošení, i když už v batohu budou učebnice, sešity, penál, svačina i lahev na vodu.

Ideální je vybírat batoh z pevného a voděodolného materiálu, který vydrží někdy ne zrovna jemné zacházení. Asi si každý pamatujeme, že důležitější byla často hra se spolužáky než pečlivé uložení batohu na suché místo.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here