Zácpa trápí polovinu žen, ty se o problému stydí mluvit

0
619

Zácpou trpí až 50 % žen a zároveň je pro 36 % žen toto téma silné tabu. Jsou daleko víc ochotné otevřeně mluvit o menstruaci, nadváze nebo problémech s vypadáváním vlasů. Přesně to zjistil průzkum agentury IPSOS, který si nechala vypracovat značka minerální vody Šaratica. A jak je všeobecně známo, tabuizování problému jej většinou dále zhoršuje. Značka Šaratica proto ženy vyzývá, aby se o tomto tématu nestyděly mluvit.

Mohlo by se zdát, že žijeme v době, kdy se otevřeně hovoří prakticky o všem. Jsou však témata, o kterých to ještě stále neplatí. Jedním z nich je právě zácpa a obecně vykonávání velké potřeby. Toto téma je složité speciálně pro ženy. Pocit, jestli nejsou na toaletě příliš dlouho. Nebo že po nich půjde někdo další. Mnohdy také pocit, že na vykonání této potřeby nemají dost času, jsou na frekventovaném nebo neznámém místě, na místě se špatnou hygienou nebo obava, že je někdo z vedlejší kabinky uslyší. To vše způsobuje stres, který je pro zácpu jedním z klíčových faktorů. „Dlouhodobý diskomfort, nestandardní podmínky v zaměstnání a stresové stimuly mohou v určitých případech vyvolat zácpu, nebo ji třeba i zesilovat,“ komentuje doc. MUDr. Pavel Kohout, přednosta Interní kliniky 3. LF UK a FTN.

Ženy raději mluví o celulitidě a nadváze než o problémech se zácpou

Fakt, že zácpou a s ní spojenými problémy trpí zejména ženy, potvrdily i výsledky průzkumu. Zácpu řeší až 50 % žen a zhruba třetině dělá problém o tomto tématu vůbec mluvit. Pro 32 % žen představuje problém dojít si na velkou v zaměstnání, 41 % žen si na ni nedojde na návštěvě u partnera a 51 % žen v restauraci. 62 % dělá problém vykonat velkou potřebu na jakékoliv návštěvě a 79 % na veřejných záchodcích. Muži jsou na tom oproti ženám o poznání lépe. Dojít si na toaletu u partnerky dělá problém jen 23 % z nich, v restauraci se tento problém týká 32 % mužů, na návštěvě 42 % a na veřejných záchodcích 52 % z nich.

Z ožehavých témat se nejvíce žen stydí mluvit o problémech v sexuální oblasti (60 %) a o gynekologických potížích (52 %). Hned za nimi následuje téma zácpy (44 %) a až za ní jsou problémy s menstruací (28 %), celulitidou (23 %), nadváhou (21 %) nebo vypadáváním vlasů (16 %).

Téma zácpy je v naší společnosti ještě stále něco, o čem se neradi bavíme. Zejména ženy toto téma považují za silné tabu a málokomu a málokdy se s tím svěří. Ženy přitom trpí zácpou oproti mužům daleko častěji a důvodem může být kromě jiného právě již zmíněná tabuizace, protože mezi muži je téma zácpy a velké potřeby bráno s větší nadsázkou a humorem. A možná i to může být jeden z důvodů, proč jim to nepůsobí takové stigma.

Proces detabuizace zácpy

U problémů s naším tělem často hraje detabuizování zásadní roli. Může vést třeba k včasné návštěvě lékaře, nebo k větší psychické pohodě, která problém pomáhá řešit. Za zmínku stojí řada úspěšných projektů, které se zaměřily třeba na prevenci rakoviny prsu a varlat, nebo přijímání lidí s psychickým onemocněním do společnosti. Právě otevřenost a často i medializace vedou k řešení problémů. Proto se značka Šaratica rozhodla veřejně otevřít téma zácpy a velké potřeby a vyzvat ženy, aby se o tomto tématu nebály mluvit.

„Letos s komunikací začínáme a dáváme na stůl klíčová čísla z průzkumu, která lidem pomohou uvědomit si problém. Budeme v projektu pokračovat dlouhodobě. Zácpa není populární téma, ale náš projekt komunikace může řadě lidí, a na prvním místě ženám, pomoci,“ komentuje Kateřina Ceralová.

Jak proti zácpě bojovat?

Vedle psychické stránky věci je při problémech se zácpou samozřejmě také důležitá prevence. „Zácpě můžeme předejít dodržováním pravidelného pitného režimu, pohybovou aktivitou, stravou s dostatkem vlákniny a nezadržováním defekačního reflexu. Důležité je neodkládat defekaci na větší interval než 3-4 dny. Skvěle fungují také různé podpůrné prostředky. Může to být třeba právě Šaratica, silně mineralizovaná voda, která pomáhá udržovat optimální konzistenci stolice,“ říká docent Pavel Kohout. K dalším přírodním prostředkům, které boj se zácpou mohou ulehčit, patří také křížaly, kysané zelí, jogurty, ovocné kompoty, zelenina nebo sušené listy či kořeny pampelišky. V případě akutní zácpy

je možné použít také laxativa. „Obecně platí, že Šaratica pomáhá udržovat optimální konzistenci stolice. Dospělým proto doporučujeme vzhledem k projímavým účinkům této minerální vody pít mezi 150 až 250 ml denně na lačný žaludek. Kdo však již Šaratici pije pravidelně, doporučujeme 50 ml vždy po jídle, ideálně 2 x 3 denně, říká Kateřina Ceralová z týmu minerální vody Šaratica.

O minerální vodě Šaratica

Jedinečná minerální voda Šaratica pochází z jižní Moravy. Najdete tu 150 studní, ze kterých se čerpá a následně plní do lahví. Pochází z přírodního léčivého zdroje a díky výjimečnému složení pomáhá lidem se zažívacími potížemi. Šaratica obsahuje dvě hořké soli – Epsomskou a Glauberovu, které na sebe v trávicím traktu navážou vodu a tím pomáhají lepšímu vyprázdnění. Je to přirozený způsob, jak podpořit správné fungování trávícího traktu. Blahodárné účinky této přírodní minerální vody jsou známé stovky let, do lahví se plní již od roku 1896. Od roku 2020 je Šaratica součástí portfolia minerálních vod společnosti Kofola ČeskoSlovensko.

* Výzkum pro značku Šaratica provedla společnost Ipsos na vzorku 514 lidí v červnu 2022.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here