Výživový poradce – parťák ve Vašem snažení

0
2692

Jídlo – věčné téma, stejně jako hubnutí. Která žena ve svém životě nikdy nechtěla nějaké to kilo shodit. Ať už kvůli létu a plavkám, nebo na ples do šatů. Nebo prostě jen pro svou pohodu. Každý má jiný důvod, proč hubnout, ale cíl je stejný. Shodit nějaké to kilo.

Pozor na zázraky

Internet je plný zaručených diet, které slibují, že zhubnete za pár dní i desítky kilogramů. Různé firmy nabízejí své „zázračné“ koktejly či pilulky, po kterých zhubnete, aniž byste museli cvičit a navíc můžete údajně jíst, co chcete. Komu by se takové hubnutí nelíbilo?

Pokud se rozhodnete zhubnout, většinou nejdříve sáhnete po internetu a začnete hledat, jak se úspěšně zbavit kil. Spousta lidí bohužel volí „zaručené“ diety, ve většině případů nějaké hodně drastické „rychlodiety“. Tím si začnou nevědomky ubližovat a vklouznou do začarovaného kruhu, ze kterého se pak těžko dostává.

Jak začít hubnout a přitom si neublížit

Potřebujete zhubnout? Už se na sebe nemůžete dívat. Každé kilo navíc Vás rozčiluje. Začněte s tím hned. Neodkládejte to na zítra a pak zase na zítra. Tímto způsobem nezhubnete nikdy!

Jestli si nevíte rady jak na to, najděte si parťáka, který Vám ve Vaší cestě za vysněnou postavou pomůže. Najděte si kvalifikovaného výživového poradce.

Kdo je výživový poradce

Je to člověk, který by měl mít vzdělání ve výživě. Měl by sledovat nová doporučení a také nové potraviny. Měl by se orientovat v problematice hubnutí a jídla. Také by měl umět pracovat s lidmi. Ideální je, pokud má osobní zkušenost. Určitě by měl mít přehled i o pohybových aktivitách a možnostech cvičení. Vaší výhodou může být, pokud najdete výživového poradce, který je zároveň trenér. Sestaví Vám celý plán. Dnes existuje dost rekvalifikačních kurzů, které připravují výživové poradce na svou práci.

Na co si dát pozor při výběru výživového poradce

  • Chtějte vědět, jaké má vzdělání
  • Dejte si pozor na „poradce“, kteří absolvovali víkendový či měsíční kurz a nyní chtějí radit. Za víkend ani měsíc se vše nenaučí! Bohužel si může i takový člověk pořídit živnostenský list a podnikat jako výživový poradce.
  • Ptejte se, jestli Vám bude nabízet doplňky stravy, případně jaké
  • Ptejte se na zkušenosti
  • Chtějte znát podmínky, ceny služeb, případně podmínky ukončení spolupráce
  • Musí Vám být sympatický (budete s ním pracovat dlouhodobě)
  • Nesmí Vám nic zakazovat – pouze doporučovat

Jak vypadá práce poradce pro výživu

Když přijdete k výživovému poradci, nejprve si s Vámi krátce popovídá. Zeptá se na Váš důvod, proč jste ho vyhledali. Ne každý chce hubnout. Někteří chtějí pouze poradit, jak začít jíst zdravě. Někteří dokonce chtějí přibrat.

Po krátkém rozhovoru si s Vámi poradce vyplní vstupní dotazník. Připravte se, že po Vás bude chtít i osobní údaje, jako je Váš zdravotní stav, problémy s vyprazdňováním, spánek, stres, jestli máte děti apod. Tyto údaje slouží k tomu, aby si poradce udělal celkový obrázek o vašem životě.

Nyní přichází na řadu vážení a měření. Poradce si Vás zváží na speciální váze. Bude zjišťovat váhu v kg, množství tuku v těle, množství vody i svalové hmoty. Dále si zjistí Váš metabolický věk a také viscerální tuk. (Ten je obzvlášť důležitý). Měření probíhá krejčovským metrem. Dále může poradce použít kaliper – jedná se o speciální kleště, které měří podkožní tuk.

Po zvážení a změření dochází k rozboru Vašeho jídelníčku. Než k poradci půjdete, sepište si pár dní, jak, kdy a co jíte. Budete to potřebovat. Poradce Vám vysvětlí, kde děláte chybu, na co si dát pozor a co Vám v jídelníčku chybí.

Dále by Vám poradce měl vysvětlit, jak má vypadat zdravý jídelníček, případně poradit, na co dávat pozor, a jak si jídlo správně kombinovat.

Nakonec by Vám měl poradce doporučit vhodné cvičení, aby bylo Vaše snažení efektivní.

Než odejdete od Vašeho výživového poradce, domluvíte si příští schůzku, kdy přijdete na kontrolu, abyste zjistili, jak nastavený program funguje.

Nelekejte se

Pokud při kontrole nevidíte veliké výsledky, nelekejte se. Někdy trvá tělu, než zareaguje a začne uvolňovat a spalovat tukové zásoby. Dlouhou dobu jste se ke svému tělu chovali ne příliš hezky, tak mu dejte čas, ať může najet na nový režim. Zde je na místě trpělivost.

Pokud se rozhodnete poradce vyhledat, musíte mu věřit!

Je potřeba mu říct vše, na co se Vás bude ptát. Nestyďte se, když se Vám bude ptát na osobní věci. Je to jeho práce! Výživový poradce bude Váš parťák, ve Vašem boji!

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here