Zajímáte se o výživu? Baví Vás vymýšlet nová a zdravá jídla? Bojujete se svou váhou? Neuvažovali jste o tom, že si uděláte kurz výživového poradce? Nejen, že se naučíte, jak se zdravě stravovat, ale také budete moct pomáhat ostatním lidem, kteří mají problémy s výživou. Ať už podváhou či nadváhou.
Obsah článku
Podle čeho kurz vybírat?
- Cena – toto je bohužel většinou první, co nás zajímá. Pokud se jedná o kvalitní kurz, s cenou se jen těžko dostanete pod 10 tis. korun. Cena by ale neměla být to, podle čeho se budeme rozhodovat.
- Délka kurzu – v poslední době se roztrhl pytel s různými výživovými kurzy. Některé trvají jen jeden víkend, některé několik měsíců. Jak asi sami tušíte, těm víkendovým se raději vyhněte. Za víkend se opravdu nemůžete ani při sebevětší vůli a snaze naučit vše, co potřebujete pro práci výživového poradce znát. Bohužel, najdou se i tací, kteří chtějí honem začít vydělávat a myslí si, že víkendový kurz jim dá vše, co potřebují. Mýlí se.
- O jaké vzdělávací zařízení se jedná – pokud zařízení funguje pouze pár let, určitě nemůžeme srovnávat kvalitu výuky se zařízením, které funguje 2x – 3x déle.
- Spokojenost studujících – zjistěte si, jak spokojení jsou bývalí studenti. Vyhovovalo jim toto studium? Porozuměli dobře prezentaci vyučujících? Naučili se dostatek informací potřebných pro svou práci?
- Vyučující – zjistěte si informace o přednášejících a vyučujících v daném vzdělávacím zařízení. Jestli vydali nějaké publikace, jestli přednášejí i jinde, jaké mají zkušenosti a roky praxe.
- Zjistěte si, kolik studentů v daném kurzu studuje. Pokud je v otevřeném kurzu přihlášeno třeba až 40 studentů, moc kvalitní výuka to nebude.
Co se v kurzu výživového poradce naučíte?
- Naučíte se, jak pracovat s lidmi
- Naučíte se používat speciální váhu a vysvětlit lidem, co která naměřená hodnota znamená.
- Osvojíte si znalosti o potravinách – složení potravin, původ, jak se vyrábějí apod.
- Jak má vypadat zdravý jídelníček – kolik má obsahovat sacharidů, bílkovin i tuků. Proč se má jíst vláknina, proč si dávat pozor na určité potraviny, jak na naše tělo potraviny působí apod.
- Jak složit jídelníček – zjistíte, jak máte složit vyvážený jídelníček tak, aby splňoval vše, co zdravý jídelníček splňovat má.
- Nemoci ze špatného životního stylu – naučíte se, jaké nemoci mohou vzniknout v důsledku špatného stravování a jak jim předcházet, případně, jak je zmírnit.
- Naučíte se zásady zdravého životního stylu
- Dozvíte se, proč je tak důležitý pitný režim a co pít
- Zjistíte, že zdravý životní styl není „jen“ jídlo, ale také dostatek pohybu a spánku
Práce výživového poradce by Vás měla bavit a také naplňovat. Vašim cílem by mělo být pomáhat lidem. Nejedná se jen o obyčejnou práci, ale o poslání.
Různých kurzů je po celé republice veliké množství. Existují školy, které byly založeny přímo pro vzdělávání lidí v oblasti výživy.
Rekvalifikace je vhodná volba
Existují kurzy, které jsou zakončené nějakým certifikátem nebo diplomem a pak jsou kurzy rekvalifikační. Pokud se chcete opravdu něco naučit, vybírejte akreditované kurzy. Tyto kurzy podléhají Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy. Jsou kontrolovány a díky tomu máte jistotu, že materiály a informace, které na takovém kurzu získáte, jsou skutečně kvalitní a ověřené.
Další vzdělávání
Tím, že dokončíte rekvalifikační nebo jiný kurz výživového poradce, byste rozhodně neměli skončit se vzděláváním v oblasti výživy. Stále se objevují nové informace, které se můžete naučit. Je důležité pořád získávat nové poznatky a rozšiřovat své znalosti.
Ve výživě se jedná o celoživotní vzdělávání.
Příklad pro ostatní
Jako výživový poradce, který absolvoval kurz a chce pomáhat ostatním, byste měli být také příkladem. Dodržovat to, co ostatní lidi chcete učit. Pokud máte osobní zkušenost s hubnutím, je to jenom dobře. Alespoň se budete umět vcítit do pocitů svých klientů a budete jim více nápomocni. Navíc ve Vás mohou vidět svůj vzor – zvládli jste to Vy, mohou to dokázat s Vaší pomocí i oni.