Vybavte se pro léto v přírodě. Nepromokavé bundy se hodí i v létě

0
522

Po čem touží ženy či muži, to obvykle víme. A po čem touží děti? Předškoláci i školáci – jeden vedle druhého jsou dobrodruzi a největší dobrodružství zažijí venku. Vybavte se vším potřebným pro pobyt v přírodě a nezapomínejte ani na sebe, dospělé. Pak spolu s dětmi vyrazte za dobrodružstvím. Zažijete jej nejen stovky kilometrů od domova, ale třeba i jen v pěší dostupnosti od domu. Pod stanem, na hamace mezi stromy či s čelovkou na hlavě – i to bude dokonalé dobrodružství.

Dobrodružství v přírodě se dá zažívat snad za každého počasí. Dnes snad propagátory tohoto názoru najdeme spíše mezi oduševnělými maminami, které se rozhodly své děti vodit ven a do přírody kdykoliv a za každého počasí. „Pokud si nedáte předsevzetí, že půjdete denně alespoň na dvě-tři hodinky ven bez ohledu na počasí, vždy se najde důvod, proč dnes zůstat zavřeni doma,“ říká Berta, maminka pětileté holčičky, se kterou denně ujdou 7 až 12 kilometrů po okolí. „Samotnou mne překvapilo, co vše v našem okolí je a co dokážeme snadno bez auta, a dokonce bez kola navštívit. Na kole jezdíme rovněž, ale cyklostezky jsou pro malé děti mnohdy naprosto nevhodné, protože vedou po běžných silnicích. Musíte pak improvizovat, třeba jet po louce, což však jde jen po sečení a když skutečně není mokro. Pěšky si vhodnou trasu najdete vždy.“

Obsah článku

V suchu i za deště

Základem pro každodenní procházky bez ohledu na počasí, ale i pro dobrodružné výlety, jsou nepromokavé bundy ­– pánské, dámské, ale i ty pro děti. Měl by je vlastnit každý člen rodiny, a to jak ve verzi letní, tak v přechodné či zimní. Ty letní by rozhodně měly být z kvalitních funkčních membránových materiálů. V létě totiž bývá mnohdy dusno a horko i za deště. V bundě, která zevnitř nepropouští vodní páry, a tedy nedýchá, se snadno „uvaříte“.

Jak si vybrat například dámské nepromokavé bundy? Pokud chodíte ven s dětmi, rozhodně se oplatí být vidět. Děti nás občas ztratí z dohledu a jsou v menším stresu, když nás rychle spatří díky do dálky zářící bundě. Hodí se též bundy s dostatkem prostorných kapes. Někdy chceme vyrazit jen tak nalehko, bez tašky a batohu, ale s dětmi to nalehko není vlastně nikdy. Proto se kapsy hodí na kapesníky, svačinku, pitíčko, křídy, lupu… Prostě po mnoho let pro své dítě fungujeme jako šerpa, musíme být na to připraveny.

Pro každý výlet správný batoh

Turistické batohy musí být výbavou každé sportovně založené rodiny. Menší se hodí i na delší každodenní procházky. „Někdy s sebou nesu dokonce i pracovní listy na grafomotoriku nebo knížky. Teď jsme chodily pozorovat mravence a sepisovaly o nich s dcerou vlastní knížku pro radost. Obvykle jsme tak nosily v batohu lupu i odbornější knížky o mravencích. Ale nesměl chybět ani Sekorův Ferda. Teď hledáme zkameněliny dinosaurů. S úspěchem nepočítáme, ale baví nás to. Takže nosíme lopatku a samozřejmě knihy o dinosaurech,“ popisuje své výlety s dcerou Berta.

Nabídka turistických batohů je dnes velice bohatá a oplatí se ten který model dobře prozkoumat. Každý máme jiné požadavky na batoh. Navíc vedle menšího potřebujeme i batoh na stahovačku. Hodí se u batohů hledat ty, které nám umožní rychlý a snadný přístup k pití, jenž mají kapsy na cennosti, samozřejmostí by měla být ergonomie batohu a též prodyšná záda. Chystáte se na turistiku za každého počasí? Nezapomeňte na pláštěnku nejen pro sebe, ale i pro svůj batoh. Zapojte i dítě. I ono by si mělo nést sten svůj, byť pouze menší. Již od dětství je dobré děti učit, že musí být samostatné a patří k tomu i to, že si na výlet odnesou alespoň část svých věcí.

Je čas na výběr stanu

Slíbili jste doma s partnerem dětem letní dobrodružství? Je čas začít prohlížet kempingové stany a jeden si vybrat. Výběr záleží od počtu osob, pro který stan vybíráte i na prostředí, kde budete stanovat. Někdy stan potřebujeme jen na rychlé přespání, jindy pod ním zůstaneme třeba někde v kempu delší dobu a užíváme si místní koupání. Zvažte též hmotnost stanu. Pokud jej povezete v autě, na hmotnosti zas tolik nezáleží. Jestli na zádech, aby byl výlet skutečně tím dokonalým dobrodružstvím, tak každý gram dolu se počítá jako bonus navíc.

Na spaní pod širákem se hodí i hamaky. Děti je milují a rády zkouší, jak přespat v přírodě ještě dobrodružněji než pod stanem – přímo pod širým nebem v krásně se houpající hamace. Hamaky oceníte i doma či na chalupě při odpočinku. Děti si mohou spaní na hamace zkoušet už před odjezdem za dobrodružstvím. Kvalitní outdoor hamaky mají dlouhou životnost a vysokou nosnost. Často se do nich vejdete i spolu s dítětem. Předškoláci to ještě rozhodně oceňují. Zažijte dobrodružství společně. Hamaka ke kempování a dobrodružství v přírodě patří stejně jako karimatka. Na obě si pak vlezte se spacákem.

Nezapomeňte na bezpečnostní výbavu

Pro dítě je denní outdoor dřina, ten noční parádní dobrodružství, o kterém bude povídat všem kamarádům, babičkám, dědečkům i sousedům. Vybavte se proto dobrými svítilnami a užijte si to. I dítěti pořiďte skutečně kvalitní čelovku s dlouhou výdrží a dobrým dosvitem. Kvalitní čelovky by měly zvládnout déšť a mít dostatečnou energetickou kapacitu. Hodí se možnost přepínání mezi šetřícím a plným režimem. Vhodné jsou funkce, jako je stmívání, noční vidění s červenou LED, případně stroboskop.

Zajistěte, aby dítě bylo na sebe schopné upozornit, pokud by se ztratilo. Malé děti obvykle nemají svůj mobilní telefon. Ten se navíc rychle vybije a snadno ztratí. Skvělou pomůckou je obyčejná píšťalka. Dítě by ji mělo mít na krku a mělo by být poučeno, kdy a jak ji použít. Pro děti se nabízí i chytré kombinace různých nástrojů v jednom, jejich součástí je třeba lupa, drobný nožík, píšťalka, kompas apod. Taková KPZ pro děti je velice vhodnou a děti z ní navíc mají velkou radost. S touto výbavou mohou zažít další level svého dobrodružství v přírodě.

Vezměte děti do přírody a nechte je zažívat nejen dobrodružství, ale i volnou hru. Nepotřebujete hotové hračky. Nechte děti, ať si vyhrají s tím, co v přírodě nalézají. Tato volná hra podporuje kreativitu mnohem více než hotové stavebnice. Dítě se v přírodě rozvíjí a intelektuálně roste.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here