Connect with us

Zdravý životní styl

Vybavte se pro léto v přírodě. Nepromokavé bundy se hodí i v létě

Published

on

Po čem touží ženy či muži, to obvykle víme. A po čem touží děti? Předškoláci i školáci – jeden vedle druhého jsou dobrodruzi a největší dobrodružství zažijí venku. Vybavte se vším potřebným pro pobyt v přírodě a nezapomínejte ani na sebe, dospělé. Pak spolu s dětmi vyrazte za dobrodružstvím. Zažijete jej nejen stovky kilometrů od domova, ale třeba i jen v pěší dostupnosti od domu. Pod stanem, na hamace mezi stromy či s čelovkou na hlavě – i to bude dokonalé dobrodružství.

Dobrodružství v přírodě se dá zažívat snad za každého počasí. Dnes snad propagátory tohoto názoru najdeme spíše mezi oduševnělými maminami, které se rozhodly své děti vodit ven a do přírody kdykoliv a za každého počasí. „Pokud si nedáte předsevzetí, že půjdete denně alespoň na dvě-tři hodinky ven bez ohledu na počasí, vždy se najde důvod, proč dnes zůstat zavřeni doma,“ říká Berta, maminka pětileté holčičky, se kterou denně ujdou 7 až 12 kilometrů po okolí. „Samotnou mne překvapilo, co vše v našem okolí je a co dokážeme snadno bez auta, a dokonce bez kola navštívit. Na kole jezdíme rovněž, ale cyklostezky jsou pro malé děti mnohdy naprosto nevhodné, protože vedou po běžných silnicích. Musíte pak improvizovat, třeba jet po louce, což však jde jen po sečení a když skutečně není mokro. Pěšky si vhodnou trasu najdete vždy.“

V suchu i za deště

Základem pro každodenní procházky bez ohledu na počasí, ale i pro dobrodružné výlety, jsou nepromokavé bundy ­– pánské, dámské, ale i ty pro děti. Měl by je vlastnit každý člen rodiny, a to jak ve verzi letní, tak v přechodné či zimní. Ty letní by rozhodně měly být z kvalitních funkčních membránových materiálů. V létě totiž bývá mnohdy dusno a horko i za deště. V bundě, která zevnitř nepropouští vodní páry, a tedy nedýchá, se snadno „uvaříte“.

Jak si vybrat například dámské nepromokavé bundy? Pokud chodíte ven s dětmi, rozhodně se oplatí být vidět. Děti nás občas ztratí z dohledu a jsou v menším stresu, když nás rychle spatří díky do dálky zářící bundě. Hodí se též bundy s dostatkem prostorných kapes. Někdy chceme vyrazit jen tak nalehko, bez tašky a batohu, ale s dětmi to nalehko není vlastně nikdy. Proto se kapsy hodí na kapesníky, svačinku, pitíčko, křídy, lupu… Prostě po mnoho let pro své dítě fungujeme jako šerpa, musíme být na to připraveny.

Pro každý výlet správný batoh

Turistické batohy musí být výbavou každé sportovně založené rodiny. Menší se hodí i na delší každodenní procházky. „Někdy s sebou nesu dokonce i pracovní listy na grafomotoriku nebo knížky. Teď jsme chodily pozorovat mravence a sepisovaly o nich s dcerou vlastní knížku pro radost. Obvykle jsme tak nosily v batohu lupu i odbornější knížky o mravencích. Ale nesměl chybět ani Sekorův Ferda. Teď hledáme zkameněliny dinosaurů. S úspěchem nepočítáme, ale baví nás to. Takže nosíme lopatku a samozřejmě knihy o dinosaurech,“ popisuje své výlety s dcerou Berta.

Nabídka turistických batohů je dnes velice bohatá a oplatí se ten který model dobře prozkoumat. Každý máme jiné požadavky na batoh. Navíc vedle menšího potřebujeme i batoh na stahovačku. Hodí se u batohů hledat ty, které nám umožní rychlý a snadný přístup k pití, jenž mají kapsy na cennosti, samozřejmostí by měla být ergonomie batohu a též prodyšná záda. Chystáte se na turistiku za každého počasí? Nezapomeňte na pláštěnku nejen pro sebe, ale i pro svůj batoh. Zapojte i dítě. I ono by si mělo nést sten svůj, byť pouze menší. Již od dětství je dobré děti učit, že musí být samostatné a patří k tomu i to, že si na výlet odnesou alespoň část svých věcí.

Je čas na výběr stanu

Slíbili jste doma s partnerem dětem letní dobrodružství? Je čas začít prohlížet kempingové stany a jeden si vybrat. Výběr záleží od počtu osob, pro který stan vybíráte i na prostředí, kde budete stanovat. Někdy stan potřebujeme jen na rychlé přespání, jindy pod ním zůstaneme třeba někde v kempu delší dobu a užíváme si místní koupání. Zvažte též hmotnost stanu. Pokud jej povezete v autě, na hmotnosti zas tolik nezáleží. Jestli na zádech, aby byl výlet skutečně tím dokonalým dobrodružstvím, tak každý gram dolu se počítá jako bonus navíc.

Na spaní pod širákem se hodí i hamaky. Děti je milují a rády zkouší, jak přespat v přírodě ještě dobrodružněji než pod stanem – přímo pod širým nebem v krásně se houpající hamace. Hamaky oceníte i doma či na chalupě při odpočinku. Děti si mohou spaní na hamace zkoušet už před odjezdem za dobrodružstvím. Kvalitní outdoor hamaky mají dlouhou životnost a vysokou nosnost. Často se do nich vejdete i spolu s dítětem. Předškoláci to ještě rozhodně oceňují. Zažijte dobrodružství společně. Hamaka ke kempování a dobrodružství v přírodě patří stejně jako karimatka. Na obě si pak vlezte se spacákem.

Nezapomeňte na bezpečnostní výbavu

Pro dítě je denní outdoor dřina, ten noční parádní dobrodružství, o kterém bude povídat všem kamarádům, babičkám, dědečkům i sousedům. Vybavte se proto dobrými svítilnami a užijte si to. I dítěti pořiďte skutečně kvalitní čelovku s dlouhou výdrží a dobrým dosvitem. Kvalitní čelovky by měly zvládnout déšť a mít dostatečnou energetickou kapacitu. Hodí se možnost přepínání mezi šetřícím a plným režimem. Vhodné jsou funkce, jako je stmívání, noční vidění s červenou LED, případně stroboskop.

Zajistěte, aby dítě bylo na sebe schopné upozornit, pokud by se ztratilo. Malé děti obvykle nemají svůj mobilní telefon. Ten se navíc rychle vybije a snadno ztratí. Skvělou pomůckou je obyčejná píšťalka. Dítě by ji mělo mít na krku a mělo by být poučeno, kdy a jak ji použít. Pro děti se nabízí i chytré kombinace různých nástrojů v jednom, jejich součástí je třeba lupa, drobný nožík, píšťalka, kompas apod. Taková KPZ pro děti je velice vhodnou a děti z ní navíc mají velkou radost. S touto výbavou mohou zažít další level svého dobrodružství v přírodě.

Vezměte děti do přírody a nechte je zažívat nejen dobrodružství, ale i volnou hru. Nepotřebujete hotové hračky. Nechte děti, ať si vyhrají s tím, co v přírodě nalézají. Tato volná hra podporuje kreativitu mnohem více než hotové stavebnice. Dítě se v přírodě rozvíjí a intelektuálně roste.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zdravý životní styl

Kokosový olej zachrání pleť i chuť vašeho koláče 

Published

on

By

Kokosový olej se dá díky různému využití považovat za zázračnou potravinu. Je tomu ale skutečně tak? Na co všechno se nám hodí a jaké jsou jeho účinky?

Zdroj vitamínů i jeden ze zdravých tuků

Kokos je superpotravinou obsahující různé vitamíny a minerální prvky. Pravidelnou konzumací například kokosových chipsů zvýšíte množství vitaminu B, C, E či K ve vašem těle. Nejenom ke konzumaci, ale i k dalšímu použití je možné upotřebit 100% kokosový olej.

Nespočet pozitivních účinků

Konzumování i vnější použití kokosového oleje tělu přináší nejeden pozitivní účinek. Například:

  • Zdravé tuky mohou zrychlit metabolismus a pomoci při hubnutí. To se hodí u lidí, kteří díky BMI kalkulačce zjistili, že je jejich váha vyšší, než by měla být. Nadváhu či obezitu je nutné řešit dostatkem pohybu a vyváženým jídelníčkem. V něm má kokosový olej své místo i díky oživení chutí.
  • Posílení imunitního systému díky kyselině laurové, která má antibakteriální účinky.
  • Zlepšení trávení díky snadnější absorpci vitamínů rozpustných v tucích.
  • Pozitivní účinky na pleť a pokožku. Nejenom ochrana proti slunečnímu záření díky SPF, ale také antibakteriální vlastnosti urychlující hojení drobných ran.

Kokosový olej v kuchyni

Chystáte se vařit nebo péct? Vsaďte na zdravější variantu kokosového oleje. Tím snadno nahradíte tučné máslo nejen při pečení. Příjemnou chuť dodá koláčům, ale i různým druhům cukroví a moučníků. Vydrží i vyšší teploty při smažení. V přiměřeném množství se tohoto tuku nemusíte bát. Zdravé tuky doplní i při ketodietě.

Praktický kosmetický pomocník

Trápí vás suchá pokožka? Proti šupinkám a odlupování kůže vám hravě pomůže kokosový olej. Ten vyživí také vaše rty, nehty nebo vlasy. Suchým a poškozeným vlasům vrátí lesk. Stačí připravit jednoduchou masku na vlasy, nebo olej využít k masáži pokožky.

Teplota skladování ovlivní konzistenci

Kokosový olej chraňte před světlem a skladujte dle vašich preferencí. V pokojové teplotě maximálně do 25 °C bude v kapalnější formě, která se příjemně používá při kosmetických účelech. V lednici ztuhne. A tak se zase hodí spíše na pečení či smažení.

Zdroj fotografií : Shutterstock.com

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Co je to keto stravování?

Published

on

By

Ketodieta je téma, které v poslední době rezonuje společností. Na mnohých z nás se podepisuje nezdravý životní styl a jednou se dostaneme do bodu, kdy řešíme, jak dál. Zdraví nám není lhostejné, chceme se navíc líbit sobě i okolí, proto hledáme způsob stravování, který nám pomůže s obojím. Přemýšlíte o keto stravování?

Co je ketodieta?

Ketodieta je způsob stravování založený na tom, že tělu začnete dodávat jen minimum sacharidů a tím ho dostanete do stavu nazývaného ketóza. Tělo je na sacharidy zvyklé a používá je jako zdroj energie, když je ale nemá, musí hledat jinde. Novým zdrojem energie se stanou ketony, tedy látky, které vznikají při spalování tuků. Ty bývají uloženy hlavně v problémových partiích jako je bříško nebo zadeček, vy díky tomu začnete pracovat na svojí postavě.

Víte, že ketóza je stav, který můžeme zjednodušeně označit jako spalování tuků? Tělesný tuk se štěpí na malé částečky mastných kyselin označované jako ketolátky, ty pak tkáním dodávají energii. Nemusíte se bát, že by šlo o nějaký nebezpečný stav, naši předci v ní žili neustále.

Jak se do ketózy dostat?

Na ketóze stojí celá proteinová dieta, když tělo začne čerpat energii z uložených tuků, přepne na jiné využití energetických zdrojů. Ale jak se do ní dostat? Principem je tělu dodávat jen minimum sacharidů, a to maximálně 50 g za den.

Hlavním prvkem jídelníčku se pak stávají kvalitní bílkoviny, proto se doporučuje konzumovat zejména libové maso, zeleninu a mléčné výrobky, vyhnout byste se naopak měli bramborám, rýži, pečivu, obilovinám, alkoholu nebo sladkému ovoci.

Víte, že kdybyste najednou přijali sacharidů více, může dojít k narušení ketózy a hubnutí se pak zastaví? Doporučené rozložení živin je při keto stravě následující:

  • Sacharidy 0–5 %
  • Bílkoviny 15–20 %
  • Tuky 75–80 %

Ketodietu dělíme na 3 fáze

Když se někdo rozhodne pro keto stravování, chce většinou pár kilogramů zhubnout. Může jich být méně i více, v každém případě dietu dělíme na 3 fáze. Během té první se hubne nejvíc, její délka se tak dovíjí od toho, kolik chcete celkem zhubnout kilogramů. Druhá fáze na tu první navazuje, a to ve chvíli, kdy zhubnete polovinu vaší cílové váhy. Třetí fázi označujeme jako stabilizační a jejím úkolem je zabránit nechtěnému jojo efektu.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:
Continue Reading

Zdravý životní styl

Víte, jakou stravu a životosprávu mít než darujete krevní plasmu?

Published

on

By

Na odběr krevní plazmy se u nás zaměřuje více pracovišť rozesetých po celé České republice. Právě krevní plasma je neocenitelná při léčbě mnoha pacientů, při vývoji nových léků, používá se u osob po úrazech a operacích apod. Může ji věnovat spousta z nás, stačí splnit pár základních podmínek. Je i skupina osob, kteří nejsou krátkodobě nebo navždy pro darování plazmy nevhodní, a zda do takové patříme, snadno zjistíme např. na webových stránkách europlasma.cz.

Aby nám bylo o odběru plazmy dobře, a také aby byla co nejkvalitnější, je důležité před odběrem dodržovat správnou životosprávu a jíst vhodnou stravu. Oč přesně se jedná?

Jak a proč se stravovat před odběrem plazmy?

Nemusíte se bát radikálních omezení, stačí, když den před odběrem plazmy přizpůsobíte svůj denní režim a stravování. Ty společně totiž mohou ovlivnit průběh odběru i kvalitu darované plazmy. Neměli bychom ponocovat, aby byl spánek dostatečně dlouhý. I díky nevyspání může být dárci po odběru nevolno. Před odběrem se vyhýbejte stresu, nebo náročnému cvičení. Tím by mohlo dojít ke zkreslení vašeho krevního obrazu.

Co jíst před odběrem krevní plazmy?

Zajímá vás vhodný jídelníček před odběrem plasmy? Dopřát si můžete světlý i celozrnný chléb, rohlíky, libové druhy masa, červené maso je dobré na železo, těstoviny, rýži, šunku, zeleninou polévku či vývar, ovoce, zeleninu, ovesné vločky, luštěniny, vaječný bílek, med, marmelády, ovocný sorbet… Jezte jednoduše zdravě, lehce, dodejte tělu minerály, vitaminy.

Co pít před odběrem krevní plazmy?

Hydratace je důležitá před odběrem i po něm, proto dostatečně pijte. Vyhněte se alkoholu, kávě i čaji s kofeinem. Dehydratace snižuje objem krevní plazmy. Ideální je den před odběrem vypít 3 l tekutin, v den odběru pak 0,5 – 3 l v závislosti na čase, kdy budete plazmu darovat. Jíst je dobré v den odběru lehkou kvalitní stravu cca 1 – 1,5 hod před odběrem.

Co nejíst a nepít před odběrem?

24 hodin před odběrem nejezte mastná jídla, nepije alkohol a kofeinové nápoje. Mastné jídlo může plazmu zkazit, což komplikuje její další zpracování, alkohol a kofein zase mohou způsobit, že krevní plasma nebude použitelná vůbec.

Vyhněte se tedy tukům, tučný mléčným výrobkům, tučným rybám, masu nebo uzeninám, nevhodné jsou i ořechy a semínka, sladkosti, sladké pečivo, tučné polévky, hranolky, bramboráky apod., omáčky smetanové a zahuštěné jíškou, vejce se žloutkem apod.

Plazma nám nebo našim blízkým může po zdravotní stránce velmi pomoct. Pokud jste vhodný dárce, vyhledejte dárcovské centrum blízko vašeho bydliště a darujte ji i vy. Úprava jídelníčku a životního stylu je snadná, nikterak výrazně omezující a budete žít s vědomím, že pomáháte ostatním. Navíc dárce čekají příjemné odměny a bonusy.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

Continue Reading

Nové články

Copyright © 2024 ZdravaVyziva.net