Vliv vína na vaše zdraví

0
1090

Společnost se vždy dělila a zřejmě vždy bude dělit na dvě skupiny lidí s odlišnými názory na alkohol a jeho účinky na zdraví. Jedna skupina zastává popíjení jako zdraví prospěšné, druhá ho hodnotí jako škodlivé. Kde je ale pravda? Ani lékaři nejsou shodného názoru. Část z nich odkazuje na několik studií, kdy alkohol v malé míře zdraví prospívá, druhá před ním varuje.

Jak studie opakovaně dokázaly, právě víno je druhem alkoholu, který zdravému životnímu stylu napomáhá. Obsahuje totiž určité chemické látky, které mají kladný vliv na oběhovou soustavu.

Podle studie Selwyna St. Legera má pití vína v malé míře lepší vliv na snížení úmrtnosti než konzumace tvrdého alkoholu. Jak tedy víno prospívá našemu zdraví?

Pozitivní účinky vína

Existují studie, které se zaměřují právě na pozitivní účinky mírného popíjení vína na naše tělo. Podle určité skupiny vědců má víno dobrý dopad především na orgánové soustavy lidského těla, například na oběhovou soustavu a srdce. Víno dokáže zpomalit kornatění tepen, zlepšuje hladinu cholesterolu, preventivně působí i proti ucpávání cév. U některých případů dokonce vědci zjistili, že paradoxně dokáže víno chránit i játra.

Nezáleží na tom, jestli pijete sladké víno, které se vyrábí z velmi sladkých, dlouho uzrálých hroznů. Nebo jestli máte raději suché víno, které obsahuje méně zkvašeného cukru a lépe se kombinuje s vybranými pokrmy. Konzumací vína se obecně zvyšuje tvorba enzymů v těle. A ty štěpí bílkoviny, získávané z pokrmů.

Zdravé víno existuje

Obecně je zdravější víno červené. Pokud si nalijete sklenku kvalitního červeného vína, může vám přinést nejen klid na duši.

Víno obsahuje třísloviny, které mají antibakteriální účinky. Především červené víno, které je skvělý lék na nízký tlak a špatnou náladu. Červené víno v přiměřeném množství může člověku psychicky prospět. Obsahuje široké spektrum látek, které se po maceraci a fermentaci hroznů dostávají do oblíbeného alkoholického nápoje.

Mezi prospěšné látky povzbuzující zdravý lidský organismus patří například:

  • Resveratrol – nejznámější látka obsažená ve vínu
  • Pterostilben – velice se podoba resveratrolu, dostává se ale více do mozku
  • Proanthokyanidinyjsou obsaženy v hroznových jadérkách
  • Melatonin – má příznivý vliv na spánek, v těle působí také jako antioxidant

Červené je oproti bílému výraznější, ale i silnější. V těle se dokáže poprat s bakteriemi, způsobující infekce zažívacího traktu. Je také skvělou prevencí před zažívacími potížemi a salmonelózou.

Červené je dobrá volba

Pokud jste milovníci spíše červeného vína, můžeme vás uklidnit. Obecně je tělu prospěšnější. Studie na lidech přinesly pozitivní výsledky. Červené je zdravější než bílé. Prochází totiž výrobním procesem macerace a fermentace, kdy se z hroznů a jadérek dostávají účinné látky do alkoholu. Při tomto procesu se množí užitečné bakterie. Mějte ale na paměti, že konzumace vyšší míry alkoholu
(i červeného vína) může být spíše kontraproduktivní.

  • Červené víno je prospěšně mozku, srdci a cévám.
  • Na tělo má silný antioxidační a protizánětlivý účinek.
  • Dokonale zvyšuje efekt střevní bariéry a snižuje zánětlivost ve střevech.
  • Má probiotické účinky, obnovuje mikrobiom

 Neházejte všechny do jednoho pytle

U rumu nebo whisky se měří kvalita daného alkoholu. To stejné platí i u červeného vína. Ne všechna jsou si rovna. Je rozdíl mezi kvalitním červeným vínem vyrobeným a dovezeným z italských vinic a nekvalitním krabicovým vínem české značky.

Nekvalitní vína neobsahují tolik účinných látek jako plná červená vína z konkrétních regionů, kde se víno připravuje pomocí tradičních metod.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here