Ponožkoboty miluje stále více lidí

0
533

V posledních letech se ke zdravému životnímu stylu přidává i trend návratu k přirozenosti a přírodě. Kromě potravin a pohybu má také stále více příznivců bosá chůze. Pro koho je vhodná a co nás může zaskočit?

Přirozenost a móda

První boty se objevily již kdysi v pravěku, i když zdaleka nepřipomínaly dnešní obuv. Šlo jen o kusy kůže, do kterých si pravěcí lidé balili nohy, aby je ochránili před zraněním a chladem. Potřeba nohu ochránit v jakémkoli terénu se stala prioritou a vývoj obuvi šel dopředu stejně jako vývoj celého lidstva. Pro nohu stále pohodlné byly ještě v minulém století boty, které šili ševci na míru a každý kus byl jiný. Pak ale došlo ke zautomatizování výroby v továrnách, jedna bota byla jako druhá s univerzálním tvarem. To sice ušetřilo náklady a pomohlo vyrábět více bot, a tedy obout více lidí, ale už docházelo k nepohodlí během nošení, protože každá noha je jiná. Zároveň svou roli sehrály i společenské požadavky, kdy byla obuv vyžadována naprosto všude a bosá noha znamenala spíše chudobu a nouzi. O moderních a pohodlných ponožkobotách, které máme k dispozici dnes, si lidé v minulém století jen mohli nechat zdát, a tak nosili to, co bylo k sehnání nebo zrovna v módě bez ohledu na to, zda to bylo zdravé pro jejich nohy.

Pohodlné a lehké

Módní trendy s úzkými špičkami, vysoké podpatky a tvar, který zdaleka nekopíroval nohu, se pak staly každodenní realitou téměř každého člověka. V posledních letech se stále více prosazuje barefoot, bosá chůze, tak, jak chodili naši předkové. Protože však nechodíme jako oni jen po hebkém mechu a lučních pěšinách, musíme své nohy chránit před zraněním, které městské ulice snadno přinesou. Jednou z možností jsou ponožkoboty skinners, které jsou kombinací bot a ponožek. Natahují se na nohu jako ponožky, ale mají tenkou podrážku, která chodidla ochrání a zároveň jim umožní pocit stejný jako při chůzi naboso.

Skinners se snadno sbalí do malé ruličky a vejdou se do kapsy, slouží tak i jako skvělá náhradní obuv po cyklistickém výkonu, celodenní túře nebo na cestě z kanceláře domů. Bez problémů je můžete namočit, jsou tak ideálním společníkem i k moři, rybníku i na sjíždění řeky. Není divu, že jsou stále více populární.

 

 

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here