Vláďa Vytásek: Můj bylinkový svět

0
972

Nakouknutí do světa bylinek je tentokrát asi to nejlepší, které můžete najít. Vláďa Vytásek je autor, který je pokračovatelem odkazu Pavla Váni, se kterým i velmi úzce spolupracoval, převzal po něm i bylinkovou poradnu v měsíčníku Regenerace a na jeho knihu se čekalo velmi dlouho. Znalosti o bylinkách má v hlavě, částečně si nese i dědičnou stopu a částečně si s nimi povídá intuitivně. A to chce i po svých čtenářích i účastnících jeho kurzů a dovolených s bylinkami. Ty můžete najít i na velmi atraktivních místech: třeba v kraji žítkovských bohyní, kde jsou často byliny, které nikde jinde nerostou.

A unikátní je i tato kniha.

V mnohém se podobá klasické bylinkové knize a rozhodně s ní neprohloupíte. Bylinek tu jsou dlouhé desítky, chválím zařazení i těch, které jsou dnes nadmíru moderní a zcela nové, třeba rýmovník nebo křídlatka japonská, některé okrasné keře…do výběru se dostal i jantar jakožto léčivá pryskyřice, ale najdete tu i klasické bylinky, po kterých často sáhneme a sáhnou po nich i generace lidí po nás – heřmánek, pampeliška, kopřiva, no však je známe. Najdeme tu návody, jak z nich připravovat léčivé přípravky, jak některé pěstovat, jak si s nimi pomoci, když nás bude něco trápit. Ovšem najdeme tady i to, co činí tuto knihu zvláštní.

Sem tam mezi řádky a někdy přímo v řádcích proniká to jemné upozornění a intuitivní navedení na vlastní moudrost. Jak autor naslouchá bylinám, keřům a stromům? Co o nich ví? Co mu řekli? A co se píše ve starých herbářích, které už dávno zavál prach?

Tohle všechno vám přidá jiskrnost v tom informacemi nabitém čtení.

Lehké, něžné čtení. Ale také praktická příručka pro každého.

Co v knize zrovna uvidíte, záleží na vás a vašem rozpoložení.

Co se tu dozvíte?

  • Jak vyrobit tinktury, čaje, odvary: Základní způsoby přípravy bylinek
  • Představení jednotlivých bylinek
  • Závěrečné slovo Radky Svatošové, která s Vláďou Vytáskem pořádá bylinkové kurzy a dovolené v malebných krajích, jedna z dovolených je dokonce v kraji velmi vzácném, a to i z bylinkového hlediska, v kraji žítkovských bohyní.

Co překvapí:

Dozvíme se tu o jantaru… o keřích, o nichž si možná myslíte, že jsou jen okrasné, o křídlatce japonské, tolik zatracované (jenže ona umí pomoci léčit samotné rostiny – plísně rajčat, okurů), houby, trávy (pýr), rýmovník a jeho využití.

O autorovi:

Milovník růže stolisté Vláďa Vytásek pracuje v sociálních službách a ve volném čase se věnuje bylinkám, tvořením a vedením kurzů, na nichž učí lidi poznávat bylinky a nacházet si vlastní cestu ke zdraví.

NAVÍC: Krásný rozhovor si můžete přečíst na webu Eminentu: https://www.eminent.cz/clanek/13_vlada-vytasek-a-jeho-bylinkovy-svet

Knihu k vydání připravila Pavlína Brzáková.

Vydal Eminent, 2020, https://www.eminent.cz/kniha/647_muj-bylinkovy-svet

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here