Plastická chirurgie prsou je jen špičkou ledovce. Seznamte se s oborem „plastiky“ blíže

0
110

Co vás napadne, pokud se řekne klinika plastické chirurgie? Většině čtenářů se vybaví specializované oddělení nemocnice, případně plastická chirurgie prsou. Moderní plastická chirurgie dokáže mnohé. Čím dál častěji lidé přemýšlí o tom, co by změnili, aby se cítili lépe. Nepřestávejte číst, protože se dozvíte zajímavosti jak z historie, tak současné plastické chirurgie.

Jaké zákroky plastické chirurgii prsou předcházely?

Historie plastické chirurgie sahá hlouběji, než byste možná čekali. Dokážete odhadnout, kdy se s úpravami lidského těla začalo? Chvilku se zamyslete, než budete pokračovat ve čtení… Plastická chirurgie rozhodně není oborem, který by vznikl za našeho letopočtu. Jde o mnohem starší disciplínu, která se objevovala už ve starém Egyptě.

Jaká plastická operace byla v minulosti v kurzu?

  • Starý Egypt vyznačuje převážně úpravou mrtvých, kteří měli vypadat co nejlépe. Úprava nosu nebo tváří byla nedílnou součástí.
  • Indie sedmého století před naším letopočtem přinesla takřka mistrovskou rekonstrukcí nosu, ale také uší, a to z lidské i zvířecí kůže.
  • Staří Římané obdivovali lidskou krásu, což dokazuje spousta obnažených soch, a proto plastická operace předkožky byla žádaná u mužů.

Zrození dnešní plastické operace

Plastické operace se začaly masově praktikovat v době první světové války. Zákroky se samozřejmě týkaly válečných zranění v oblasti obličeje, kde se nejčastěji řešily jizvy, uříznuté nosy či rozdrcení čelistí.

První zákrok zaměřující se na změnu pohlaví pak proběhl v roce 1946 a provedl jej Harold Gillies, který přeoperoval ženu na muže. Od té doby operací na změnu pohlaví přibylo, byť nejde o proces, který lze brát na lehkou váhu.

Moderní plastická chirurgie se začala formovat na přelomu minulého století, přesněji v šedesátých
a osmdesátých letech. V tu dobu se začal tento obor dostávat do centra dění lékařského života. Estetické zákroky se stávaly čím dál žádanějšími. Na výsluní se tehdy dostal dnes známý silikon, který se používal pro úpravu poprsí. Postupem času našel uplatnění i pro úpravu ostatních částí lidského těla.

Moderní klinika plastické chirurgie není jen pro ženy

Říká se: „Krása je pomíjivá“. Nejvíce se vzhledu věnuje ženská populace planety, což vychází již ze společenských zvyklostí, které jsou s křehčím pohlavím spojené. Moderní klinika plastické chirurgie se může jevit jako výsadní doménou žen, třebaže na ženskou krásu se cílí nejvíce. V dnešní době však nechtějí vypadat dobře jen ženy.

5 nejčastějších plastických zákroků světa

Přemýšleli jste někdy o tom, co byste na sobě chtěli změnit? Lidé, kteří podstoupí plastickou operaci, se nejčastěji zaměřují na:

  1. Zvětšování či modelace prsou, protože přirozeně vypadající ňadra jsou atraktivnější.
  2. Liposukce, která má za úkol odstranění nežádoucího tuku v oblasti břicha, boků či stehen.
  3. Rhinoplastika se zaměří na úpravu nosu, tedy velikosti a tvaru či při úrazu nosu.
  4. Blepharoplastika je operací očních víček, které viditelně uberou několik let života.
  5. Abdominoplastika souvisí s odstraněním přebytečné kůže, a to po rychlém zhubnutí.

Plastická operace není tabu ani pro muže

Jak už jsme zmiňovali výše, tak plastická operace není výsadou pouze žen. Čím dál častěji jí vyhledávají i muži, kteří chtějí vypadat lépe nebo mladě. Mezi zákroky, které mohou podstoupit, patří nejen zmíněných pět nejčastějších, ale i známý facelifting. Atraktivním a žádaným zákrokem je odstranění pocení v podpaždí za pomoci botulotoxinu, který se využívá i k vyhlazení vrásek. Úpravě se ale také nevyhnou třeba uši.

Co jsme se dozvěděli o plastické chirurgii?

Článek je u konce a s ním jsme načrtli téma plastické chirurgie, a to zejména s ohledem na estetiku. Pověděli jsme si něco o jejím vzniku a dozvěděli se, které zákroky jsou dnes nejžádanější, a že úprava vzhledu není cizí ani mužům.

Na závěr se proto chceme zeptat, zdali jste o některém ze zákroků uvažovali, popřípadě jaký plánujete? Téma plastické operace už není tak kontroverzní a stává se součástí života mnoha lidí. Je něco, co byste tedy na sobě změnili, popřípadě čeho si na svém těle vážíte? Napište nám to do komentáře.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here