Víte, kdy potřebujete protein a jak ho správně užívat?

0
2214

Bílkoviny neodmyslitelně patří k životně důležitým složkám potravy. Skládají se z jednotlivých aminokyselin, které představují stavební kameny našich buněk. Jejich nedostatek ve stravě může mít různé negativní dopady, jako jsou zpomalená regenerace, oslabený imunitní systém, nesprávné využívání živin a podobně. Dostatečný přísun je klíčový hlavně při zvýšené fyzické aktivitě. Přečtěte si o tom, kdy a jak užívat protein za dosažením co možná nejlepších výsledků.

Kdy sáhnout po proteinu

Proteinový prášek slouží jako doplněk stravy. V žádném případě by neměl nahrazovat pestrou stravu. Kombinací s dalšími jídly se dosáhne vyváženého příjmu všech důležitých aminokyselin v různých podobách tak, aby si tělo vybralo to nejlepší. Saháme po něm tehdy, když se nám nedaří dosáhnout na doporučený příjem bílkovin s pomocí normální stravy. U sportujících jedinců se tato hodnota pohybuje okolo 1 až 2 gramů na kilogram tělesné hmotnosti, přičemž během diety může být toto číslo ještě o kousek zvýšené v rámci ochrany svalové hmoty před katabolismem.

Základ vašeho úspěchu, ať už se jedná o nabírání svalové hmoty, tvarování, nebo přímo hubnutí, spočívá ve správně spočítaném kalorickém příjmu. Tato hodnota se následně rozdělí mezi bílkoviny, sacharidy a tuky. Je dobré si na vlastní kůži vyzkoušet, co vám vyhovuje více. Někdo dává přednost většímu příjmu bílkovin a jinému může lépe fungovat zvýšení příjmu tuků.

A jaký si mám vybrat?

Jste rozhodnuti, že do svého jídelníčku zařadíte protein. Teď přichází na řadu otázka, který vybrat a proč? Udělejme si pomyslný rozcestník, kde je první volba mezi tím, jestli jste vegan, vegetarián, nebo všežravec. Pro ty, kterým nevadí živočišné produkty, jsou na trhu syrovátkové a mléčné produkty, jako je například I Love BIO protein. Jejich vstřebatelnost, aminokyselinové spektrum a biologická hodnota jsou velmi dobré.

Pro vegany představují ideální řešení rostlinné proteiny. Na trhu najdeme hlavně sojové s dobrým aminokyselinovým spektrem a biologickou hodnotou. Jejich úskalí však spočívá v poměrně vysokém množství alergenů. Další možností je hrachový protein s vyváženým obsahem aminokyseliny a dobrou využitelností. Ještě o něco více komplexní doplněk výživy představuje konopný protein. Ten kromě aminokyselin obsahuje také omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny klíčové pro správné fungování nervové soustavy.

Jak ho správně užívat?

Proteinový prášek se dá užívat přímo rozpuštěný ve vodě. V ideálním případě by se mělo jednat o jednu až dvě dávky denně. Na denní době ani tolik nezáleží, pokud dodržíte celkový příjem živin. Pro rychlejší regeneraci a obnovu svalových buněk je ideální konzumovat protein přibližně 30 až 60 minut po tréninku. Pokud ho doplníte rychle vstřebatelnými sacharidy, dosáhnete nejlepšího výsledku. Kromě přímé konzumace se dá používat i do pečení, pro ochucování snídaňových kaší a zvýšení celkového počtu bílkovin v jednom jídle.

 

 

5/5 - (1 vote)

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here