Víte, jaká jsou pravidla jízdy na elektro koloběžce?

0
1013

Elektro koloběžky se těší stále větší oblibě. Můžete na nich vidět jedince z každé věkové kategorie, a to ať už se potřebují dostat do práce, školy, na nákup, nebo jedou k rodině či třeba do kroužku. Můžeme ji definovat jako jízdní kolo nebo motorové vozidlo. Kdy je správná ta či ona definice, a kdy je tedy potřeba řidičský průkaz?

Obsah článku

Elektro koloběžka coby jízdní kolo, k němuž není potřeba řidičský průkaz

Pravidla jízdy na elektro koloběžce mohou být někdy záludná. Zákon o silničním provozu v paragrafu 57 uvádí, že je klasická koloběžka definována jako jízdní kolo. Má se tedy chovat jako cyklista. Dle zákona 361/2000 Sb. se dá odvodit, že je možné elektrokoloběžku považovat za kolo, a tak jezdit bez ŘP, jestli splní dvě kritéria: konstrukční rychlost nepřesahuje 25 km/h a výkon nepřesáhne 0,25 kW. Možný je i výkon 1kW, jestliže se jedná typ s dodatečně montovaným pohonem a zároveň splňující vyhlášku č. 341/2014 Sb.

Elektro koloběžka coby motorové vozidlo

Pokud vaše elekto koloběžka převyšuje výše uvedená dvě kritéria, jde dle zákona o motorové vozidlo nebo moped. Je proto požadováno řidičské oprávnění sk. AM nebo A1 či B.

Pravidla, která musíte ovládat, stejně jako u jízdy na kole

Jestliže chcete jezdit po veřejných komunikacích, je nutné řídit se pravidly, jako byste byli cyklistou, jeli na koloběžce klasické, na motorce nebo autem – dle definování vaší elektro koloběžky.

Pravidla jízdy na elektro koloběžce pro jezdce „cyklisty“, tedy pro ty, jejichž koloběžky jedou do 25 km/h a výkon motoru není vyšší než 250 W či 1000 W, si můžeme během chvilky shrnout:

  • Jezděte ve zřízeném pruhu pro cyklisty, smíšené jezdce či chodce a cyklistyy nebo po silnici, a to po pravé straně cesty.
  • Po chodníku mohou jet jen děti do 10 let.
  • Při přecházení silnice po přechodu pro chodce musíte jít vedle koloběžky a vést ji.
  • Jízda musí být za sebou a jednotlivě, pokud je vás víc.
  • V případě kolony ji můžete za zvýšené pozornosti předjet i zprava.
  • Na stezce pro chodce a cyklisty nesmíte ohrozit chodce
  • Nemáte 18 let? Pak musíte mít bezpečnostní helmu.

Výčet několika bodů, které byste měli dodržovat při jízdě na elektro koloběžce, když vaše koloběžka patří do kategorie „cyklisti“. Věk uživatele koloběžky není omezen.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here