Kloubní výživa

0
623

Když se řekne kloubní výživa, mnoho lidí si představí právě kolagen. Kolagen v těle vzniká přirozeně z aminokyselin za přítomnosti vitaminu C. Vitamin C je pro tělo důležité konzumovat. Samotný kolagen chrání chrupavku před opotřebením a dělí se na dva hlavní typy. Kolagen typu I je zastoupen hlavně ve vazech, šlachách a kostech. Kolagen typu II se primárně nachází v chrupavce. Přemíra sacharidů a předně rafinovaných cukrů vede k tvorbě zánětu a může ničit náš vlastní kolagen, vytvořený přirozeně.

Glukosamin, který patří také do kloubní výživy, se v doplňcích stravy vyskytuje ve formě glukosamin-sulfátu, glukosamin-hydrochloridu a N-acetyl-glukosaminu. Nejvýraznější efekt má glukosamin-sulfát. O glukosaminu se uvádí, že snižuje bolest, zlepšuje funkci kloubů, pozitivně ovlivňuje chrupavku.

Chondroitin se v přípravcích na klouby vyskytuje ve formě soli chondroitin-sulfát a stimuluje syntézu proteoglykanů a kolagenu typu II v chrupavce. Tím ovlivňuje metabolismus. Brání rozkladu chrupavky a působí protizánětlivě.

Další významnou látkou obsaženou v kloubní výživě je methylsulfonylmethan (MSM), který obsahuje síru, která napomáhá tvorbě bílkovin. Účinek síry se projevuje i při tvorbě disulfidických vazeb v kloubu, které upevní jeho strukturu. MSM má okamžitý protizánětlivý a analgetický efekt.

Společně s užíváním přípravků na klouby je dobré vykonávat i další prevenci, která chrání před řadou kloubních onemocnění. Prevenci zajišťuje pravidelný pohyb, který je nutný vykonávat nejméně třikrát týdně (např. chůze po dobu 30 – 60 minut). Pohyb je důležitý pro správnou výměnu látek v kloubní chrupavce. Posilování svalů, balanční cvičení, cvičení s vlastní hmotností. K dobrému fungování kloubů je nutná zdravá a vyvážená strava, která obsahuje všechny potřebné živiny.

Vhodné můžou být také podpůrné a protetické pomůcky jako jsou bandáže, ortézy pro zpevnění kloubů i vhodná obuv.

Pomohl vám článek? Hodnoťte jej:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here