Veganství aneb zvyšující se trend poslední doby

0
1871

Je možné, že někdo tento termín již slyšel, někdo však nikoliv. Na úvod tedy krátké vysvětlení, co je to veganství a kdo je vegan.

https://www.svobodavsem.cz/veganska-strava/
https://www.svobodavsem.cz/veganska-strava/

Veganství se za poslední rok docela hodně rozmohlo, a to dle statistik Google Trends, kde je nárůst opravdu enormní. Jde vidět, že populaci pomalu začíná více zajímat tato problematika.

Jak by si mnozí mysleli, veganství není pouhý druh stravování, jedná se o určitou filozofii a životní styl. Ten spočívá v odmítání konzumace všech živočišných produktů. Veganství tedy můžeme nazvat rostlinným stravováním.

Vegan je člověk, který tímto životním stylem žije a snaží se minimalizovat utrpení nelidským zvířatům a naší Zemi jako takové. Není to ale výjimkou, někteří se rozhodli pro tento styl života ryze ze zdravotních důvodů.

Obecně můžeme říci, že rozhodnutí přichází skrze naše cítění. Člověk to zkrátka musí cítit, aniž by ho někdo nutil. Každý má svobodné právo se rozhodnout, protože je to náš život.

Jaké jsou nejčastější důvody k přechodu na veganskou stravu?

Důvodu se najde nespočet, ale 4 hlavní důvody by měly určitě zaznít.

1. Kvůli zvířatům

Etika je jedním z důvodů, dle kterého se vegani rozhodli pro tento styl života. Důvod? Věří, že i zvířata cítí bolest a mají právo na život, tak jako my. Pokud bychom to měli stručně vysvětlit, tak uvedu názorný příklad.

Krávy (savci) produkují mléko pro svá mláďata, fakt, že místo nich pijeme mléko my, znamená pro telata jediné – po porodu jsou matkám ihned odebrána. Nastává tedy klasický proces, kdy jsou krávy kolem 3-4 roku života zabíjeny. Proč? Protože v tomto věku už není jejich mléko „ziskové“. Napříč tomu krávy chované na „hovězí“ maso jsou zabíjeny mnohem dříve, a to přibližně kolem roku a půl.

2. Naše zdraví

Na základě mnoha studií a výzkumů se potvrzuje, že veganská strava působí výrazně pozitivně na naše zdraví. U tohoto bodu se setkáváme s mnoha tvrzeními a to, že údajně toto stravování je příkladný hazard se životem, konkrétně kvůli méně výživových hodnot v potravinách.

Jedná se o neznalost dotyčných, provádělo se mnoho studií a odborných posudků, na jejímž základě se prokázalo, že rostlinná strava má pozitivní vliv na celkovou kondici a také získanou energii. Díky tomuto faktu se právě mnoho lidí na tuto formu stravování obrací.

Jediné, co veganům chybí, je dostatek vitamínu B12. Proto se doporučuje doplňovat tento vitamín prostřednictvím suplementů. Pro více informací o veganské stravě klikněte zde.

Je nutno ovšem podotknout, že díky přechodu na veganství rozhodně neznamená, že budete přirozeně zdraví. Je naprosto nezbytné, aby každý člověk dodržoval jídelníček a s tím spojené výživové hodnoty.

Věděli jste, že například Mike Tyson je vegan? Mezi českým zastoupení můžeme zmínit dalšího sportovce, a to mistr světa v thajském boxu Jan Müller.

3. Naše planeta

Každý z nás víme o recyklaci odpadů či omezení dopravních prostředků a plno dalších šetrnějších ekologických opatření.

Jedním z horších faktorů ale můžeme označit uhlíkové stopy, které jsou spojené s kravským nadýmáním. Jako další můžeme uvést nadměrnou spotřebu vody a potravy, právě pro nakrmení těchto zvířat. Krmné obiloviny, kvůli kterým krmíme tyto zvířata, mají za následek výrazné odlesňování – to znamená jediné, ztráta přirozeného životního prostředí.

4. Pro lidi

Nad tímto důvodem se mnozí pozastavují a zaslouží si podrobnější vysvětlení. Strava vegana vyžaduje oproti masožravcovi pouze třetinu pozemků potřebných k obživě. S rostoucí populací tedy nemáme žádnou šanci nakrmit všechny lidi na Zemi. Už dnešní doba čítá kolem 800 miliónů lidí, kteří mají nedostatek potravy.

Pokud byste se rádi dozvěděli více, obsáhlejší důvody můžete nalézt zde https://www.svobodavsem.cz/proc-byt-vegan/

Pro lepší vysvětlení se můžete podívat na níže uvedené video

A co vy si myslíte o tomto postupujícím trendu? Komentujte a sdílejte.

5/5 - (3 votes)
Sdílejte
Předchozí článekZima dokáže potrápit
Další článekPozor na salmonelózu

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here